تحلیل های انتخاباتی5؛ محسن درويشي:
چرایی پیروزی در شهرستانها٬ تساوی در شهرهای بزرگ و شکست در کلان شهر تهران،برند اصولگرایی از دیدگاه مدیریت بازاریابی اجتماعی
شنبه 15 اسفند 1394, 11:10

 

رویش نیوز- سرویس سیاسي: انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان در این دوره با عدم اقبال به اصولگرایی همراه بود به طوری که 30 نماینده تهران از لیست اصلاحات وارد مجلس شدند و در خبرگان نیز حضور افراد منتسب به این جریان چربش زیادی نسبت به جریان اصولگرایی داشت.

در همین راستا رویش نیوز از یادادشت‌های موثرین و فعالین سیاسی و فرهنگی و هم‌چنین مخاطبین خود استقبال کرده و در جهت بدست آمدن دیدی جامع نسبت به آنچه در انتخابات رخ داده است اقدام به انتشار یادداشت های مخاطین گرامی از هر سلیقه و تفکری خواهد کرد تا تضارب آراء شکل گرفته و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه بیان شوند. مخاطبین عزیز می توانند یادداشت های خود را به نشانی info@rooyeshnews.com  ارسال نمایند.

در ادامه یادداشت تحلیلی محسن درويشي، كارشناس ارشد مديريت بازرگاني (گرايش بازاريابي) را می‌خوانید:

 

در ابتدا میزان موفقیت برند را در عرصه رقابت به سه سطح کلان (مدیریت استراتژیک)٬ میان مدت (مدیریت ائتلاف) و کوتاه مدت (مدیریت تبلیغات) تقسیم می نماییم.

سطح اول: مدیریت استراتژیک

1- از پایه‌ای ترین اصول مدیریت استراتژیک  دارا بودن رهبری فعال و کاریزما٬ آرمان٬ اهداف و استراتژی مشخص و در کنار آن یک ساختار سازمانی اصولی است که گروه‌های تخصصی٬ رده‌های شغلی و وظیفه هر گروه و رده شغلی و افراد مسئول در آن بخش و رده مشخص باشند. متأسفانه برند اصولگرایی در این زمینه موفقیت چندانی نداشته است. و با توجه به این که رعایت این اصول به مرور زمان و با پیشرفت اجتماعی٬ سیاسی کشور نقش بیش‌تری به خصوص در کلان شهرها ایفا می‌کند٬ بنابراین عدم رعایت آن در آینده شکست‌های سنگین‌تری را در پی خواهد داشت.

2- اصلاح طلبان همواره با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی اجتماعی در فضای حقیقی و مجازی به خصوص در کلان شهرها و در بین جوانان٬ سعی در تقویت ذهنیت جامعه در مورد آرمان‌های اصلاح طلبی و تخریب آرمان‌های اصول‌گرایانه نموده‌اند؛ به عنوان مثال دین‌گرایی اصولگرایان را تحجر و غرب گرایی خود را مدرنیته می نامند٬ توجه اصولگرایان به مستضعفین را گداپروری و جانبداری خود از نظام سرمایه داری را به عنوان رعایت علم اقتصاد معرفی می کنند٬ و بسیاری موارد دیگر که همگان بر آن آگاهیم. برند اصولگرایی در مقابل نتوانسته به صورت فعال و با استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله جوانان انقلابی تحصیل‌کرده٬ شبکه‌های مجازی و همایش‌های فرهنگی٬ اجتماعی در مقابل این هجمه تخریب واکنش متناسبی داشته باشد.

سطح دوم: مدیریت تشکیل ائتلاف

1. ضعف استراتژیکی که در بخش اول به آن پرداخته شد٬ از ابتدا در موفقیت ائتلاف تاثیر منفی گذاشت. تشخیص اینکه کدام کاندیدا اصولگرای واقعی است٬ حضور کدام کاندیدا منجر به افزایش محبوبیت لیست می‌گردد٬ راهکار ائتلاف چیست و چه راهکارهایی برای انصراف اصولگرایان خارج از لیست وجود دارد٬ در صورت وجود یک سازمان دارای رهبری فعال و کاریزما٬ آرمان٬ اهداف٬ استراتژی و ساختار مشخص امری آسان و در نبود این شرایط امری غیرممکن است. حضور شخصیت‌هایی که در عمل بر خلاف آرمان و اهداف اصولگرایی حرکت نموده اند در لیست اصولگرایان تهران و حذف شخصیت‌های اصولگرای متعهد٬ متخصص و با محبوبیت اجتماعی بالا از لیست ائتلاف اصولگرایان اصفهان که منجر به ارائه لیست‌های موازی در اصفهان گردید٬ از تبعات این اشکال بزرگ است.

2. همواره مشتریان وفادار به یک برند انتظار کیفیتی تعریف شده از آن برند را دارند٬ ارائه محصولی با کیفیت متفاوت از یک برند با هدف جذب مشتریان رقیب نه تنها منجر به جذب مشتریان رقیب نمی‌گردد٬ بلکه باعث از دست دادن بخشی از مشتریان خودی و همچنین کاهش انگیزه و وفاداری مشتریان وفادار برند می‌گردد. حضور شخصیت‌های به ظاهر اصولگرا که در عمل در زمین رقیب بازی می‌کردند٬ در لیست اصولگرایان نه تنها منجر به جذب هواداران رقیب نگردید٬ بلکه باعث ریزش رأی لیست و همچنین کاهش انگیزه جوانان انقلابی به عنوان هواداران وفادار اصولگرایی در جهت تبلیغات برای این لیست گردید.

سطح سوم: مدیریت تبلیغات انتخاباتی

در فاز نهایی رقابت٬ در حالی که انتظار می رفت کل مجموعه اصولگرایی به صورت منسجم٬ با استفاده از کلیه ظرفیت‌ها و با استفاده از تکنیک‌های نوین بازاریابی اجتماعی به جذب هوادار بپردازند٬ شاهد تبلیغات جزیره ای کم رمق و سنتی در اردوگاه اصولگرایان بودیم.

 

 

نظرات

- مصطفی
«...حذف شخصیت‌های اصولگرای متعهد٬ متخصص و با محبوبیت اجتماعی بالا از لیست ائتلاف اصولگرایان اصفهان که منجر به ارائه لیست‌های موازی در اصفهان گردید...»
احسنت به نظر من هم مشکل اصلی همین بود. اگر بعضی شخصیت‌ها در لیست مجمع اصولگرایان بودند لیست موازی تشکیل نمی‌شد یا لااقل لیست موازی مهمی تشکیل نمی‌شد.
1394-12-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صباب
علت شکست اصول گرایان تندروی پایداری ها بود وگرنه افرادی مانند حداد و توکلی کف رای را داشتند
1394-12-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهاني
شما هم كه از ادبيات دشمن استفاده مي كنيد!!!
بايد در صراط مستقيم بود حالا تند يا كند مهم نيست
1394-12-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ابوالفضل
تا آنجا که من مي دانم، حداقل در اصفهان، عليرغم نقدهاي بسيار جدي به ليست اصول گرايان، پايداري به پاسداشت حرمت علما از جمله آقاي مهدوي، ليست جدايي نداد و همه تلاش خودشو براي وحدت انجام داد. البته اين همان کاري بود که خيلي از مدعيان و هواداران آقاي مهدوي انجام دادند. در تهران هم که يک ليست بود. لطفا بدون اطلاع اظهار نظر نفرماييد.
1394-12-17 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- درویشی
آقای محترم اونهایی که رفتار پایداری را تندروی میخوانند همگی به صورت لیستی به اصلاح طلبان رای دادند. حضور افرادی مثل توکلی که امروز در سایتش خودشو گل خوشبو در گلدان بدبوی اصولگرایی نامیده در لیست ائتلاف نه تنها منجر به جذب هوادارن رقیب نشد بلکه هواداران خودی را هم ناامید کرد(ارجاع به سطح 2 مطلب)
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ن مرادی
بنده با متن سطح 2 کاملا موافقم. الان آقای توکلی توی سایتش نوشته توکلی گل خوش بویی! بوده در گلدان بدبوی اصولگرایی!. واقعا ما یک همچین افرادی را در لیستمون داشتیم !!!!!
1394-12-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.