در نشست خبر دفتر تبلیغات اسلامی مطرح شد
ورود دفتر تبلیغات اسلامی به عرصه‌های نوین تبلیغ
سه شنبه 11 خرداد 1395, 10:39

 

به گزارش رویش نیوز، حجت الاسلام محمد قطبی در ابتدای نشست خبری خود که در محل دفتر تبلیغات اسلامی شعبه اصفهان برگزار گردید، اظهار داشت: با توجه به رسالتی که برای دفتر تبلیغات تعریف شده است ما مبلغان مختلفی اعزام می کنیم که بسته به توان و ظرفیت هر مبلغ دایره فعالیت مبلغین متفاوت است که بسته به توانایی این افراد، می‌توانند حتی یک شهر را پوشش دهند. وقتی مبلغ در فضای تبلیغ قرار می‌گیرد و با محوریت مسجد دایره‌ای از فعالیت‌ها را ارائه می‌کند.

رئیس دفتر تبلیغات در ادامه افزود: در دیدار اخیر که طلاب با آیت الله جوادی آملی داشتند، ایشان فرمودند: «مبلغ در حوزه تبلیغ خودش نماینده اهل بیت(علیهم السلام) است؛ و این مهم نیست که چقدر توانایی داشته باشد.» رویکرد تبلیغی که ما به طلاب آموزش می‌دهیم بر مبنای آیات و روایات است که هم باید تحذیر باشد و هم تبشیر؛ مبلغ باید حد وسطی از خوف و رجا را در رفتار خود داشته باشد.

حجت الاسلام قطبی در خصوص رویکرد جدید در فعالیت تبلیغی گفت: بنای ما بر این است که اقدامات صرف درون مسجد به اقمار و اطراف مسجد اعم از کانون‌های فرهنگی، پایگاه‌های بسیج، مدارس، فضاهای عمومی مثل پارک‌ها و ... گسترش یابد؛ و این فعالیت‌ها در یک شعاع متعارفی از مسجد را روحانی مبلغ بتواند پوشش دهد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی در خصوص مشکلات و واقعیت‌هایی درباره مسئله تبلیغ گفت: سهم مبلغان از نظر دایره تأثیر در جامعه کم است؛ سهم ارتباط جامعه با مبلغین نسبت به رسانه ملی، آموزش و پرورش و ... بوده است. دامنه‌ تأثیر از نظر دوره ارتباط کوتاه است و انتظار از دین که بتوانیم با این شرایط موجی ایجاد کنیم، کار سختی است. تأثیر ممکن است زیاد باشد ولی معجزه هم نمی‌توان کرد.

وی در ادامه افزود: در حوزه فعالیت‌های تبلیغی کارهای خوبی کرده‌ایم ولی نسبت به محصولاتی که بتواند قابلیت عرضه داشته باشد، ضعف‌های جدی داریم؛ محصول می‌تواند شئی باشد که در اختیار مخاطبین باشد که تکرارپذیر و تکثیرپذیر است؛ مثلاً در حوزه سلامت ابزارهایی مثل ترازو، فشارسنج و ... در اختیار داریم اما در فضای مذهبی محضولات کمی داریم و به غیر از قرائت شمار و رکعت شمار و ... که برخی از اینها طراحی اش نیز در خارج از کشور انجام شده است محصول درخوری برای عرضه نداریم؛

رئیس دفتر تبلیغات اصفهان با اشاره به فروش 500 هزار قلم قرآنی در کشور اظهار داشت: در این شرایط محصولات فرهنگی، محصولی با این تعداد در کشور فروش می‌رود که می تواند میزان تلاوت قرآن و انس با قرآن را در کشور افزایش داده است. همچنین ابزارهایی مثل نرم افزارها که بسته به گسترش فضای نوین رسانه کم است؛ ما عرصه های فراوانی داریم که نسبت به آن ها غفلت کرده ایم و در نتیجه کمبود این محصولات، دایره نفوذ ما در جامعه کم شده است.

حجت الاسلام قطبی در ادامه در خصوص کم بودن فعالیت در فضاهای مجازی گفت: حجم فعالیت دشمن نسبت به ما قابل مقایسه نیست، و سبب شده است که سطح تأثیر کم شود؛ البته در کنار این ها مرکز ملی پاسخگویی سوالات دینی را داریم که یک شماره تلفن رایگان است که در حوزه مختلف از جمله احکام، تاریخ، مشاوره و ... فعالیت می کند ولی در همین جا هم امکانات محدود است که در نتیجه فرد تماس گیرنده مجبور است دقایق پشت خط معطل شود.

وی در خصوص رویکردهای نوین در توسعه تبلیغ گفت: 1- ورود به عرصه‌های مجازی؛ 2- ورود به عرصه‌های فناوری و حمایت از تولید محصولات مذهبی؛ 3- افزایش کیفیت محتوایی تبلیغ که نیاز دارد روز باشیم و هوشمندی محیطی حکیمانه در مبلغین داشته باشیم. در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم که ما تعداد زیادی مبلغ در این مدت اعزام خواهیم کرد.

در ادامه حجت الاسلام دکتر احمدی درخصوص اعزام‌ها اظهار داشت: طبق حدیثی که از پیامبر(ص) نقل شده است و ایشان سه مرتبه فرمودند خداوند رحمت کند جانشینان ما را و فرمودند جانشینان ما کسانی هستند که رسالت تبلیغ سنت و احادیث ما را بر عهده دارند؛ ما در کنار حوزه‌های علمیه فعالیت می کنیم و نقش واسطه ای داریم و در این مرکز آموزش های عمومی طلاب را نداریم و برای حضور در جامعه آموزش های تخصصی داریم.

وی در ادامه عنوان کرد: ما سعی کرده این در اعزام ها به صورت هوشمند و متناسب با نیازهای جامعه عمل کنیم؛ ما تأمین کننده منابع انسانی در تبلیغ هستیم و سازمان تبلیغات متناسب با درخواست مبلغین را اعزام می کند؛ در بقیه ایام سال هم که مناسب خاصی نیست اعزام هایی به ندارس، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها داریم.

دکتر احمدی در پایان گفت: ماه مبارک رمضان قله تبلیغ ماست از نظر حجم اعزام ها که در سال گذشته حدود 900 مبلغ را به 22 استان و 116 شهرستان اعزام کردیم که از این تعداد 600 نفر آقا و ما بقی از خواهران بودند و پیش بینی می کنیم امسال نیز همین رقم محقق شود که البته ظرف چند روز آینده مشخص خواهد شد. از روز گذشته که سامانه ثبت نام مبلغین شروع به کار کرده است حدود 600 نفر ثبت نام کرده اند که فکر می کنیم تا فردا ثبت نام ها به اتمام برسد.

[گزارش تصويري از احسان طاهريون]

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.