با توجه به فرمول مسابقات انتخابی المپیک، تیم ملی ایران اگر می خواهد به المپیک صعود کند باید حداقل در جمع 4 تیم برتر مسابقات قرار بگیرد.
گروه ورزش مشرق - مسابقات والیبال انتخابی المپیک از 8 خرداد در توکیو آغاز شده و 8 تیم ایران، لهستان، فرانسه، ژاپن، چین، استرالیا، ونزوئلا و کانادا تا شانزدهم خرداد ماه به صورت دوره ای با هم مصاف خواهند داد تا در پایان 4 تیم به المپیک صعود کنند.

طبق فرمول مسابقات که در سایت فدراسیون جهانی والیبال FIVB در پایان این مسابقات 3 تیم برتر و بهترین تیم آسیایی جواز حضور در المپیک ریو را دریافت خواهند کرد و اگر یک تیم آسیایی در جمع 3 تیم برتر قرار بگیر آنگاه تیم چهارم جدول از هر قاره ای که باشد به المپیک صعود خواهد کرد. (در هر صورت باید 4 تیم از این مسابقات به المپیک صعود کنند که قطعا یک تیم آسیایی خواهد بود)
 
شرایط صعود تیم ملی والیبال به المپیک +فرمول

بنابراین تیم ملی ایران تنها در شرایط زیر به المپیک صعود خواهد کرد:

1- جزو 4 تیم برتر مسابقات قرار بگیرد.

2- در رده پنجم قرار بگیرد و هیچ تیم آسیایی دیگری در جمع 4 تیم نخست نباشد.

  به گزارش مشرق، باتوجه به اینکه قاره آسیا حداقل تا سال 2020 تنها قاره‌ای است که مسابقاتی مجزا برای تعیین نماینده‌اش در بازی‌های المپیک ندارد، دو سال قبل در جلسه هیئت رئیسه کنفدراسیون والیبال آسیا که با حضور مقامات فدراسیون جهانی برگزار شد، مصوب شد که در رقابت‌های انتخابی المپیک به طور قطع علاوه بر 3 تیم برتر، بهترین تیم آسیایی بلیت المپیک ریو را کسب کند. همان زمان توافق شد که در صورت اینکه یک تیم آسیایی جز 3 تیم برتر باشد، بهترین تیم آسیایی از رده چهارم به بعد هم جواز حضور در المپیک 2016 را از آن خود می‌کند. اما این موضوع در کتابچه مسابقات انتخابی المپیک به صراحت درج نشد و فرمول بالا برای صعود تیم ها اعلام گردید.

این تغییر فرمول صعود تیم‌های آسیایی از مسابقات انتخابی المپیک توکیو با اعتراض 4 تیم آسیایی حاضر در مسابقات هم همراه شد اما تا این لحظه فرمول مسابقات هیچ تغییری نکرده و اخبار ضد و نقیضی که در برخی محافل ورزشی و سایت های خبری مبنی بر تغییر قانون مسابقات به گوش می رسد صحت ندارد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست