روحانی: عظمت، عزت و یکپارچگی ایران اسلامی مرهون امام راحل است
سه شنبه 11 خرداد 1395, 10:24

 

رئیس جمهور بابیان اینکه امروز عظمت، عزت و یکپارچگی ایران اسلامی مرهون امام خمینی(ره) است، گفت:بعد از گذشت سالیان دراز همان مسیر و همان راه توسط رهبر معظم انقلاب ادامه دارد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی بعد از ظهر دوشنبه در جریان دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان آذربایجان غربی، با بیان اینکه ایام خردادماه متعلق به امام راحل است افزود: نمی شود در جمع علما و فرهیختگان باشم و جمله ای از امام و نهضت امام نگویم، خرداد ماه و این روزها روزهای امام(ره) است چرا که بزرگترین تحول در نهضت و انقلاب اسلامی در روزهای خرداد سال ۴۲ اتفاق افتاد.

وی با اشاره به حوادث و رخدادهای خرداد سال ۴۲ اظهارداشت: ۱۳ خرداد سال ۴۲ مصادف بود با سالروز عاشورای حسینی و سخنرانی معروف و به یادماندنی امام خمینی(ره) که در شرایط خاص و در مدرسه فیضیه قم باعث شد امام راحل بعدها دستگیر و حادثه عظیم ۱۵ خرداد سال ۴۲ شکل گیرد.

حجت الاسلام روحانی با تاکید بر اینکه خردادماه، ماه حوادث مهم در تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت حضرت امام راحل است افزود: ما از آغاز نهضت اسلامی تا امروز فراز و نشیب های فراوانی داشتیم و می خواهم بگویم امروز عظمت، عزت، پیشرفت و یکپارچگی کشور مرهون امام راحل است.

رئیس جمهوری کشور با اشاره به اینکه داریت، تدبیر، صبر، ایمان و هوشمندی امام بود که توانست ما را در برابر تمامی قدرت های جهان سربلند کند عنوان کرد: امام خمینی(ره) اگر مبالغه نباشد یکی از شخصیتهای استثنایی در تاریخ هستند، شخصیتی فیلسوف، عالمی فقید، مفسر سیاسی به معنای دقیق که دنیا را خوب می شناخت و تحلیل می کرد که انقلاب را به ثمر رساند و درس های خوبی به ما آموخت.

وی با اعلام اینکه سیره و زندگی امام، بیانات و رهنمودهای ایشان راه را برای همه مشخص کرد گفت: اینکه امام خمینی(ره) با دست های خالی و با تکیه بر پشتوانه مردمی توانست بدون اتکا به قدرت خارجی در برابر رژیم تا بن دندان مسلح که همه قدرت های جهان آن را پشتیبانی می کردند ایستادگی کند نشان از شخصی استثنایی ایشان دارد.

مقام معظم رهبری جانشین خلف امام راحل است

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه امام خمینی (ره) استراتژی خاص خود را داشت و الحمدالله همان راه توسط خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری که انتخاب ایشان یکی از شکوهمندی های انقلاب اسلامی است ادامه دارد، افزود: انتخاب مقام معظم رهبری در کمتر از ۲۴ ساعت از فوت امام راحل توسط یک جلسه از سوی خبرگان رهبری تنها نشان دهنده الطاف الهی است چرا که کسی فکر نمی کرد زمانی که بحث شورای رهبری مطرح بود به یکباره این طرح رای نیاورده و مقام معظم رهبری به عنوان جانشین خلف امام خمینی (ره) معرفی شود.

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه انتخاب مقام معظم رهبری در آن روزها بیانگر این است که این مسیر از سوی خداوند آماده و به ذهنا منتهی شد گفت: البته در این بین رهنمودهای امام خمینی(ره) نیز چاره ساز بود.

وی ادامه داد: خدا رو شکر بعد از گذشت سالیان دراز همان مسیر، همان راه توسط مقام معظم رهبری تداوم داشته است و در واقع ولایت فقیه به عنوان چتر و خیمه ای چه در روزهای فراز و نشیب و چه در روزهای سبز توانسته ما را در زیر یک پرچم جمع و هدایت کند تا در سایه آن بتوانیم هم در دروان انقلاب اسلامی و هم دوران جنگ تحمیلی در برابر عراق کشوری که به یک معنا به کل قدرت های جهان بسیج شده بود پیروز شویم.

حجت الاسلام روحانی گفت: در آن دوران همه قدرت ها دست به دست همه داده بودند استقلال نظام و تمامیت ارضی کشور و نظام اسلامی ایران را خدشه دار کنند این در حالی است که همه دست به دست هم دادند مجاهدت کردند تا این اتفاق نیافتد.

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه این وحدت و همبستگی کشور نتیجه اتحاد تمام اقوام و ادیان ایرانی است افزود: امروز اگر به لیست شهدای کشور نگاه کنیم پر است از جوانان شهید ارمنی، آشوری، کرد، شیعه، لر و بلوچ و... جوانان دلیری که دست به دست هم دادند و زیر فرمان امام راحل از تمامیت ارضی کشور دفاع کردند اگر امام خمینی (ره) حکم به جنگ داد اطاعت اگر حکم به صلح داد تابعیت کردند.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: آذربایجان غربی به عنوان رنگین کمان ادایان و اقوام امروز نمونه ای است از اتحاد و وحدت در کشور، اگر دلهای ما در آن دوران پیوند نخورده بود نمی توانستیم در برابر قدرت های بزرگ، شورای امنیت و سازمان ملل مقاومت و ایستادگی کنیم.

رئیس جمهوری کشورمان با تشکر از رشادت و دلیرمردهای های شهدای هشت سال دفاع مقدس از جمله شهیدان باکری، بابایی، همتی، و... گفت: مردم ایران اسلامی مردم فداکار و قدردانی هستند نه رشادت های شهدا، نه امام راحل را فراموش نکرده و نخواهند کرد.

آذربایجان غربی الگوی اتحاد در ایران اسلامی است

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه اتحاد و یکدلی اقوام و مذاهب در آذربایجان غربی، الگوی اتحاد در ایران اسلامی و نماد ریشه واحد مردم است  گفت: همه اقوام و مذاهب در جنگ و صلح مطیع ولایت فقیه بوده اند.

رئیس‌ جمهوری انسجام، وحدت، یکپارچگی، همبستگی، ایمان، انگیزه و استعدادهای فراوان را عاملی برای رسیدن به پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگ در کشور دانست و بر ضرورت تلاش و کار خستگی‌ناپذیر برای رسیدن به توسعه و پیشرفت تأکید کرد.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه مردم این استان همواره در حراست و حفاظت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران مقتدر و قهرمان بودند، گفت: همزیستی و وحدت و انسجام بسیار خوبی میان مردم آذربایجان غربی وجود دارد و این همزیستی نشان می‌دهد که ما همه از یک ریشه و ایران عزیز هستیم و این سرزمین به همه ما تعلق دارد.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینکه علما و چهره‌های برجسته علمی، از این استان خدمات ارزنده‌ای را به کشور و جهان ارایه کرده‌اند، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس، بزرگان، سرداران و شهدای عالی‌مقامی همچون باکری ها، خرازی ها و همت ها از این سرزمین بپا خاستند و درخشیدند و  از ایران دفاع کردند و مردم قدردان ایثارگران هستند.

هنر ما در موضوع هسته ای، انتخاب بهترین ها برای مذاکره بود

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه ملت ایران قدردان فداکاری و ایثار بوده و آن را در حافظه تاریخی خود حفظ می‌کند، اظهارداشت: میدان سیاست پیچیدگی‌های گسترده‌ای دارد و هنر در مذاکرات هسته‌ای برابر دنیا این بود که افراد درستی برای این کار برگزیده شدند.

وی با بیان به اینکه دشواری‌ها و پیچیدگی‌های حضور در میدان سیاست همانند حضور در میدان ایثار و فداکاری و جنگ است، گفت: اینکه بتوانیم سند بزرگی را در برابر قدرت‌های دنیا به نتیجه برسانیم، بسیار اهمیت دارد.

رئیس‌ جمهور با اشاره به اینکه ما باید از همه نیروهای فرهیخته در کشور استفاده کرده و به آنان افتخار کنیم، گفت: باید از فرصت حضور بانوان توانمند در مدیریت و بخش‌های مختلف کشور، استفاده کنیم.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به شرایط کشورهای منطقه و ناامنی که سراسر منطقه را فرا گرفته است، ‌گفت: امروز با عنایت الهی کشور ما در امنیت، ثبات و وحدت و انسجام بسیار خوبی، قرار دارد.

 شیوه کودکانه مدعیان خادمی حرمین شریفین، تامین خواست رژیم صهیونیستی است

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به مانع تراشی عربستان در مسیر حج زائران ایرانی اشاره کرد و افزود: حج، مکه و مدینه متعلق به همه مسلمانان و جایگاهی برای رسیدن به منافع دنیای اسلام است. شیوه کودکانه مدعیان خادمی حرمین شریفین برای سد کردن راه خدا و حج و ترویج بی ثباتی در منطقه، تامین خواست رژیم صهیونیستی است.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه همه کسانی که امروز بی‌ثباتی را در منطقه به راه انداخته‌اند، می‌خواستند تا تروریسم و بی‌ثباتی را در ایران به راه بیندازند، ریشه تروریسم و کشتار را در صهیونیسم، برشمرد و افزود: آنها هنگامی که وحدت و سد آهنین ملت را مشاهده کردند، نتوانستند اقدامات خود را انجام دهند.

وی تأکید کرد: ایمان، انسجام، ایستادگی و وحدت مردم، اصلی اساسی است که باعث شده قدرت‌های جهانی در برابر ایران هراس داشته و نتوانند نقشه‌های شوم خود را به اجرا برسانند.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه امروز وحدت و انسجام در تمام سطوح کشور، نمایان است، گفت: هیچ توهمی مبنی بر وجود اختلاف در ایران اسلامی و میان قوای کشور نباید در ذهن کسی به وجود آید چرا که امروز رهبری، هدایت‌گر و محور وحدت هستند.

رئیس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه امروز باید همگان برای توسعه کشور و رفع بیکاری، وارد صحنه شوند، گفت: واژه بیکاری در منطقه‌ای مانند آذربایجان غربی با وجود طبیعت منحصر بفرد، زمین‌های حاصلخیز و هم‌مرز بودن با سه کشور بزرگ، مفهومی ندارد، بلکه ما باید از این مرزها در روابط با کشورهای همسایه استفاده و بهره ببریم و دولت هم باید به وظایفی که در این زمینه بر عهده دارد، عمل کند.

راه آهن ارومیه - مراغه به راه آهن سراسری متصل می شود

حجت الاسلام روحانی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات دولت برای توسعه بیش از پیش استان آذربایجان غربی، گفت: دولت، ۴۹ طرح و پروژه با اعتبار ۹۴۹ میلیارد تومان برای استان آذربایجان غربی در این سفر در نظر گرفته که تمامی آنها در سال ۹۵ و ۹۶ اجرایی خواهد شد. همچنین طرح‌هایی مانند اتصال ارومیه به راه‌آهن سراسری هم از جمله مواردی است که در دولت پیگیری می شود.

پیش از سخنان رییس‌ جمهوری جمعی از برگزیدگان استان از جمله نماینده ولی فقیه در استان، امام جمعه اهل تسنن ارومیه و نماینده اقلیت‌های مذهبی و دیگر منتخبین و دیگر شخصیت‌های علمی، فرهنگی و ورزشی استان آذربایجان غربی به بیان مسایل، نقطه نظرات و دغدغه‌های خود پیرامون این استان پرداختند

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.