تحلیل های انتخاباتی8؛ محمود فروزبخش:
پیام انتخابات مجلس 94 به روحانی و دولتش
چهارشنبه 19 اسفند 1394, 10:59

 

رویش نیوز- سرویس سیاسي: انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان در این دوره با عدم اقبال به اصولگرایی همراه بود به طوری که 30 نماینده تهران از لیست اصلاحات وارد مجلس شدند و در خبرگان نیز حضور افراد منتسب به این جریان چربش زیادی نسبت به جریان اصولگرایی داشت.

در همین راستا رویش نیوز از یادادشت‌های موثرین و فعالین سیاسی و فرهنگی و هم‌چنین مخاطبین خود استقبال کرده و در جهت بدست آمدن دیدی جامع نسبت به آنچه در انتخابات رخ داده است اقدام به انتشار یادداشت های مخاطین گرامی از هر سلیقه و تفکری خواهد کرد تا تضارب آراء شکل گرفته و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه بیان شوند. مخاطبین عزیز می توانند یادداشت های خود را به نشانی info@rooyeshnews.com  ارسال نمایند.

در ادامه یادداشت تحلیلی محمود فروزبخش، فعال فرهنگی و سردبیر پایگاه تحلیلی خبری کانون خبر را می‌خوانید:

 

این انتخابات برای روحانی پیام های ناخوشایندی داشت هر چند که بسیاری می پندارند که روحانی و دولتش باید ازاین نتایج راضی و سرخوش باشند. دلایل چهارگانه زیر به تبیین این مدعا می پردازد.

    1-  اکثریت مجلس در اختیار نمایندگان اصولگرا است و اکثر مردم در سراسر ایران نمایندگان با گرایش اصولگرایی را روانه مجلس کرده اند. فارغ از این که این نمایندگان در طول دوره نمایندگی خود به چه میزان به اصولگرایی پایبند باشند، نفس این مسئله برای دولت یازدهم خوش آیند نیست. در هر صورت و در خط کشی های مرسوم سیاسی اکثریت مجلس دست اصولگرایان و اقلیت آن (البته اقلیتی پر تعداد) دست اصلاح طلبان و حامیان دولت است.

ممکن است کسی بگوید که سرشناسان اصولگرایی هم اکنون از گردونه حذف شدند که حرفی صحیح است لیکن در جواب باید گفت که افرادی که در لیست های اصلاح طلبان به مجلس راه یافته اند نیز چندان سرشناس نیستند. پس در مجموع اگر چه این مجلس نست به مجلس نهم با دولت همراه تر است اما دقیقا آن چیزی که روحانی می خواهد،‌نیست. به خصوص آن که شخصیت های متمایل به روحانی و بعضا حزب اعتدال و توسعه و امثالهم که اصلا جماعتی ناچیز در مجلس آینده به مار می روند.

    2-  در تهران، در اتفاقی تکان دهنده به یک باره تمامی کرسی ها به لیستی رسید که از جانب حامیانش دولت حمایت می شد. این مسئله باعث شد که در اذهان عمومی این مسئله شکل بگیرد که روحانی وخاتمی برنده این انتخابات بودند. هنگامی که چنین تصوری در ذهن مردم شکل می گیرد،‌یک دولت باید به شدت احساس خطر کند. زیرا در ذهن مردم این گونه شکل می گیرد که ما دیگر کار خود را کردیم و حالا دیگر نوبت دولت است. یعنی دولت ها در چنین حالتی که قرار می گیرند دیگر هیچ بهانه ای برای مردم ندارند و مردم از این لحظه برای رسیدن به خواسته هاشان لحظه شماری می کنند.

برجام از یک سو و شوک پیروزی در انتخابات تهران از سوی دیگر در ذهن مردم یک کلیت را شکل داده است که مطابق با آن ما رای دولت سنگ تمام گذاشتیم و حاکمیت هم اجازه لازم را به روحانی داده است. از طرف دیگر این گونه وانمود شده که تحریم ها هم برداشته شده است در نتیجه انتظارات از دولت به حداکثر خود می رسد. دولت از الان تا 15 ماه دیگر راه بسیار دشواری پیش رو دارد زیرا در همین فاصله کوتاه باید اوضاع اقتصادی مردم را سامان دهد کاری که تا به امروز از انجام آن عاجز بوده و از وعده صد روزه گرفته تا حکومت دوساله، اثری که مردم آن را به خوبی احساس کنند، دیده نشده است.

پس می توان گفت در این لحظه ساعت شنی عمر دولت روحانی برعکس شده است و شمارش معکوس برای آن که توده های مردم با او خداحافظی کنند شروع شده است. به یاد داریم که در سال 80 مردم بعد از آن که 2 میلیون رای به آقای خاتمی دادند به نوعی نیز با او و دوستانش خداحافظی کردند زیرا یک سال بعد در انتخابات شورا به هیچ اصلاح طلبی در آن انتخابات روی خوش نشان ندادند. گاهی اوقات فوران و شکوه یک فواره نشانه خوبی نیست بلکه آغازی برای پایین آمدن آن است. هنگامی که مردم احساس کنند که تمام ظرفیت ها را در اختیار یک سیاستمدار قرار داده اند، برای آن سیستمدار و برای ادامه حیاتش از طریق آرای عمومی زمان بدی است. سیاستمداران در انتخابات ها اگر رای میلیونی می خواهند باید به مردم بقبولانند که همواره یک عامل بیرونی وجود دارد که نمی گذارد دولت آن ها به اهدافش برسد. در حال حاضر مردم روحانی را به همراه مجلسی همسو سوار بر امور می دانند و از پس برداشته شدن پرهیاهوی تحریم ها انتظار گشایش امور دارند.

    3-  فرض کنید شما در انتخاباتی هستید که یکی از گزینه های پیش روی شما رئیس جمهور است اولین چیزی که به ذهن شما می رسد آن است که به رئیس جمهور رای بدهید یا نه و اگر رای ندادید قطعا به منزله یک نه بزرگ از جانب شما به دولت وقت است. آقای روحانی این بار به عنوان رییس جمهور خود را در معرض رای مردم تهران قرار داد و در تهران سوم شد و 47 درصد مردم استان تهران به او نه گفتند. بدیهی است که اگر از مرکز دور شویم شاید این آرا بیشتر از این نیز کاهش یابد. در مجموع این کلمات یعنی آن که رای آقای روحانی در یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری دوباره اش همان روی مرز است مانند انتخابات 92. این در حالی است که در خبرگان اساسا رقیب خاصی هم مطرح نیست اما در انتخابات ریاست جمهوری رقابت بالا می گیرد. می توان از همین آمار (و البته از برخی نظرسنجی ها) محبوبیت روحانی در میان رای هندگان راچیزی در حدود 45 تا 50 درصد تخمین زد. یعنی رایی شکننده که حتی بعضا پایین تر از نصف نیز قرار می گیرد و همین مسیر نشان می دهد که ممکن است با ورود حریفی توانمند انتخابات بعدی به دور دوم برسد. این نیز پیامی آشکار و تلخ برای روحانی و دولتش است.  

    4-  پیام تلخ دیگر کمک رسانه های بیگانه به لیست تهران بود. فعلا از منظر ارزشی به این پدیده نگاه نمی کنیم بلکه صرفا نگاهی کارکردی داریم. وقتی آن ها کمکی می کنند، به دنبال آن انتظاراتی هم دارند. حال دو صورت دارد یا دولت انتظاراتشان را برآورده می کند که این مسئله تلخ و ناشایست است و برای آقای روحانی در داخل تبعات و هزینه هایی دارد یا آن که انتظارات آن ها را برآورده نمی کند که این عدم همراهی سبب می شود تا در انتخابات بعدی نیز آن ها دیگر دولت وقت را همراهی نکنند. در واقع اگر اقدامات امثال بی بی سی را در جهت دهی آرا و یاری رسانی به دوستان روحانی موثر بدانیم این از لحاظ کارکردی اتفاق خوبی برای دولت نیست. زیرا بی بی سی به دنبال منافع خودش است و این منافع ذاتا با جهت گیری دولت جمهوری اسلامی یکی نیست، در نتیجه دوستی انگلیسی ها گاه هست و گاه نیست. مخلص کلام آن که شاید در آینده نتوانیم دیگر روی این جور کمک ها حساب باز کنیم و خارجی ها برای آن که پشت جریانی را در ایران خالی کنند، منتظر اجازه از ما نیستند و تاریخ نیز بدعهدی و نیمه راه بودن آنان را همواره نشان داده است.

 

نظرات

- سعید
ساعت شنی را خوب اومدی
درست مثل شروع امتحان که حالا هر لحظه باید منتظر بمونیم که کی میگن برگه ها بالا
الان دولت روحانی چنین حالتی پیدا کرده هر لحظه ممکنه مردم بهشون بگند وقت تمومه
1394-12-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.