انتخابات اصفهان همچنان تیتر یک رسانه‌ها؛
عدم شفاف‌سازی صحیح و به‌موقع مسئولین پیرامون نتیجه انتخابات
دوشنبه 09 فروردین 1395, 11:24

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: روزهای پایانی اسفند 94 و آغازین روزهای سال جدید برای اصفهان در عرصه سیاست بسیار خبرساز و حاشیه‌ساز بود.

ابتدا و در 28 اسفندماه امیری معاون وزارت کشور اعلام کرد که انتخابات در بیشتر حوزه‌های انتخابیه تأییدشده ولی انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان هنوز توسط شورای نگهبان تائید نشده است و احتمال تغییر یکی از منتخبین انتخابات در اصفهان وجود دارد. اظهارات گنگ و مبهمی که باعث ایجاد شایعه‌هایی در فضاهای مجازی درباره حذف نفر پنجم منتخبین در انتخابات اصفهان شد.

پس از صحبت‌های معاونت وزیر کشور، طبیبی صحبت‌هایی درباره نحوه تائید انتخابات در حوزه‌های انتخابیه داشت که نه‌تنها به شفافیت موضوع کمک نکرد بلکه باعث ایجاد ابهامات بیشتر درباره سرنوشت انتخابات در اصفهان شد. این‌گونه صحبت‌ها باعث اظهارنظر منابع آگاه در رسانه‌های مختلف شد تا این‌که برای اولین بار و دررویش نیوز مشخص شد که [(اینجا) و (اینجا)] مینو خالقی منتخب سوم اصفهان در انتخابات هفت اسفند از ورود به مجلس بازخواهد ماند؛ اما بااین‌حال دلیل حذف خالقی هنوز مشخص نبود و در این زمینه بیشتر بازار شایعات داغ بود.

سرانجام رسول زرگرپور 5 فروردین‌ماه درباره حاشیه‌های انتخابات مجلس در اصفهان اظهار داشت: آنچه وزارت کشور به ما ابلاغ داشته است صحت انتخابات در اصفهان مورد تائید قرار گرفت و نفرات اول، دوم، چهارم و پنجم تائید شد و تنها نفر سوم تائید نشده است که به میان‌دوره منتقل خواهد شد. شخص نفر سوم (مینو خالقی) در حال پیگیری است و ما منتظر هستیم که این پیگیری‌ها به پایان برسد. با توجه به سابقه‌ای که از گذشته داریم اگر اعتراضات نفر سوم به نتیجه نرسید و شورای نگهبان بر تصمیم خودش مصر باشد، نفر ششم که 26 درصد آرا را کسب کرده است، متصور هستیم وی به‌جای نفر سوم به مجلس راه پیدا کند.: البته فصل‌الخطاب نتیجه انتخابات، شورای نگهبان است.

صحبت‌های استاندار هرچند درباره وضعیت انتخابات مجلس در اصفهان تمام‌کننده بود اما بازهم درباره دلایل این اتفاق هیچ اظهارنظری نشده و فضا در شرایط ابهام در حال پیگیری بود. این ابهام بیشتر به زیادشدن شایعه‌ها در رابطه با شورای نگهبان و انتخابات کمک می‌کرد. رسانه‌هایی که از ماه‌ها قبل از انتخابات در هجمه به شورای نگهبان از هم سبقت می‌گرفتند این بار هم بهانه‌ای برای تازیدن به شورای نگهبان پیداکرده بودند، بهانه‌ای که البته عدم شفاف‌سازی و صراحت در اعلام خبرها و سهل‌انگاری خود شورا در مدیریت این اتفاق به دست دیگران داده بود.

جمعه گذشته سیامک ره پیک سخن گوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در مورد امکان رد صلاحیت نماینده‌ای بعد از برگزیده شدن توسط مردم اظهار کرد:  «این فرد رد صلاحیت نشده است، بلکه آرا وی از طرف شورای نگهبان ابطال‌شده است.» روز گذشته  هم رئیس ستاد انتخابات کشور عنوان داشته بود که آرای مینو خالقی در اصفهان باطل‌شده است و شورای نگهبان دلیل این ابطال را رسماً به وزارت کشور اعلام نداشته است. صحبت‌هایی که هنوز این اتفاق را به نحوه‌ای رازگونه حفظ کرده است تا مردم درباره دلیل ابن اتفاق از مراجع نامعتبر بیشتر کمک بگیرند تا منابع رسمی.

به نظر می‌رسد که شورای نگهبان و وزارت کشور درصورتی‌که روش بهتری در اعلام این خبر و دلایل آن در پی گرفته بودند از فضای شایعه‌سازی جلوگیری می‌شد و چنین حاشیه‌هایی برای انتخابات پرشور هفتم اسفند در اصفهان پیش نمی‌آمد. عدم شفافیت این مسئله از ابتدا باعث سنگین شدن فضا شده است و به نظر می‌رسد که مسئولان امر هر چه سریع‌تر باید چرایی این مسئله را بیان کنند؛ زیرا باید با اظهارنظر و اعلام دلایل کامل به این حاشیه‌ها پایان داد.

در میانه این ماجرا عملکرد یکی از رسانه‌هایی که عنوان کارگری را هم یدک می‌کشد، گرچه اکثراً نه برای منافع کارگران که برای منافع یک جریان خاص سیاسی قلم میزند، جالب‌توجه است.

این رسانه اصلاح‌طلب که پس از اعلام خبر حذف یا تغییر یکی از منتخبین انتخابات در اصفهان این فرد را حجت‌الاسلام سالک دانسته بود، پس از مشخص شدن این‌که مینو خالقی از منتخبین اصفهان حذف‌شده است اقدام به انتشار یادداشتی در این رابطه کرده است. این رسانه که امید زیادی به حذف سالک از لیست نمایندگان اصفهان داشت و احتمالاً آن را حق قانونی خود می‌دانست، پس از اعلام نام مینو خالقی با دوختن زمین و زمان به هم و دادن نسبت‌های جناحی به استاندار و دیگر مسئولین اصفهان اقامه استدلال کرده است که این امر احتمالاً چون مخالف نظر آن‌ها است کاملاً غیرقانونی است. البته این اقدام ایلنا کاملاً قابل پیش‌بینی بود و نباید نسبت به آن غافلگیر شویم چون این تحلیل‌ها جزئی از روش و منش رسانه‌هایی ازاین‌دست است اما قسمت جالب این متن پایان آن است که درحالی‌که متن درباره نهادهای مجری انتخابات و حذف مینو خالقی از جمع نمایندگان اصفهان است در پایان به توهین به حجت‌الاسلام سالک می‌پردازد تا بغض خود از حجت‌الاسلام سالک را فرونخورده  و آن را با تمام توان ابراز کرده باشد. بداخلاقی که شاید از افتخارات حجت‌الاسلام سالک است که حرکت وی به‌گونه‌ای بوده که به مذاق چنین افرادی هیچ‌گاه خوش نیامده است. به حدی که حتی در چنین متن بی‌ربطی نمی‌تواند از کینه خود نسبت به حجت‌الاسلام سالک بگذرد و باید بی‌اخلاقی خود نسبت به وی را نشان دهند.

 

 

نظرات

- مسعود فقیه ایمانی
کاری که شورای نگهبان کرده از نظر رویه حقوقی غلط است. همواره در تاریخ انتخاباتها ابطال رای یکی از کاندیداهای منتخب لزوما به معنای ابطال کل آرا محسوب می شده است و شورا نمی تواند رای یک کاندیدا را باطل کند و رای سایرین را تایید. چرا که اولا بسیاری از صندوقهایی که این کاندیدا در آن رای آورده سایر کاندیداها هم رای دارند و لاجرم رای آنها هم باید باطل شود. اصولا ابطال بسته به شماره و محل صندوق صورت می گیرد نه رای شخص کاندیدا. ثانیا: با ابطال رای این شخص سایر آرا هم مخدوش می شود چرا اگر این کاندیدا از اول رد صلاحیت شده بود آرای او به سبد کاندیداهای دیگر می ریخت. در واقع حق سایرین هم با اینکار ضایع شده محسوب می شود. پس عدالت حکم می کند انتخابات مجددا صورت بگیرد.
خاطر نشان می شود عین همین اتفاق در انتخابات مجلس پنجم در همین شهرستان اصفهان رخ داد که به دلیل تخلفات انتخاباتی منتسب به یک کاندیدا - آقای واهب- کل آرای شهرستان باطل اعلام شد. حالا شورای نگهبان نمی تواند رویه گذشته خود را زیر سوال ببرد و صرفا آرای همان یک کاندیدا را باطل کند.
1395-01-09 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عمو
مگر شوراي محترم نگهبان به شما هم اعلام كرده است كه علت راه نيافتن خانم خالقي به مجلس چيست كه در اين مورد اظهار نظر مي فرمائيد؟
1395-01-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.