تحلیل های انتخاباتی7؛ مسعود کوهیان:
نقش تلویزیون در شکست اصولگرایان
دوشنبه 17 اسفند 1394, 09:47

 

رویش نیوز- سرویس سیاسي: انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان در این دوره با عدم اقبال به اصولگرایی همراه بود به طوری که 30 نماینده تهران از لیست اصلاحات وارد مجلس شدند و در خبرگان نیز حضور افراد منتسب به این جریان چربش زیادی نسبت به جریان اصولگرایی داشت.

در همین راستا رویش نیوز از یادادشت‌های موثرین و فعالین سیاسی و فرهنگی و هم‌چنین مخاطبین خود استقبال کرده و در جهت بدست آمدن دیدی جامع نسبت به آنچه در انتخابات رخ داده است اقدام به انتشار یادداشت های مخاطین گرامی از هر سلیقه و تفکری خواهد کرد تا تضارب آراء شکل گرفته و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه بیان شوند. مخاطبین عزیز می توانند یادداشت های خود را به نشانی info@rooyeshnews.com  ارسال نمایند.

در ادامه یادداشت تحلیلی مسعود کوهیان، از فعالین فرهنگی سیاسی که برای  رویش نیوز ارسال کرده اند را می‌خوانید:

نتیجه انتخابات مشخص شد و نام‌هایی از صدوق‌ها بیشتر بیرون آمدند که موردعلاقه اصولگرایان نبود.

این شکست دلایل مختلفی دارد که تحلیلگران با نگاه‌های مختلفی به آن پرداخته‌اند...

یکی از دلایل شکست اصولگرایان عملکرد نابخردانه صداوسیما در روزهای پیش از انتخابات است.

صداوسیما همان بی‌تدبیری سال 76 را در انعکاس اخبار کشور تکرار کرد.

چندین ماه مانده به انتخابات 2 خرداد 76 و شروع رسمی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، تلویزیون تصاویر سفرهای حجت‌الاسلام ناطق نوری را به‌عنوان رئیس قوه مقننه بارها و بارها نشان می‌داد و گزارشگران صداوسیما اخبار استقبال پرشور مردم از رئیس مجلس پنجم را منعکس می‌کردند.

پیش از دوم خرداد و پس‌ازآن سابقه نداشت که سفرهای رئیس مجلس را به آن شکل نشان بدهند و اساسا دلیلی نداشت که استقبال پرشور مردم مثلاً نور و محمودآباد به آن گستردگی در تلویزیون نمایش داده شود.

مدیران تلویزیون در آن دوران فکر می‌کردند به‌طور نامحسوس می‌توانند افکار مردم را جهت بدهند و این گزارش‌ها می‌تواند رأی بیشتری برای آقای ناطق نوری جمع‌آوری کند.

برخلاف تصور مدیران آن زمان صداوسیما مردم به این شکل اطلاع‌رسانی‌ها واکنش منفی نشان دادند و نتیجه شکست سنگین اصول گریان شد.

در انتخابات هفتم اسفند 94 نیز مدیران صدا همان رویه پیشین را پی گرفتند. محمد سرافراز رئیس رسانه ملی با یک اشتباه استراتژیک از پخش مصاحبه دکتر ظریف وزیر امور خارجه جلوگیری کرد. یکی از دلایلی که برخی سایت‌ها برای پخش نشدن مصاحبه عادل فردوسی‌پور و ظریف ارائه شد منفعت انتخاباتی حامیان دولت با پخش این مصاحبه بود. این در حالی است که مصاحبه غلامعلی حدادعادل با رامبد جوان در خندوانه و پخش مصاحبه دیگر او در شب یلدا باعث واکنش‌های زیادی شد.

همین مثال باعث شد هواداران اصلاحات و دولت به این نتیجه برسند که لیست امید مظلوم رسانه‌ای است و همین مظلومیت رسانه ای دلیل تبلیغات گسترده اصلاح طلبان در شبکه های مجازی شد.

حتی گاهی شنیده می‌شد اگر به لیست اصلاح‌طلبان رأی ندهید، همان‌طور که مصاحبه دکتر ظریف را پخش نکردند، درصورتی‌که اصولگرایان پیروز شوند دکتر ظریف را استیضاح و برکنار خواهند کرد. همین جمله تأثیر قابل‌توجهی در هجوم علاقه‌مندان دولت و خاصه دکتر ظریف به صندوق‌های رأی و نوشتن نام کامل نامزدهای لیست امید شد.

اکنون وقت آن است که مدیران رسانه ملی توجه کنند با توجه به اینکه هنوز تلویزیون رسمی کشور تأثیر قابل‌توجهی در کشور دارد، اما می‌تواند باعث رنجش خاطر بینندگان شود. آقای سرافراز که سال‌هاست مشغول به فعالیت در رسانه ملی است می‌تواند از نسخه‌های نخ‌نما شده و قدیمی استفاده نکند و با حذف دکتر ظریف محبوبیت او را دوچندان نکند تا اصولگرایان نیز به اهداف نرسند.

 

 

نظرات

- درستی
اقای کوهیان اصلاح طلب هستند ولی ژست اصولگرا میگیرند.اصولگرایان در کل پیروز شدند
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مجید
به جای اینکه به آقای کوهیان بپردازیم بهتره به رویه صدا و سیما دقت کنیم.
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- محمود
ببخشید تلویزیون ورادیو آنقدر در مورد این دولت وبرجام بی فرجام ودکتر ضعیف گفت وگفت که از دیدن تلویزیون وشنیدن برنامه های رادیو تنفردارم.هرروز وهرساعت روحانی ظریف عراقچی آخوندی طیب نیا
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- mahdi
سلام
ضمن تشکر از رویش بابت ارائه تحلیل های انتخاباتی آن هم از دیدگاه های مختلف به استحضارتان می رسانم این تحلیل بقدری آبکی و لایتچسبک بود که از دلیلش خنده آمد خلق را.
آخه گودرزی گفتند شقایقی گفتند مصاحبه ظریف در برنامه نود چه ربطی به حداد و خندوانه داره!
اگه اینطوره پس بمیرم برای مردم مشهد که تلویزیون ندارند تا نود و خندوانه ببینند یا اصفهانی ها که برای دیدن خندوانه پول خرج نمی کنند و یک دستگاه گیرنده دیجیتال نمی خرند و ....
بپذیریم جامعه به هر دلیل(عملکرد بد ایشان یا بدجنسی رقیب)اقبال کمتری نسبت به اصولگرایان نشان داده و بجای ارائه اینگونه تحلیل ها راهکاری برای ادامه مسیر بیان فرمایید.و
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.