گفتگو با نمایندگان منتخب اصفهان، نجف آباد و نایین-بخش سوم؛
منتخبان اصفهان به دنبال ایجاد وفاق و همدلی بین نمایندگان استان
پنجشنبه 13 اسفند 1394, 13:12

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: با پایان یافتن انتخابات مجلس به سراغ منتخبین مردم در استان اصفهان و همچنین برخی نامزدهای مطرح رفتیم و از آن‌ها درباره اقبال به اصولگرایی در استان، حرکت برای همدلی در میان نمایندگان، مسیر پیشرفت اصفهان و ... سؤالاتی کوتاه را پرسیده‌ایم. آنچه در ادامه می‌آید بخش اول مصاحبه‌های کوتاه تلفنی رویش نیوز با این افزاد است:

 

alt

فولادگر: قبول ندارم كه اصولگرايان در شهرهاي بزرگ حائز اكثريت كرسي هاي مجلس نشدند

دكتر حميدرضا فولادگر منتخب مردم اصفهان در مجلس دهم در گفتگو با رويش نيوز در خصوص شكست اصولگرايان در حوزه انتخابيه اصفهان و كشور اظهار داشت: بنده به طور كلي اين مسئله را قبول ندارم كه اصولگرايان در شهرهاي بزرگ حائز اكثريت كرسي هاي مجلس نشدند و دليل آن اين است كه مثلاً در شهرستان مشهد هر 5 كرسي، در تبريز 1 كرسي و 4 نفر نيز در مرحله دوم حضور دارند، در شيراز نيز 1 كرسي و 1 نفر نيز در مرحله دوم حضور دارد، در اصفهان نيز 2 نفر از 5 نفر و در اهواز نيز 3 نفر در مرحله دوم حضور دارند؛ در قم نيز هر 3 نفر، در كرج هر 2 نفر، در رشت 2 نفر در مرحله دوم حضور دارند و نيز در كرمان هر 2 نفر از اصولگرايان هستند و به غير از تهران اين گونه نيست كه در شهرهاي بزرگ اصولگرايان شكست خورده باشند. در كل مجلس ارزيابي بنده اين است كه اصولگرايان اكثريت نسبي را كسب كرده اند ولي بايد در شهرهاي بزرگ ارزيابي كرد كه در تهران و شهرهاي بزرگ چه اتفاقي رخ داده است و نيازمند يك تحليل سياسي، اقتصادي و اجتماعي است.

وي با تاكيد بر اين نكته كه اكثريت نسبي و نه مطلق از آن اصولگرايان شده است گفت: حدود 25 درصد را جزء مستقل ها هستند و هنوز در خصوص موضع آن ها نمي توان نظر قطعي ارائه كرد؛ البته دور دوم انتخابات بسيار اهميت دارد و با احتمال 50 درصد رأي آوري در اين دوره اصولگرايان قادر خواهند بود 45 درصد كرسي هاي مجلس را از آن خود كنند.

نماينده ادوار هفتم تا نهم مجلس شوراي اسلامي در خصوص چرايي عدم موفقيت دولت در كسب اكثريت كرسي هاي مجلس برخلاف روند هميشگي كه دولت ها مي توانستند اولين مجلس بعد از خود را همراه سازند، گفت: يك مقدار به اين دليل است كه دولت در برنامه هايي كه براي حل مشكلات اقتصادي داشته است و در اين مدت نتوانسته توفيق كافي را كسب كند به ويژه در بحث خروج از ركود و دليل ديگر نيز اين است كه دولت نتوانسته است گفتمان سازي لازم را به آن ديدگاهي كه به آن معتقد است –يعني ديدگاه اعتدال- را انجام دهد و در جامعه عقبه ي اجتماعي لازم را براي آن ايجاد كند و همين نتيجه اي هم اكنون به دست آمده است با ائتلاف با اصلاح طلبان محقق شده است؛ همان گونه كه در انتخابات رياست جمهوري هم دكتر روحاني در ائتلاف با دكتر عارف توانست پيروز شود؛ خود دولت نتوانسته عقبه اجتماعي كه به اندازه كافي رأي كسب كند نداشته استو يك حركت ائتلافي را با اصلاح طلبان به دليل مقتضيات شرايط كنار هم جمع شدند.

رئيس كميسيون ويژه اصل 44 مجلس نهم در پاسخ به گزينه اصولگرايان براي رياست مجلس گفت: هنوز بحثي در اين خصوص صورت نگرفته است و بايد با بررسي شرايط اصلاح طلبان به جمع بندي رسيد و تا برنامه آقاي لاريجاني و نقطه نظرات ايشان و نيز طرف مقابل روشن نشود نمي توان پيش بيني كرد كه چه اتفاقي مي افتد.

وي در خصوص تلاش براي حضور نمايندگان استان در هيئت رئيسه مجلس دهم اظهار كرد: در هر صورت كار خواهد شد؛ با توجه به اين كه در اين دوره نمايندگان با تجربه اي از استان انتخاب شده اند و چندين دوره سابقه نمايندگي دارند و تلاش خواهيم كرد هم براي هيئت رئيسه و همچنين رياست كميسيون ها از نمايندگان استان استفاده شود.

منتخب مردم اصفهان در مجلس دهم در خصوص همدلي و وفاق نمايندگان استان گفت: قطعاً تلاش داريم كه با توجه به اين كه اكثريت نمايندگان استان اصولگرا هستند كمك مي كند كگه وفاق بيش تري  داشته باشيم و براي پيشرفت استان و رفع موانع پيشرفت و هم احقاق حق استان در اعتبارات دولتي و نيز تلاش براي اعتبارات غير دولتي و پيگيري پروژه هايي كه طولاني شده است و نيز پيگيري مسائل اساسي استان مثل آب و كشاورزي و نيز ركودي كه در صنايع هست و فعال كردن زمينه هاي ديگر اشتغال مانند معدن، صنايع تبديلي كشاورزي، جهانگردي و پتانسيل هاي زيادي كه در دانشگاه ها و حوزه هاي علميه و مراكز فرهنگي هست و قابليت هايي كه در استان هست. به علاوه از ساير نمايندگان استان كه ممكن سليقه سياسي ديگري داشته باشند بايد از آن ها نيز براي حل مشكلات استان همكاري خواست كما اين كه در مجلس نيز سلايق سياسي به جاي خود است ولي براي حل مشكلات كشور بايد تمامي سلايق دست به دست هم بدهند؛ ما اختلاف مان در ديدگاه ها و مواضع پابرجاست ولي خود مجلس نيز بايد فراتر از هر سليقه اي بحث عزتمندي نظام، دفاع ارزش ها و آرمان ها، ايستادگي در مقابل ارزش ها و نظام سلطه را به عنوان اصل قرار دهد ولي در عين حال بداند كه در مسائل اساسي كشور الان اولويت با مباحث سياسي نيست بلكه مشكلات اقتصادي و معيشتي و بيكاري است؛ وقتي اين اولويت در نظر گرفته شد بايد همه دست به دست هم بدهند و مشكلات را حل كنند

 

ابوترابی: بايد برخي از امورات اساسي استان همدلي وجود داشته باشد

ابوالفضل ابوترابي منتخب مردم شهرستان نجف آباد در مجلس دهم در گفتگو با رويش نيوز در خصوص چرايي عدم موفقيت دولت در كسب آراي مردم برخلاف ساير دولت ها اظهار داشت: در مجموع گفتمان انقلاب اسلامي توانست در اين انتخابات غالب شود و خيلي هم نبايد به گرايشات سياسي دامن زد و مهم اين است كه گفتمان انقلاب اسلامي يعني اصول امنيتي و اقتصاد مقاومتي و تقويت داخل و استفاده از ظرفيت داخلي و اطاعت از رهبري است كه نتيجه اش تأمين امنيت پايدار در منطقه است. اين گفتمان انقلاب اسلامي كه در اين انتخابات رأي آورد همه ياران انقلاب را در بر مي گيرد حال مي خواهد اين ها از جناح اصولگرا باشند يا اصلاح طلب و يا اعتدال گرا؛ اصولگراها بايد گفتمان انقلاب اسلامي را سرلوحه كار خود قرار دهند و با تبعيت از ولايت و اتكا به اقتصاد مقاومتي اهداف انقلاب را پيش برند.

نماينده مجلس نهم در خصوص تركيب مجلس دهم گفت: الان براي اظهار نظر كمي زود و تا برگزاري انتخابات مرحله دوم بايد كمي صبر كرد به علاوه برخي اوقات معادلات سياسي بعد از حضور برخي نمانيدگان در مجلس تغيير مي كند؛ و الان براي قضاوت كمي زود است. همچنين در خصوص رياست مجلس نيز بايد تا برگزاري انتخابات مرحله دوم صبر كرد.

وي در خصوص وفاق و همدلي نمانيدگان استان اظهار داشت: بايد برخي از امورات اساسي استان همدلي وجود داشته باشد به خصوص در مباحثي چون آب، اشتغال، معضل آلودگي هوا و ... بايد برنامه ريزي اساسي داشته باشيم و پروژه هاي مهمي مثل تونل هاي گلاب، بهشت آباد، قطار سريع السير اصفهان تهران، توسعه فرودگاه و كاهش معضلات آلودگي هوا در شهرستان هاي اصفهان، نجف آباد، خميني شهر و فلاورجان و نيز ماليات زياد استان كه از استان خارج مي شود و باز نمي گردد تمهيداتي انديشيده شود كه تمامي اين موارد با همدلي نمايندگان استان در همه جناح ها محقق خواهد شد.

 

پوربافرانی: تركيب فعلي مجلس تركيب مناسبي براي خدمت به مردم و نظام است

عباسعلي پوربافراني نماينده مردم شهرستان هاي نائين، خورو بيابانك در مجلس دهم در گفتگو با رويش نيوز، در خصوص تركيب مجلس اظهار داشت: تركيب فعلي مجلس تركيب مناسبي براي خدمت به مردم و نظام است. قطعا وجود سليقه هاي مختلف زير سايه ولايت باعث تصميم گيري هاي بهتر در مجلس مي شود.

وي پيرامون وفاق و همدلي بين نمايندگان استان گفت: مطمئنا اصلي ترين صحبت اين است كه در سايه وحدت و همدلي مي توانيم موفق باشيم و هر كاري را مقصد برسانيم. بايد در اين را اقدامات جدي داشته باشيم تا اثر بيشتر داشته باشيم. قطعا اگر قدرتمند حاضر نشويم مرئم اصفهان متضرر خواهند شد. در اين راه بايد راه همدلي را پيشه كار كنيم

 

رویش نیوز: لازم به ذکر است که در این سلسله مصاحبه ها سعی شد تا با تمام منتخبین مردم شهرستان اصفهان مصاحبه شود، اما جناب آقای عابدی و همچنین سرکار خانم خالقی و سرکار خانم تاج الدین حاضر به مصاحبه نشدند- همانگونه که پیش از انتخابات نیز موفق به مصاحبه با ایشان نشدیم- و اعلام کردند که در کنفرانس خبری خود به پرسش ها پاسخ خواهند داد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.