حضور سردار سلیمانی در عراق به درخواست دولت بغداد است
سه شنبه 18 خرداد 1395, 10:33

 

وزیر خارجه عراق در واکنش به جنجال سعودی‎ها تأکید کرد سردار قاسم سلیمانی در عراق است و به درخواست دولت بغداد وارد این کشور شده است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم به نقل از «الفرات»، «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق، که به اردن سفر کرده است، در کنفرانس خبری در سفارت کشورش در امان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه موضع وزارت خارجه عراق در برابر اظهارات سفیر سعودی درخصوص سردار سلیمانی در عراق چیست، گفت: «سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به‌عنوان مستشار نظامی و به درخواست دولت بغداد در عراق حضور دارد».

الجعفری افزود: «بغداد به‌نیابت از کشورهای جهان وارد جنگ علیه گروه تروریستی داعش شده است؛ عناصر این گروه از یک‌صد کشور وارد عراق شده‌اند».

وزیر خارجه عراق تأخیر در بازپس‌گیری «فلوجه» را تمایل شدید نیروهای عراقی به امنیت جانی ساکنان این شهر خواند.

نیروهای عراقی عملیات آزادسازی شهر فلوجه در الانبار را سوم خرداد کلید زدند.

پیشتر، «کریم النوری» سخنگوی تشکیلات «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) گفته بود: «آنچه درباره نقش قاسم سلیمانی در عراق می‌گویند، مبالغه‌آمیز است. بله، سلیمانی در عراق است و حضور او به‌عنوان مستشار نظامی همچون حضور دیگر مستشاران نظامی است».

حضور سردار سلیمانی به‌عنوان مستشار نظامی ایرانی در عملیات آزادسازی فلوجه و پیشروی‌های چشمگیر نیروهای مشترک عراقی در نبرد ضدداعش در این شهر، مقام‌های سعودی را نسبت به پسرفت تروریسم داعشی در عراق نگران کرده است، ازاین‌رو آنها عملیات روانی خود را علیه سردار سلیمانی و نیروهای بسیج مردمی عراق متمرکز کرده‌اند.

در واکنش به این جنجال‌های سعودی علیه نیروهای عراقی مشارکت کننده در عملیات فلوجه، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر این کشور اعلام کرده است «علیه حامیان داعش شکایت بین‌المللی خواهد کرد».

بر این اساس، «ثامر السبهان» سفیر عربستان سعودی در عراق در جدیدترین اتهام‌زنی‌های این کشور علیه تهران، در صفحه «توئیتر» خود نوشته است: «حضور شخصیت‌های تروریستی ایرانی در نزدیکی فلوجه دلیل آشکار بر آن است که آنها به‌دنبال سوزاندن عراقی‌های عرب در آتش کشنده فرقه‌گرایی‌اند و تأکیدی بر رویکرد دموگرافی (بافت جمعیتی) آنهاست».

پیش از این، «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی در گفت‌و‌گو با «روسیاالیوم»، مدعی شده بود: «قاسم سلیمانی، سپاه انقلاب و سپاه قدس، در فهرست تروریستی قرار دارند. ریاض، به حضور قاسم سلیمانی در بغداد، با دیدی بسیار منفی می‌نگرد».

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.