تحلیل های انتخاباتی؛ مهرداد وطنی:
تحلیلی اجمالی درباره نتیجه انتخابات مجلس دهم در شهرستان اصفهان
دوشنبه 10 اسفند 1394, 16:37

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی در اصفهان 5 کرسی نمایندگی مجلس که از انتخابات دور هفتم در اختیار اصولگرایان بود به دو کرسی تقلیل پیدا کرد و لیست اصلاحات توانست سه کرسی دیگر را از اصولگرایان بگیرد. با توجه به فعالیت های انتخاباتی صورت گرفته در اصفهان از جانب گروه ها و اشخاص مختلف و جریان های سیاسی متفاوت، تحلیل نتایج این انتخابات به شفاف کردن مسیر آینده اصولگرایی در شهر کمک شایانی کند. 

در همین راستا رویش نیوز از یادادشت های موثرین و فعالین سیاسی و فرهنگی و هم چنین مخاطبین خود استقبال کرده و در جهت بدست آمدن دیدی جامع نسبت به آنچه در انتخابات رخ داده است اقدام به انتشار یادداشت های مخاطین گرامی از هر سلیقه و تفکری خواهد کرد تا تضارب آراء شکل گرفته و دیدگاه های مختلف در این زمینه بیان شوند. مخاطبین عزیز می توانند یادداشت های خود را به نشانی info@rooyeshnews.com ارسال نمایند.

نویسنده یادداشتی که در ادامه می آید، مهرداد وطنی، دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی و از فعالین فرهنگی - سیاسی اصفهان است.

مهرداد وطنی:

در ابتدا جا دارد ضمن تبریک به رهبر معظم انقلاب اسلامی از تمامی مردم عزیز و شریف اصفهان که با حضور گسترده در انتخابات پیروز واقعی هستند تشکر نمایم و در ادامه با توجه به نتیجه انتخابات در شهرستان اصفهان، سعی شده است به صورت اجمالی به علل موفقیت اصلاح طلبان در قیاس با اصولگرایان در این دوره بپردازم:

 

1-    حمایت همه جانبه از لیست واحد

در این دوره اصلاح طلبان و حامیان دولت در شهر اصفهان یک لیست واحد ارایه دادند و همه گروه های اصلاح طلب و حامی دولت نیز به طور کامل از این لیست حمایت و برای آن تلاش کردند درست بر خلاف اصولگرایانی که پس از شکست تلخ در انتخابات ریاست جمهوری به واسط تفرقه این بار میخواستند با چشیدن طمع شیرین وحدت پیروز قاطع انتخابات باشند، ولی در عمل این وحدت بیشتر به صورت اسمی شکل گرفت، فارغ از اشکالات وارد به ترکیب و چگونگی تشکیل و فرآیند انتخاب کاندید و عدم پایبندی همه تشکل های شرکت کننده در مجمع اصولگرایان که نیازمند بررسی بیشتر و مطلب دیگری است، اما در همین وحدت شکل گرفته همه گروه های تشکیل دهنده وحدت با تمام قوا برای لیست واحد کار نمی کردند و هر کدام به نوعی یک یا چند کاندیدای لیست واحد را قبول نداشتند و همین امر سبب شد که اکثر افراد رای دهنده به لیست اصلاح طلبان عیناً نام 5 کاندیدا را درج نمایند ولی در اردوگاه اصولگرایان اکثرا یک یا دونفر به غیر از لیست مجمع را در برگه های رای ثبت می کردند.

 

2-    حذف افراد برای منافع حزبی

اصلاح طلبان به خوبی نشان دادند که برای رسیدن به منافع حزبی از منافع شخصی می گذرند که همین موضوع با کنار کشیدن محمدرضا عارف به نغع حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، منجر به پیروزی ایشان گردید و در این دوره مجلس نیز پس از اینکه لیست اصلاح طلبان ارایه گردید و اعتراض حامیان دولت را در پی داشت، آن ها حاضر شدند دکتر آجدانی را جایگزین کوروش محمدی کنند و در همایش انتخاباتی ایشان، کوروش محمدی نیز از لیست جدید اعلام حمایت کرد اما در اردوگاه اصولگرایان همانطور که در اتخابات ریاست جمهوری تا لحظه آخر آقایان جلیلی، قالیباف و ولایتی در صحنه ماندند، این بار نیز در این انتخابات کاندیداهای شاخص اصولگرایی که در فرآیند انتخاب مجمع اصولگرایان وارد شده بودند، علی رغم عدم انتخاب در لیست مجمع، ولی به دلیل احساس تکلیف و توهم رای آوری تا آخرین لحظه در انتخابات ماندند ! و نشان دادند که متاسفانه آرام آرام منافع فردی در حال پیشی گرفتن بر منافع حزبی و جریانی است .

 

3-    پتانسیل جوانان

شاید به جرئت بتوان گفت برگ برنده اصلاح طلبان در این دوره فعال سازی پتانسیل جوانان اصلاح طلب بود، که به صورت شبانه روزی در حال فعالیت و تبلیغ بودند و میدان دار ستادهای اصلاح طلبان بودند، در حالیکه در اردوگاه اصولگرایان با توجه به تفرقه به وجود آمده عملا بخش قابل توجهی از جوانان اصولگرا فعال نبودند یا حداقل به جای تبلیغ برای کل لیست، صرفا برای کاندیدای خود کار می کردند و با توجه به عدم وجود دانشجویان اصولگرادر فرآیند وحدت، عملا نقش زیادی در انتخابات بازی نمی کردند.

 

4-    تبلیغات چهره به چهره و میدانی

اصلاح طلبان در این دوره بیشترین پتانسیل خود را برای تبلیغ چهره به چهره و میدانی و حضور در کف خیابان های شهر صرف کردند در حالیکه اصولگرایان بیشتر روی به بنرها و پوسترها آورده بودند و تجربه نشان داده است که مردم دیگر به بنرها و پوسترها رای نمی دهند !

 

5-    دو قطبی کردن فضا

اصلاح طلبان در این دوره با ایجاد یک فضای دوقطبی به خوبی توانستند توجه مردم را از دقت به رزومه و سابقه و توانمندی های کاندیداهای خود که قابل مقایسه با اصولگرایان نبود، تغییر دهند و توده بدون توجه به افراد داخل لیست، به کل لیست رای می دادند، در حالیکه در اردوگاه اصولگرایان بیشتر یک رقابت درون جریانی شکل گرفته بود و کاندیداهای این جریان با یک تبلیغات گسترده فردی، بیشتر رزومه و توانمندی های خود را به رخ دیگر شرکت کنندگان می کشاندند.

 

6-    فضای مجازی

نقش غیر قابل کتمان فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هر روز بیشتر از قبل خود را نشان می دهد، اصلاح طلبان به صورت فعال و با شبکه سازی گسترده توانستند ضمن تبلیغ مناسب همه پیام ها و اطلاعیه های خود را مثل تکذیب لیست دوم منتسب به ایشان، به گوش مردم برسانند، در حالیکه در اردوگاه اصولگرایان حتی تا روز رای گیری هم خیلی از افراد نمی دانستند دکتر فولادگر حضورشان در لیست صدای ملت را تکذیب کردند و ...

 

7-    استراتژی اشتباه تبلیغاتی

علی رغم اینکه اصلاح طلبان با توجه به انتظار نتیجه نهایی تائید صلاحیت ها بسیار دیرتر وارد عرصه تبلیغات انتخاباتی شدند و لیست واحد خود را دیر اعلام کردند ولی در یک فرصت مناسب توانستند موج سازی نمایند با تبلیغ هدفمند بر روی پایگاه های اجتماعی که رای نداشتند، ضمن کاستن از سبد آراء اصولگرایان بر رای خود بیفزایند در حالیکه در اردوگاه اصولگرایان با اعلام زود هنگام لیست واحد، اختلافات آغاز شد و کاندیداهای اصولگرایان در حال رقابت برای جذب رای یکدیگر در پایگاه های اجتماعی مشترک بود و سرمایه گزاری کمتری بر روی آراء خاکستری و آراء اصلاح طلبان نمودند.

 

8-    عدم توجه به نظر سنجی ها

کاندیداهای اصولگرایی مختلف با عنایت به اینکه دارای رای و پایگاه اجتماعی هستند یا حاضر به شرکت در فرآیند مجمع اصولگرایان نشدند و یا پس از عدم انتخابات به صورت مستقل در انتخابات شرکت کردند و هرکدام از ایشان ادعای رای آوری داشتند، در حالیکه در نظر سنجی ها نشان می داد آمار فردی اصولگرایان در حال کاهش و آمار جمعی اصلاح طلبان در حال افزایش و با همین توهم و عدم توجه به آمارها تا روز آخر در صحنه انتخابات باقی ماندند و رای اصولگرایی شکست.

 

9-    عدم توجه به نقش زنان

اصلاح طلبان با قرار دادن 2خانم جوان در لیست، توانستند هدفگیری مناسبی در جذب آراء بانوان داشته باشند و نتیجه انتخابات هم این مورد را به وضوح نشان داد و اصولگرایان با غفلت از حضور موثر بانوان در لیست مجمع و نقش تعیین کننده ایشان از این امر ضرر دیدند.

10-   تک رای ها

متاسفانه چند دوره است که برخی کاندیداها هوادارانشان را به تک رای به خودشان دعوت می کنند، که این امر شاید باعث بالا رفتن رای فرد بشود ولی باعث عقب افتادن 4کاندید دیگر جریانی می شود که اصولگرایان بعضاً دچار این آفت شده بودند، در حالیکه اصلاح طلبان هوشمندانه صرفاً به رای واحد به کلی لیست تبلیغ می کردند.

 

11-   آرمان گرایی یا واقع گرایی

در حالیکه جریان اصلاح طلبی و دولت پس از عدم تائید صلاحیت کاندیداهای اصلی خود ( که به نظرم باید این جریان یک بازنگری گفتمانی داشته باشد، زیرا برخی افراد منتسب به این جریان در چارچوب های نظام قابل تعریف نیستند و دارای فعالیت هایی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده اند و سرمایه گزاری بر روی این افراد اشتباه است) با یک لیست کاندیداهای غیر معروف و بعضا بی تجربه و جوان وارد عرصه انتخابات شد و همه افراد حامی ایشان به صورت واقع گرایانه از کل گزینه ها حمایت کردند، در حالیکه در جریان اصولگرایی به همه کاندیداها به صورت آرمان گرایانه نگاه می شد و با اشاره به یک یا دو اشکال از فرد، او را شایسته رای نمی دانستند و به صورت صفر و صد به افراد نگریسته می شد و سبب تفرقه بیشتر گردیده بود.

12-   لیست موازی

در حالیکه اصلاح طلبان صرفاً بر روی یک لیست اجماع داشتند و لیست دوم منتسب به ایشان نیز خیلی زود تکذیب شد، در اردوگاه اصولگرایان به غیر از لیست مجمع اصولگرایان شاهد لیست های متعددی بود که بعضا حتی به صورت گسترده برای مردم پیامک گردیده بود، البته در این میان باید به این نکته اشاره کرد که از منظر خیلی از گروه ها لیست مجمع اصولگرایی جامعیت لازم را نداشت و به همین دلیل دیگران اقدام به دادن لیست می کردند که همین امر تشطط آراء را در پی داشت.

 

نتیجه گیری:

با بررسی میزان کلی آراء کاندیداها میتوان دریافت که لیست واحد اصلاح طلبان لیست مجمع اصولگرایان تقریبا کفه رای برابری داشته اند و با عنایت به آمار رای کلی کاندیداهای اصولگرایان، بیش از 60 درصد آراء مردم در شهرستان اصفهان به سبد آراء اصولگرایان به صورت متفرق ریخته شده است و اصلاح طلبان با یک سبد رای بسیار کوچکتر ولی متمرکز توانستد پیروز انتخابات شهرستان اصفهان بشوند. به نظر می رساند جریان اصولگرایی در صورتیکه میخواهد در انتخابات آتی شورای اسلامی شهر اصفهان پیروز گردد نیازمند یک باز تعریف گفتمانی و ورود جدی تر جوانان و وحدت واقعی می باشد.

 

نظرات

- اکبر
باسلام
احسنت کاملا موافقم، متن خوبی بود
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
سلام تحلیل خوبی بود، ولی رویش جان شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره!!!!
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صادق
اصولگرایان در استان اصفهان 80%برنده شده اند 14-5
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- محمد
شما چه جوری حساب کردی که می گی 80 درصد برندهع شده اید
از 19 کرسی که 2 کرسی ش تکلیف ش معلوم نیست
3 کرسی را هم که در شهرستان اصفهان اصلاح طلبان گرفتند
1 کرسی در گلپایگان را هم از آن اصلاح طلبان شده است
دو نفر هم که مستقل هستند

با خوش خیالی که نمیشه گفت برنده شده ایم

ضمن این که مهم اینه که در شهرستان اصفهان باخته ایم
و اگر عنایت خداوند نبود، 4-1 می باختیم

باید در رفتار و برخورد با مردم بازنگری کنیم و یه عده ای خودشون را بازنشسته کنند
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علي
نتايج انتخابات در مراكز استانها مثل بازي دازبي در ليگ برتر مبمونه( ادم كل ليگ رو هم كه ببازه ولي بايد بازي داربي رو ببره)
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علي
پيروزي اصول گرايان در كل استان مثل ليگ برتر ميمونه كه همه بازيها يه طرف ولي بازهاي دازبي يه طرف.ادم كل بازيها(انتخابات شهرستاها) رو ببازه ولي بازي داربي(انتخابات مراكز استانها) رو بايد ببره.
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهرداد وطنی
فرم نقل‌قول صادق:
اصولگرایان در استان اصفهان 80%برنده شده اند 14-5


سلام دوست عزیز

این بادداشت صرفا به بررسی شهرستان اصفهان پرداخته است و اصلا بررسی نتیجه در کل استان مجال دیگری میطلبد که البته در کل استان اکثریت نمایندگان اصولگرا هستند
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- درستی
درصد پیروزی اصولگرایان در استان خیلی بالاتره
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
به نظر من تبلیغات اصلاح طلبان در خیابان و در سطح شهر کمتر از اصول گرایان بود ولی برای اصلاح طلبان بصورت خودجوش توسط جوانان و جنبش های دانشجویی تبلیغ میشد و فکر میکنم دلیلش اینست که تفکرات اصلاح طلبان به طرز تفکر اکثر دانشجویان نزدیک تر است البته در مجلس باید تمام جناح ها حضور داشته باشند که در تمام مسایل بحث و گفت و گوی چالشی و البته سازنده داشته باشند و به نظر من پیروزی در انتخابات یعنی حضور اصلاح طلب و اصولگرا و ... در مجلس
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
به شدت نیازمند کار بر روی مبانی اعتقادی و انقلابی و ظرفیتهای تشکیلاتیمان هستیم.
1394-12-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- دلسوز
اين اتفاق را افرادي جاه طلب همچون ... .،...،...،و....رغم زدند.خداوند سزاي اين ظلمشون را بدهد و من اعلام ميكنم دوستان كانديدا در سطح فوق،مردم شهيد پرور و اصولگراي اصفهان شما را دوست ندارند
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مینا
شما نمی تونی جای بقیه اظهار نظر کنی، ترکیب فهرست به نظر من ترکیب خوبی بود
ولی می توانست بهتر باشه
ضمن این که در شکل گیری مجمع می بایست از کسانی چون دکتر کامران، خانم اخوان، دکتر مقتدایی، مهندس امینی و خیلی های دیگه دعوت میشد تا این اتفاق نیافته
به صراحت عرض می کنم که اگر یک لیست بود امکان پیروزی خیلی بالاتر بود
حداقل ش 3-2 می بردیم
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- سراوان
آهان! منظور شما اینه که اینها چون در مجمع اصولگرایان دعوت نشدند، بازی را به هم زدند؟ البته آقای کامران و مقتدایی و خانم اخوان که دنبال حضور در مجمع نبودند. شاید شما وکیل آقای مهندس امینی هستید؟ و حواستون نیست که دارید غیر مستقیم بر نقش مخرب ایشان در کسب این نتیجه، صحه می‌گذارید؟!
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رضیان
مهندس امینی و آقای نواب خودشون در این اتفاقات، متهم هستند! به چه عنوان باید دعوت میشد توی مجمع اصولگرایی؟ نکنه ایشون شخصاً یک حزبه؟ با این وصف مجمع باید از چندصد نفر تشکیل میشد!
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اکبر
انحصارطلبی و خودخواهی در چینش فهرست باعث این اتفاق شد. واقعاً ترکیب خوبی پیشنهاد نداده بودند
آقای بهشتی نژاد و سالک باید به مردم توضیح دهند
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهاني
تحليل فوق را خواندم
تحليل دكتر يامين پور را هم خواندم
تحليل دكتر يامين پور منطقي تر به نظر مي رسيد.
به نظر شما اصفهان چند سال ديگر مثل تهران خواهد شد؟
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مصلح
برادر من مشکل اصولگریان چیزی فراتر از لیست و تبلیغات و موجو سازی و اتحاد بود. مگر نه این که در تهران یک لیست واحد با کلی افراد نامدار شکست سهمگین خورد. مشکل اصلی اصولگرایی، عدم احترام به خواسته های مردمه. عدم تطابق با اقتضائات زندگی امروز مردمه. فضای فکری بسته. همه رو به چشم دشمن دیدنه. به جای تلاش برای رفع مشکلات. دنبال دشمن تراشی بودنه. به جای کوشش برای بهبود علم و دانش به فکر شعار و مبرگ بر این و اون گفتنه. تاوقتی توجه به خواسته های مردم نکنین وضع همین خواهد بود. آخه وقتی گروهی از اصولگرایان اصلا اعتقاد به رای مردم ندارن (مثل آیت الله مصباح) شرکت تو انتخابات چه معنایی میده؟ چه با یک لیست چه ده تا لیست
1394-12-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مجید
سپاس از تحلیل خوب آقای وطنی
1394-12-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.