تحلیل های انتخاباتی3؛
مقصر نتیجه انتخابات مجلس دهم در شهر اصفهان چه کسانی هستند؟
سه شنبه 11 اسفند 1394, 14:29

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی در اصفهان 5 کرسی نمایندگی مجلس که از انتخابات دور هفتم در اختیار اصولگرایان بود به دو کرسی تقلیل پیدا کرد و لیست اصلاحات توانست سه کرسی دیگر را از اصولگرایان بگیرد. با توجه به فعالیت های انتخاباتی صورت گرفته در اصفهان از جانب گروه ها و اشخاص مختلف و جریان های سیاسی متفاوت، تحلیل نتایج این انتخابات به شفاف کردن مسیر آینده اصولگرایی در شهر کمک شایانی کند. 

در همین راستا رویش نیوز از یادادشت های موثرین و فعالین سیاسی و فرهنگی و هم چنین مخاطبین خود استقبال کرده و در جهت بدست آمدن دیدی جامع نسبت به آنچه در انتخابات رخ داده است اقدام به انتشار یادداشت‌های مخاطین گرامی از هر سلیقه و تفکری خواهد کرد تا تضارب آراء شکل گرفته و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه بیان شوند. مخاطبین عزیز می توانند یادداشت‌های خود را به نشانی info@rooyeshnews.com ارسال نمایند.

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: هر چند در کل استان اصفهان و همچنین در کل کشور، اصولگرایان پیروز میدان انتخابات دهم مجلس شدند ولی در شهر اصفهان 3بر 2 میدان را واگذار کردند.http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/12/8/1497805_791.jpg

هفتم اسفند94، از جهاتی از دیگر انتخابات متمایز بود. انتخابات مجلس دهم در شرایطی برگزار شد که اردوگاه اصولگرایی تجربه یک شکست تلخ در سال 92 را داشت و از تکرار آن می‌ترسید. شکست اصولگرایی در انتخابات ریاست جمهوری 92، یک دلیل اصلی داشت و آن هم عدم اتحاد نحله‌های مختلف اصولگرایی بود.

امسال اما در اصفهان تلاش شد که با اتحاد هر چه بیشتر تشکل‌ها، گروه‌ها و فعالان اصولگرای شهر، شاهد پیروزی اصوگرایی در شهر اصفهان باشیم. هرچند مجلس دهم در کل، رنگ و بوی اصولگرایی می‌دهد و طبق آمار، بیش‌تر کرسی‌های مجلس در اختیار اصولگرایان است و در شهرستان‌های استان اصفهان هم تنها یک نماینده اصلاح‌طلب وجود دارد، اما چه اتفاقتی افتاد که از 5 نماینده مردم شهر اصفهان در مجلس دهم، سه کرسی را به اصلاح‌طلبان واگذار کردیم؟

آنچه از آنالیز اولیه آرای هر یک از کاندیداها به دست می‌آید این است که مردم اصفهان به صورت لیستی رای داده‌اند. به نحوی که تمام ده نفر اول در دو لیست رقیب (اصولگرا و اصلاح طلب)حضور داشته‌اند.

در ادامه خیلی کوتاه به چند دلیل این شکست می‌ردازیم و امیدوارم مخاطبین عزیز بدون جهت‌گیری و برداشت‌های سوء این چند سطر را مطالعه کنند و سپس آن را نقد کنند:

الف) دخیل نبودن همه سلایق اصولگرایی شهر در فرایند تکمیل مجمع اصولگرایان اصفهان

از ابتدای فعالیت مجمع اصولگرایان(ماه رمضان و افطاری به دعوت حجج اسلام سالک و بهشتی‌نژاد)،علی‌رغم اقدامات خوبی که انجام شد و در صورت تدبیرلازم می‌توانست وحدتی ماندگار در اصفهان به وجود آورد، متأسفانه هم در نحوه دعوت تشکل‌ها و فعالان سیاسی شهر و هم در انتخاب مدعوین، اشکالات اساسی وجود داشت. بسیاری از افرادی که هم در خانواده اصولگرایی قلمداد می شدند و هم در مواقع انتخابات حضور فعال و خاص داشتند، دعوت نشدند. به عبارتی فرمول خاصی برای دعوت و یا عدم دعوت از تشکل‌ها و افراد به مجمع وجود نداشت و این موضوع در ادامه‌ی کار اشکالاتی را ایجاد کرد.

این ترکیب 50-60نفره شامل افرادی می‌شد که بیشتر با مسئولین اجرایی مجمع ارتباط داشتند و زمانی که به مجمع دعوت شدند بر اساس رودربایستی‌های همیشگی اصفهانی‌ها دیگر امکان عدم حضورشان نبود! رودربایستی‌هایی که همیشه کار دست ما داده است!

تقریباً شش ماه به طول انجامید و نزدیک انتخابات بود که با تلاش برخی تشکل‌های جوانگرای حاضر در مجمع، مسئولین مجمع مجاب شدند که باید بقیه تشکل‌ها و افرادی که دعوت نمی‌شده‌اند نیز در جمع حاضر باشند، با این حال در این مقطع که شورای هماهنگی مجمع اصولگرایان نیز انتخاب شده بود و عملاً تصمیم‌گیران بستن لیست معلوم شده بودند، بازهم دعوت‌ها به شکلی که باید انجام نگرفت و ترکیب کلی مجمع عملاً به سمت وسوی خاصی گرایش داشت.

بارها و بارها پیش بینی اینکه ترکیب فعلی مجمع از حضور لیست‌های متعدد در انتخابات جلوگیری نمي‌کند به مسئولین مجمع تذکر داده شد ولی افاقه نکرد و در نهایت افرادی که از ابتدا به مجمع دعوت نشده بودند مجمع را در لیست واحد یاری نکردند و بعضاً با ارائه لیست‌های جداگانه موجب تشتت آرا دربدنه اصولگرایی گردیدند. 

ب) در ارائه لیست مجمع رای آوری برخی نامزدها مد نظر قرار نگرفت

با توجه کافی به ظرفیت برخی افراد فهرست در شرایط حساس کنونی، می‌شد با تغییراتی هر 5 کرسی مجلس را از آن اصولگرایان کرد.

 در صورت تعامل و مذاکره جدی با برخی کاندیداها که به هر حال جزئي از جریان اصول‌گرایی محسوب می‌شوند و جایگزینی یک یا دو نفردر لیست یا اتخاذ راهکار مشترک ازچند جهت مفید بود. اول اینکه از پتانسیل رأی‌آوری کاندیداهای دیگر در برخی مناطق  استفاده می‌شد ورای آوری لیست قدرت بسیار بیشتری میافت و دوم اینکه امکان تشکیل لیست های دیگربا محوریت این کاندیداها کم‌تر می‌بود. سوم اینکه امکان جذب آن دسته ازمردم که جدای از گرایشات و وابستگی های سیاسی  به جهت نوع تعامل مردمی کاندیداها به ایشان متمایل می باشند فراهم می گردید.

در این صورت والبته اگر برخی کاندیداها به دعوت مجمع برای حضور لبیک می گفتند ویا مسئولین مجمع اصرار بیشتری برای دعوت این افراد می کردند، قطعا لیست 5 نفره مجمع اصولگرایان با اختلاف از بقیه، وارد مجلس میشد، و شاهد فهرست دیگری هم نبودیم، اما...

البته استفاده از چهره های ملی و شناخته شده که ظرفیت رای آوری بالایی را هم داشتند از دیگر راههای بالابردن ظرفیت لیست بود که متاسفانه مورد پذیرش دست اندرکاران قرار نگرفت و اصراربر نحوه انتخاب و عجله بربسته شدن و اعلام لیست عملا امکان این امر را منتفی نمود.

ج) عدم تبلیغات مناسب کمی و کیفی توسط مجمع اصولگرایان

کافیست از همکاران، اقوام و خویشان خود بپرسید که چه مقدار تبلیغات محیطی از مجمع اصولگرایان را در شهر دیده اند!

بسیار کم، این یعنی مجمع تقریبا صرفا به حمایت از کاندیداها بسنده کرد ودر برنامه‌ریزی واحد تبلیغاتی اقدام در خور و شایسته‌ای انجام نداد. در این صورت دلیل و فلسفه تشکیل ستاد برای مجمع مشخص نیست. نتیجه این اقدام، تشکیل ستادهای تقریباً ضعیف و کاملاً مستقل برای هر یک از کاندیداها بود. به نحوی که حتی در رنگ و طرح هم وحدت رویه وجود نداشت که در صورت تجمیع ستادها و داشتن یک مدیریت اجرایی قوی این مشکل پیش نمی‌آمد.

د) حضور لیست‌های موازی در شهر اصفهان

ترتیب لیست های اصفهان بر اساس قدرت رای آوری (البته از منظر شهودی نگارنده متن):

مجمع اصولگرایان: سالک، فولادگر، نادرالاصلی، حیدری، خیام نکویی

انقلابی گرایان: سالک، کامران، مقتدایی، نواب، خانم اخوان

لیست منصوب به آقای کامران: کامران، ناصری ....

لیست 4 نفره ائتلاف سفید: نیلی، ذاکر، خانم الهی دوست و ...

تعدد این لیست‌ها که افراد مشترک بسیار کمی داشتند، یکی از دلایل شکست اصولگرایان بود. آیا درک حساسیت شرایط اینقدر برای برخی فعالان سیاسی سخت بود؟ شرایط قبل از انتخابات کاملا معلوم می‌کرد که احتمال رای آوری برخی کاندیداهای اصلاح طلب بالاست. درست است که رفتار انحصاری مجمع در برخی مواقع مانع حضور سلایق مختلف شده بود ولی مقداری صبر و تحلیل اصولی و آینده نگری کافی بود تا برخی افراد را به این نتیجه برساند که ارائه یک فهرست دیگر آن هم در جبهه اصولگرایی چه مشکلاتی را به وجود خواهد آورد، که آورد!

برای نمونه بد نیست اشاره کنیم که تشکل های رویش، جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران ضمن اینکه انتقادات جدی و اساسی به عملکرد مجمع اصولگرایان داشتند و همچنین فرآیند تهیه فهرست نهایی را هم به هیچ عنوان عادلانه و منطقی نمی دانستند، لیکن رسما اعلام کردند که برای حفظ وحدت فهرست جداگانه ای ارائه نخواهند کرد و به طور غیر رسمی نیز فهرست مجمع را به دیگران توصیه می کردند.

ه) عدم انصراف برخی افراد اصولگرا از کاندیداتوری

 حضور بی‌ثمر و پر ضرر فعالان اصولگرا در انتخابات بعد از قرار نگرفتن نامشان در فهرست مجمع اصولگرایان، ضربه بدی به اصولگرایی زد. تعداد زیادی از کاندیداهای اصولگرا بودند که یا در قالب فهرست جداگانه و یا به صورت منفرد به حضور خود ادامه دادند و اتفاقاً با صرف هزینای زیاد و تبلیغات وسیع سعی در جذب آرا داشتند. بارها مشاهده میشد که برخی خواص اصولگرایی همین افراد را جایگزین برخی از اعضای فهرست مجمع اصولگرایان میکردند و به بقیه نیز پیشنهاد می دادند. واضح است که این یعنی نبود درایت کافی در این افراد.البته انتساب برخی از این افراد به بزرگانی که داعیه دار وحدت اصولگرایان در این دوره بودند نیزعیب مضاعفی است که باید در آن تامل نمود. با توجه به نتايج نهايي شمارش آراء، ميزان راي كانديداهاي منصرف اصولگرا به غير از آقايان كامران، مقتدايي و خانم اخوان نشان مي‌دهد كه انصراف اين افراد گرچه مي‌توانست تاثيري بر تعداد راي منتخبين اصولگرا بگذارد، اما اين تاثير به احتمال فراوان براي تغيير نتيجه كافي نبوده است. (نتيجه نهايي انتخابات مجلس در شهرستان اصفهان را مي‌توانيد در اين لينك مشاهده نماييد.)

پایانی:

در هر صورت انتخابات مجلس دهم گذشت و تجربیاتی را برای به ارمغان آورد. فصل‌های مهم دیگری در پیش روست که باید قدر فرصت را دانست و بدون پیش داوری‌ها و سوء‌برداشت‌ها قدم های جدی برای پیروزی گفتمانی برداشته شود. اشکالات پیش گفته تقریبا در همه انتخابات‌های گذشته در اصفهان تکرار می شد و امسال هم.

باشد که مراقبت بیشتری از سرمایه هایمان بکنیم....

والسلام

 

 

نظرات

- مهران
سئوال بسیار مهمی که مکرر مطرح می شود این است که آیا در بین بانوان اصفهان، حتی یک خانم مورد تایید آقایان نبود که در فهرست قرارگیرد؟
چرا شهر اصفهان اینقدر نسبت به زنان بی مهر است؟
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
با سلام. ممنون از تحلیل خوبتون ولی این را هم اضافه کنید که ""برخی از جریانات به اصطلاح اصول گرای شهر از 8 سال گذشته تاالان در همه انتخابات ها تفرقه انداخته و ساختارهای شکل گرفته را با شبهات ،ایرادات و سهم خواهی مختلف ازابتدا ضعیف کردند و لیست موازی بستند و بعد از انتخابات علت شکست را گردن دوستانشون انداختند و...."""
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
کاملا موافقم البته طبق شنیده های با تعدادی از بانوان قبل از انتخابات صحبت شده بود ولی به عنوان مثال خانم وحیددستجردی قبول نکردنداز تهران به اصفهان بیاید.
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- سرباز
اضافه کنید به همه ی این موارد،نبود کاندیدای نیمی از جامعه در لیست یعنی بانوان و افرادی که خود را اصولگرا جا زدند در حالی که دوره های قبل مستقل آمدند.واین را بنده خود با یک واسطه ی صادق شنیدم که یکی از این کاندیدا های به اصطلاح اصولگرا از طرف یکی از ارکان دولت تشویق به حضور در انتخابات شده بود و حتی بحث سرلیست شدن برای اعتدال او مطرح بود.وبايد قبول کرد که اصولگرايان هم از خود و هم بیخود خوردند....
جدای از بار سیاسی این جمله که بنده نیز با آن موافق نیستم اما این یک ضرب المثل است که گوید:
یک ده آباد به از صد شهر ویران
فاعتبروا.....
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- احمدی راد
با سلام
نکته بسیار مهم که هیچ اشاره ای به آن نشد این است که فاتحه اصولگرایی در اصفهان چند ماه قبل خوانده شد با استیضاح سید مرتضی سقاییان نژاد که در حقیقت لیدر و یکی از ارکان اصلی اصولگرایان در اصفهان بود که برنامه ریزی و حساب شده بود و طراحی آن توسط جریان چپ انجام و توسط شاگردان دیروزدکترو مدعیان امروز وی انجام شد.آنوقت انتظار داریم 5 نفر اول برنده انتخابات اصول گرایان باشند. زهی خیال باطل
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهدی
سلام
جای تعجب دارد که بعضی افردا نبود سقاییان نژاد را عامل عدم رای اوری لیست دانسته اند!!
سؤال بنده از این آقایان این است که بفرمایید پس چرا چهار سال پیش که ایشان بیشترین نقش را در بستن لیست اصولگرایان داشت فقط سالک از لیست رای اورد که همه میدانند حتی بطور مستقل هم میتوانست انتخاب شود و فولادگر هم دور دوم با کمک حزب اللهی ها انتخاب شد.در صورتیکه دوره قبل لیست اصلاحطلبی هم وجود نداشت.
لطفا کمی سنجیده تر نظر دهید
1394-12-14 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصولگرا
اگه ایشون هنوز توی اصفهان بود که همین لیست نصفه نیمه درست هم شکل نمیگرفت و تفرقه خیلی بیشتر بود
اساسا حضور ایشون از بس برای شماها کاریزمای خودساخته ست تفرقه انگیز بود
خوب شد رفت
کاش خودش میرفت
حیق که استیضاح شد
ولی خوب شد که رفت!!!
1394-12-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رسول
احسنت
لايك لايك لايك
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- جعفری
جناب احمدی راد به نکته بسیار ظریفی اشاره نمودید که رویش نیوز به دلایل واضحی از اشاره به آن خودداری نموده است،خود اصولگرایان خودشان را محو و نابود کردندسقاییان نژاد به عنوان یک عنصر قدیمی و تاثیرگزار اصولگرا در سالیان قبل این جریان را به همراه سایر عناصرکلیدی رهبری و هدایت می کردو به عنوان دبیر جامعه مهندسین اصفهان و همچنین نماینده اصولگرایان ایفای نقش می کرد ولی متاسفانه با دسیسه و ایراد انواع تهمت و افترا و همانطور که اشاره کردید جریان هدایت شده اصلاح طلب او را از میدان خارج نموده تا به اهداف شوم خود برسند.
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صادق
شاید اگر آن پلشتی های مالی توسط دکتر و نزدیکانش اتفاق نمی افتاد چهره ی اصول گرایی اینقدر تخریب نمی شد.
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- جعفری
جناب صادق امیدوارم مصداق بارزی از نامت باشی چه نام واقعی و چه جعلی ، علی ایحال شما را به تقوی الهی و دوری از تهمت و افترا دعوت می کنم دکتر سقاییان نژاد از همه این تهمت ها پاک و مبرا است اینها فقط بازی سیاسی بود وبس وگرنه ایشان و همراهانشان اکنون در بزرگترین شهر شیعی جهان اسلام و پایتخت فقه و دین اسلامی خدمت نمی کردند آنهم به عنوان شهردار، پس خدا را در نظر داشته باش که قیامت در پیش است والسلام
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- نعمتي
واقعا جاي تاسف دارد كه مديري ارزشمند و كليدي كه دوازده سال شهر اصفهان را متحول كرد و خدمات ارزشمندي را به شهر و شهروندان ارايه نمود با عدم تدبير و بي مهري از اصفهان به شهر قم برود ، واقعا شما چه پاسخي داريد بدهيد
مردم و آيندگان شما را نفرين خواهند كرد. خلايق هر چه لايق
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- میلاد
شما خودتان نسبت به نحوه جمع بندی لیست ارائه شده ایراد داردید؛
آنوقت افرادی که این موضوع را درک کرده و به اصلح رأی داده اند را بی درایت معرفی می کنید؟؟؟
(اصلح غیر معروف مهمتر است از صالح معروف) این جمله منتسب به حضرت آقاست...

ضمنااین موضوع یک ریشه ی دیگری هم داشت...
بروید بررسی کنید ببینید که یک آقایی که فقط اسمش در یک لیست اصولگرایی بوده چطور بیشترین آراء را به خود اختصاص داده است!!!
واقعا جای تعجب دارد...
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- فاتحی
درخصوص بحث انتخابات لیست ضعیف اصولگرایان بجز آقایان فولادگر وسالک مابقی این پشتیبانی ها بود که آنهارا شناساند درصورتیکه آقایان ناصری وصادق زاده بدون لیست دراین رقابت لیستی یا به واسطه شخصیت پدرشان ویا شخصیت خودشان رای خوبی را آوردند چه دلیلی بود که یک نظر سنجی نشد البته خبرها حاکی ازاین مطلب است که اعتدال واصلاح طلبان با آقای صادق زاده جلسات متعددی را داشتند مبنی برحضور درلیست ویا سرلیستی که ایشان قبول نکرده که جای تشویق ویا ترس دارد که مبادا با تخریبهای قبل وبعد انتخاباتی باعث دفع معتمدین و بچه ولایتی ها شویم گرچه که
دوستان هم باید کاری کنند که اصلا سراغ آنها نیایند.
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- کبیری
خدا را شکر که کامران و خانمش که سالیان سال به عنوان نماینده اصفهان و در حقیقت نماینده شرق اصفهان آنهم گاها با تک رای روی مجلس افتاده بودند رای نیاوردند و البته از حذف مقتدایی هم بسیار خرسندم چون واقعا در حد یک نماینده مجلس نبود
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- محسن
براحتی میشدلیست قوی تشکیل بدهند که رای بیاورند اقبال عمومی به کامران و مقتدایی را نمیشد ندید بگیرند باید لیستی تشکیل میشد که این دو باشند بعد هر کس به این دو رای میداد به سه نفر دیگه هم رای میداد از سه نفر نیز باید یکیشون مرضیه وحید دستجردی میبود وسالک و کاشانی ش
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عادی
احسنت
یک نکته را اضفافه کنم یکی از دلایل شکست اصول گرایی حضور غیرمستقیم سقائیان بود کسی که چه کارهایی که با اصفهان و مردم اصفهان نکرد
خدا از سر تقصیراتش نگذره
1394-12-18 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- نکته سنج
در این نحلیل همه مقصرند الا روبش!!!!!!!!
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- یکی
اگر اصولگرایان (ونیز اصلاح طلبان) درک درست داشتند که اسمشون را نمیگذاشتند اصولگرا(یا اصلاح طلب) اون موقع عمل ما می‌شد اصولگرایی(یا اصلاح طلبی)....! اینا خیلیاش فیلم غرور و فرصت طلبیه به اسم قصد خدمت!
1394-12-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسیحا نفس
سلا م به همه
تحلیل خوب و تقریبا کاملی بود
با اجازه بنده یک سوال بپرسم:
آیا استیضاح شهردار اثری در شکست اصولگرایان داشت؟ و آیا این تأثیر مثبت بود یا منفی؟
1394-12-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسیحا نفس
به نظر خودم اگه سقائیان همچنان در اصفهان بود و خودشون و تیم همراهشون یکه تازی میکردند، خیلی از طیف های اصولگرایی حاضر نبودند در مجمع حاضر شوند رفتارهای سیاسی آنها را از بر بودند
عملا حذف شهردار سابق از معادلات سیاسی شهر به نفع اصولگرایی بود چون تنش ها کمتر شد و اختلافات فروکش کرد و گرنه حالا حالا ها باید این قصه دعوا ها ادامه پیدا میکرد و قطعا انتخابات نتیجه بدتری میداد
نمونه ش این که دوره پیش تعداد لیست ها خیلی بیشتر از این دوره بود
و این ثمرات عدم حضور برخی فعالان سابق سیاسی در اصفهانه
1394-12-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.