تحلیل های انتخاباتی6؛ مهدي جليلوند:
فرمایش فرمودید! فرمایش فرمودند! عرایضی وجود دارد
یکشنبه 16 اسفند 1394, 10:40

 

رویش نیوز- سرویس سیاسي: انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان در این دوره با عدم اقبال به اصولگرایی همراه بود به طوری که 30 نماینده تهران از لیست اصلاحات وارد مجلس شدند و در خبرگان نیز حضور افراد منتسب به این جریان چربش زیادی نسبت به جریان اصولگرایی داشت.

در همین راستا رویش نیوز از یادادشت‌های موثرین و فعالین سیاسی و فرهنگی و هم‌چنین مخاطبین خود استقبال کرده و در جهت بدست آمدن دیدی جامع نسبت به آنچه در انتخابات رخ داده است اقدام به انتشار یادداشت های مخاطین گرامی از هر سلیقه و تفکری خواهد کرد تا تضارب آراء شکل گرفته و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه بیان شوند. مخاطبین عزیز می توانند یادداشت های خود را به نشانی info@rooyeshnews.com  ارسال نمایند.

در ادامه یادداشت تحلیلی مهدي جليلوند، يكي از مخاطبين رویش نیوز را می‌خوانید:

با عرض معذرت خدمت همه اصول‌گرایان عزیز؛ سیلی خورده‌های انقلاب، دلسوزها و در یک کلام بزرگ‌ترها!!

هرچند می‌دانم فرمایشات رهبر انقلاب نصب‌العین همه ماست و شما پیش‌تر و بیش‌تر از ما عمق فرمایشات معظم‌له را متوجه می‌شوید؛ ولی از آن روی که به گمانم، گمان فرموده‌اید مخاطب این قسمت از سخنان، برادران اصلاح‌طلب یا عزیزان زحمت‌کش دولت هستند و خود را از شمول آن مستثنی فرموده‌اید؛ خواهشمند است این بخش از فرمایشات آقایمان را از نگاه یک مخاطب مطالعه فرمایید.

حضرت آقا در دیدار با برگزارکنندگان انتخابات فرمودند: «جریان مؤمن را، جریان انقلابی را، جوانان حزب‌اللهی را متهم نکنید به تندروی، اینها همان کسانی هستند که با همه وجود، با همه اخلاص در میدان حاضرند. آنجایی هم که دفاع از مرزها لازم باشد، دفاع از هویت ملی لازم باشد، مسئله جان دادن و خون دادن مطرح باشد، همین‌ها هستند که به میدان می‌آیند.»

این فرمایشات حضرت آقا را مقایسه بفرمایید با رفتار اصول‌گرایان شهرمان. منظورم همان دلسوزترها و سیلی‌خورده‌های انقلاب است. چقدر میان این دستورات و عملکرد بزرگ‌ترهای اصول‌گرا همخوانی وجود دارد؟

ممکن است فرمایش بفرمایید که ما نیز به پیروی از دستور آقا، جوان مؤمن انقلابی را در تصمیم‌های مهم به بازی گرفته‌ایم و در مجمع اصولگرايي، به جوانان نیز جایی درخور شأنشان اختصاص داده‌ایم. اما فارغ از صحت و سقم این فرمایش، اعتراضات و بیانیه‌ها و سکوت اعتراض‌آمیز جوانان انقلابی، گواهی بر این است که بسیاری از آنان را که دانم و دانی یا به بازی نگرفته‌اید یا به گونه‌ای بازی داده‌اید که تأثیر قابل توجهی نداشته باشند و در نتیجه فریاد اعتراضشان برآید.

ممکن است فرمایش بفرمایید برخی از این جوانان درک و در نتیجه تحلیل درستی از شرایط ندارند و این بزرگ‌ترها هستند که با تکیه بر تجارب، می‌توانند در میدان سیاست، مصلحت را از مفسده تشخیص دهند. اما با عرض معذرت، این سخن شما با فرمایشات آقا، در همان دیدار فوق‌الذکر همخوانی ندارد. آنجا که فرمودند: «بنده با این جوان‌ها، از دور و نزدیک انس دارم؛ خیلی اوقات هم عقلشان و فهمشان و هم تعقلشان از بعضی از بزرگ‌ترها خیلی بیش‌تر است. خوب می‌فهمند، خوب تحلیل می‌کنند، خوب مسائل را تشخیص می‌دهند و سینه چاک انقلابند؛ سینه چاک اسلامند.»

ممکن است فرمایش بفرمایید هرچند آقا فرموده‌اند بیشتر اوقات جوانان عقلشان از بزرگ‌ترها خیلی بیش‌تر می‌رسد؛ ولی این جمله مطلق نیست. یعنی گاهی اوقات (در برابر بیش‌تر اوقات) بزرگ‌ترها بهتر می‌فهمند و مسئله‌ي انتخابات نیز از همان مواردی بود که جوانان، تحلیل درستی از خطرات مختلف داخلی و خارجی نداشتند و تندروی کردند.

فرمایشتان مانند همه فرمایش‌های گذشته که فرمایش فرمودید؛ قبول!! اما جسارتاً می‌توان پرسید دلیل این فرمایش چیست؟ چون آقا فرمودند: «یک عادتی هم در بعضی پیدا شده است که همینطور مدام تکرار می‌کنند: تندروها، تندروها؛ خوب بله! تندروی و کندروی؛ طرف افراط و تفریط؛ هر دو بد است. این معلوم است. اما [ اینکه] تندروی چیست؛ کندروی چیست؛ خط میانه کدام است؛ چیزهای خیلی واضح و روشنی نیست. تبیین لازم دارد.»

بزرگ‌ترها! می‌شود دلایلتان را فرمایش بفرمایید؟دلایل جوانان‌تان برای تندرو نبودن این است: با هدف وحدت اصولگرایان -که هدفی مقدس و مورد احترام هر اصولگرایی است که کوچک‌ترین عقل سیاسی داشته باشد- مجمعی با دو ایراد مهم تشکیل شد: اولاً به بهانه عدم امکان وحدت با همه اصولگرایان، بسیاری از اصولگرایان سطح شهر که برخی پشتوانه آرای مردمی در شوراهای مختلف را با خود دارند به جمعتان دعوت نشدند. فرمایش نفرمایید که آنان را نمی‌شناسید و یا تلفنشان را جواب نداده‌اند؛ چرا که هر کودک سیاسی در این شهر آنان را می‌شناسد و نیز طرق دیگری غیر از تماس تلفنی هم برای دعوت از آنان وجود دارد.

ثانیاً اگر قرار است مجمعی تشکیل شود، معیاری برای دعوت افراد لازم است. آیا می‌توان پذیرفت فلان تشکل خارج رفته، که افراد اسمی و رسمی‌اش کمتر از انگشتان دست است و فعالیت سیاسی‌اش به صفر میل می‌کند؛ حق رأیی بیشتر از یک تشکل جوان کشوری داشته باشد؟ آیا منطقی است کرسی‌هایی با عنوان اعضای جلسه چند شنبه و ورزشکاران عضو استخر فلان روز و... در این مجمع تعریف شود. در یک کلام می‌شود منطق این مجمع را بفرمایید تا جوانان به عمق تندروی خود آگاه گردند؟

از ایرادات مجمع که بگذریم؛ چرا اجازه نفرمودید کاندیداهایی که از طرف جوانان معرفی شده‌اند، که برخی تجربه معاونت اولی و وزارت را در کارنامه داشتند؛ با همان سیستم خودتان مورد بررسی قرار گیرند؟ آیا در برابر این همه قیم‌مآبی، راهی غیر از خروج همراه با سکوت و احترام به بزرگ‌ترها، برای جوانان باز گذاشته‌اید؟

ظریفی می‌گفت: بزرگ‌ترین عذاب دوران کودکی این بود که نخواهند بازی‌ات بدهند و برای اینکه دهن تو و دیگران را ببندند؛ بگویند: تو هم نخودی باش. رفتاری که قدرت تخریبش از بمب هیروشیما نیز بیش‌تر است.

بزرگ‌ترها؛ دلسوزها؛ سیلی خورده‌ها؛ خواسته یا ناخواسته، جوانان را نخودی فرض فرموده اید!!!

 

نظرات

- یک جوان
البته این متن نظر شخصی یک نفر است که به نظر می رسد به یکی از سه حزب خاصی که در انتخابات اخیر کمتر بازی داده شدند، گرایش داشته باشد...
بسیاری از جوانان اصول گرای اصفهانی، هر چند به رفتار اصول گرایان اصفهان مخصوصا در جریان انتخابات اخیر، انتقاداتی جدی دارند، این متنی که سرتاسرش سهم خواهانه است را قبول ندارند...
بنابراین از نویسنده محترم درخواست می کنم نظر شخصی شان را به کل جوانان اصول گرای اصفهان تعمیم ندهند...
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ابوالفضل
آنچه واضح و مبرهن است اين است که اين مجمع و اين وحدت پاسخگو نبوده است. نتايج انتخابات اصفهان به هيچ وجه شايسته شهر شهيدان نيست. از نظر من هم مجمع ناقص و ناکارآمد بوده است و نتوانسته که همه اصول گرايان را زير چتر خود نگه دارد، و هم کساني که با ليستهاي مجزي زمينه خرد شدن آرا را فراهم نمودند.
بهتر است بجاي تطهير مجمع، با پذيرش نقد منصفانه و بدون تعصب زمينه ايجاد وحدت واقعي را فراهم نماييم.
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- یک جوان
احسنت
پس بیایید به دور از سهم خواهی مجمع را نقد کنیم...
نه مثل آنچه در متن فوق اتفاق افتاد...
نگاهی که در متن فوق حاکم است به محض اینکه سهمش را بگیرد ساکت می شود صرف نظر از اینکه انتقادات اصولی به مجمع برطرف شده باشد یانه...
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- دو جوان
پس جنابعالي علاوه بر اينكه نماينده تمام جوانان اصولگرا هستي، نيت خواني هم بلدين و ميفهمين كه چي با چه نيتي نوشته. احسنت
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- دو جوان
حالا كي گفته شما نماينده جوانان اصولگرايي
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- جوان انقلابی
برادر عزیز آقای جلیلوند اولا به هر صورت وبا هر اشکالی این حضرات خلاف اتحاد شکل گرفته عمل کردند وحتی با لیست دادن اتحاد را شکستند ،ثانیا نه قبل از انتخابات ونه حتی الان حاضر به بیان کردن انتقادات واشکالات خود بصورت صریح وبی پرده به افرادی که عابروی خود را برای این کار گذاشته اند -ومثل بعضی افراد بدنبال کسب عابرو ووزنه نشان دادن خود در انتخابات نبودند-نیستند ،ثالثا چطور افرادی در این لیست دردوره قبل اصلح بودند ودیروز که اجماع روی آنان صورت گرفته بود این آقایان تشخیص دادند الان اصلح کس دیگری است ؟؟ رابعاحرف این آقاین روی حدود 20شخص است نه 20گروه، که دعوت نشده اند ،خامسااینکه اگر اتحاد بود همین افراد لیست مجمع که آمار رأی های آنها بیشتر از این صالحان رآی آور بود (به تعبیرهمین رفقایمان) براحتی رأی می آوردند ولی شاید بتوان گفت امان از نفس شیطنت گر خودمان که براحتی با بهانه های واهی انسان را زمین میزند وبه امید اصلاح برادرانمان بالاخص این حقیر
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- يوسف
ميشه لطفا اسامي گروهها و افراد داخل مجمع را اعلام کنيد؟ حداقل اسامي و رزومه افراد شوراي منتج شده از اين مجمع را اعلام بفرماييد. با شناختي که اين حقير پيدا کردم، شوراي فعلي (که قرار بوده با افراد مصاحبه کند و برتربن آنها را معرفي نمايد) اصلا در تراز اصفهان نبوده و به هيچ وجه نماينده جامعه اصول گرايي اصفهان نيست. لازم است در اين خصوص يک تجديد نظر اساسي بشود.
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- شفیعی
سلام
فارغ از صحت و سقم سخن آقای جلیلوند، و فارغ از نیت ایشان که نی دانم چیست؛ چرا به سوالاتشان پاسخ ندهیم؟ دو سه سوال مطرح کرده اند که بنظرم مجمع اصولگرایان برایش جواب دارند.
البته اگر نداشته باشند هم خیلی افتضاح است
1394-12-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رضا
سلام
من از این متن فقط این مطلب را متوجه شدم که نویسنده از اینکه بازی داده نشده ناراحت است...
به نظر من رسانه ها باید فضای خالصی را ایجاد کنند که صرف نظر از اینکه "سهم چه کسی داده شد و سهم چه کسی داده نشد" عملکرد مجمع از ابتدا تا انتها نقد شود و دوستان مجمع هم دعوت شوند که صحبت هایشان را مطرح کنند...
شاید رویش بتواند این کار را انجام دهد...
1394-12-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهاني
در كل هميشه در طول تاريخ و در جوامع، بزرگترهائي كه تلاشهاي در خوري براي هدفي جمعي انجام داده اند ، بعدها هم كه بزرگتر مي شوند همچنان دغدغه و تعصب بر حفظ تلاشها و حفاظت از دستاوردهاي خود و مجموعه شان داشته اند.
و جوان ترها نيز كه تازه وارد ميدان شده اند و فكرهاي نو و خلاقي دارند و گاهي هم چابك تر و پر انرژي تر هستند تلاش دارند تا با پذيرفتن مسئوليت و نقش آفريني در موضوع، موثر باشند و اصولا يكي از نيزهاي معنوي و روحي خود يعني تعلق به گروه را ارضا نمايند.
در اين بين هر چه اين جوانان بتوانند اعتماد مسن تر ها را جلب كنند ، بيشتر در نو به نو شدن و پوست اندازي گروه و رسيدن آن به اهدافش موفق خواهند شد.
هر چند عقل مي گويد بايد از تجربه و دورانديشي مسن تر ها استفاده نمود و حرمت آنان را نيز حفظ نمود.
حالا در اين بين اگر جوان ترها نتوانستند رابطه مناسبي با مسن ترها برقرار كنند بايد خودشان را مورد سوال قرار داد. نه اينكه مسن ترها را آماج بد وبيراه قرار داد.....
1394-12-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.