حاشيه هاي انتخاباتي؛
از توئيت هاشمي رفسنجاني تا اظهار نظر عجيب زرگر
شنبه 15 اسفند 1394, 14:34

 

رویش نیوز-سرويس سياسي: انتخابات مجلس دهم با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید و جریان اصلاحات در برخی کلان شهرها به پیروزی رسید و باقی ماجرا را به جریان اصولگرایی واگذار کرد. انتخاباتی که از حساسیت فوق العاده ای برخوردار بود و پیش از برگزاری آن اتفاقات زیادی منحصر به برگزاری این انتخابات شده بود. در انتخابات 7 اسفند سرنوشت 226 کرسی مجلس مشخص شد و تعیین سرنوشت 64 کرسی دیگر به دور دوم انتخابات موکول شد. اما پس از مشخص شدن نتایج انتخابات از سوی برخی مسئولین نظام که در جایگاه کاندیداتوری در انتخابات خبرگان حضور داشتند صحبت هایی مطرح شد که برخی نکات را به ذهن متبادر می سازد.

انتخابات 94

پس از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی لیست امید و لیست مورد حمایت هاشمی رفسنجانی در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در تهران هاشمی رفسنجانی در توییتی عنوان داشت: "هیچکسی یارای مقاومت در مقابل خواست اکثریت مردم را ندارد و هرکسی را مردم نخواهند باید کنار برود" این صحبت به شدت مورد استقبال این جریان قرار گرفت و رسانه های حامی این جریان بارها از این صحبت هاشمی رفسنجانی استفاده کردند. صحبتی که بیش از این که درباره انتخابات فعلی مصداق پیدا کند، مصداق اصلی آن شخص آقای هاشمی رفسنجانی است. هاشمی رفسنجانی تا زمان ریاست بر دولت سازندگی از اقبال نسبتا خوبی در میان مردم برخوردار بود هرچند که در دور دوم ریاست جمهوری با کاهش 5 میلیونی رأی روبرو شد. اما هاشمی رفسنجانی پس از آن نیز چندین بار در انتخابات های مختلف شکست خورده است.

اولین شکست هاشمی رفسنجانی به مجلس ششم بازمی گردد، هاشمی رفسنجانی در آن انتخابات به خاطر حاشیه سازی دوستان فعلی خود در آن زمان جایی بهتر از رتبه 20 ام در انتخابات تهران به دست نیاورد و به خاطر کم کردن از این فضاحت از ادامه حضور در عرصه انتخابات انصراف داد. پس از انتخابات مجلس ششم و در نهمین انتخابات یاست جمهوری باز هم مردم به هاشمی رفسنجانی نه گفتند و وی را نخواستند. هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال 88 نیز از کاندیدای جریان اصلاحات حمایت می کرد که در آن زمان نیز با  مخالفت دیگری از سوی مردم روبرو شد ولی باز هم به این نخواستن مردم بی اعتنایی کرد و در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 ثبت نام کرد که توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت نشد. البته هاشمی در انتخابات ریاست مجلس خبرگان نیز از سوی نمایندگان مردم در این مجلس نیز "نه" شنیده است ولی باز هم روی حضور خود در اکثر انتخابات های جمهوری اسلامی اصرار می ورزد. به نظر می رسد هاشمی رفسنجانی که در خاطره گویی حافظه قدرتمندی دارد، حافظه قوی تاریخی برای یادآوری چندین بار نخواستن وی در انتخابات های مختلف را ندارد تا بداند که اولین کسی که صحبت "هیچکسی یارای مقاومت در مقابل خواست اکثریت مردم را ندارد و هرکسی را مردم نخواهند باید کنار برود" در مورد او مصداق پیدا می کند گوینده همان سخن است.

اما یکی دیگر از اظهارات پسا انتخاباتی پست تویتری دکتر روحانی رییس دولت بود. روحانی در این توییت عنوان داشته بود: "آرای مردم صدها جلد کتاب، حرف و رهنمود برای همگان دارد. مردم با رای خود نشان دادند کدام سلیقه به نظر آنها نزدیک تر است" در رابطه با توییت دکتر روحانی نیز نکاتی به ذهن متبادر می شود؛ اولین نکته این که با توجه به رای آوری لیست حامیان دولت در تهران و شکست این لیست در بیشتر مراکز انتخابیه دیگر آیا به نظر دکتر روحانی مردم فقط در تهران زندگی می کنند و افرادی که خارج از تهران هستند و به نامزدهایی خلاف نظر دولت رای داده اند به نظر رییس جمهور مردم به حساب نمی آیند؟

همانگونه که روحانی در پست تویتری خود به آن اشاره داشته است " آرای مردم صدها جلد کتاب، حرف و رهنمود برای همگان دارد" در حالی که در چند دولت اخیر همیشه اولین مجلس پس از تشکیل دولت با اکثریت مطلق حامیان دولتها تشکیل شده است و دولت یازدهم نیز برای رسیدن به این امر از هیچ تلاشی دریغ نکرد اما باز هم نتوانست به اکثریت مطلق و حتی اکثریت نسبی در کرسی های مجلس دست یابد و در خوشبینانه ترین حالت توانسته است اکثریت مطلق اصولگرایی را به اکثریتي شكننده تبديل كند. این عدم پیروزی دولت یازدهم در انتخابات مجلس به اندازه صدها جلد کتاب، حرف و رهنمود برای دولت داشته است و امید است که دولت نیز این نکته ها را دریافته باشد و در ادامه راه خود از آن ها برای عملکرد بهتر استفاده کند.

همانطور که از شرایط قبل از انتخابات نیز مشخص بود دولت به شدت به دنبال تشکیل مجلسی همسو است و به نظر می رسد که برای رسیدن به این امر فشار زیادی بر روی استانداران خود داشته است. به طوری که استاندار اصفهان که خیلی به دنبال جناح و جناح بازی ها نبوده و در طول حضور خود در اصفهان نیز بیشتر در پی مصالح شهر بود، قبل از انتخابات به دنبال دست بردن در ترکیب هیئت اجرایی بوده و پس از انتخابات اصفهان نيز عنوان داشته است: "۶۰درصد منتخبين مردم اصفهان گرايش حمايت از دولت دارند" و این در حالی است که شاکله نمایندگان استان اصفهان با انتخاب 4 اصلاح طلب و 13 اصولگرا بیشتر به سمت مخالفین دولت است.

 

نظرات

- حاج احمد
مخالفین دولت که استکبار جهانی اند.

بهتر است بگوییم منتقدین دولت.
ما هم منتقد دولت هستیم، منتقد دولت احمدی نژاد هم بودیم.
ولی مخالف نیستیم.

مخالفین ضد انقلاب ها هستند.

دولت هم یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی است. همان نظامی که بنیان گذار آن امام راحل(ره) فرموند حفظ از اوجب واجبات است.
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ناشناس
البته آقای زرگر هم ازطایفه روحانی است یاکارگزار یااصلاخ طلب گزینه سومی هم ندارد.
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.