پرونده انتخابات مجلس دهم، گفتگوی بیستم،حجت الاسلام دکتر مظاهری؛
نمایندگان مجلس از اختیاراتی که برای آن‌ها پیش بینی شده به خوبي استفاده نمی‌کنند
چهارشنبه 05 اسفند 1394, 20:00

 

رویش نیوز- پرونده ویژه انتخابات مجلس دهم: مصاحبه‌های انتخاباتی رویش‌نیوز از شنبه سوم بهمن منتشر شده بود که با توجه به شکایت برخی نامزدها و شائبه تبلیغاتی بودن این مصاحبه‌ها و تذکر فرمانداری در پنجم بهمن ماه این مصاحبه‌ها از صفحه سایت حذف شد؛ حال با توجه به شروع زمان رسمی تبلیغات انتخاباتی از امروز مصاحبه‌های انتخاباتی نامزدهای مجلس دهم را در سایت درج می شود. البته پیشاپیش از مخاطبان عزیز رویش نیوز به خاطر ترافیکی که در انتشار مصاحبه ها با آن مواجه خواهند شد عذرخواهی می کنیم. امید است که این مصاحبه ها باعث افزایش مشارکت در انتخابات و انتخاب افرارد اصلح برای ورود به مجلس

حجت الاسلام رسول مظاهری کوهانستانی عضو هیدت علمی دانشکده حقوق دانشگاه اصفهان است. دکتز مظاهری از فعالان سیاسی و صاحبنظران حقوق سطح شهر است. وی در دروس حوزوی نیز به درجه اجتهاد رسیده است و از اساتیدی چون آیت الله سبحانی،  آیت الله وحید خراسانی و آیت الله مومن بهره مند شده است.

بیستمین و آخرین مصاحبه رویش نیوز با حجت الاسلام رسول مظاهری را ملاحظه می فرمایید:

-لطفاً در ابتدا سوابق خود را به طور مختصر بیان فرمایید.

***این‌جانب رسول مظاهری کوهانستانی در سال 1342 در خانواده‌ای متدين در اصفهان زاده شدم. از سال 1361پس از ديپلم وارد حوزه علمیه اصفهان، و از سال ۶۴به حوزه علمیه قم وارد شدم و تا سال 78 در حوزه علميه قم مشغول به تحصيل بودم؛ بعد از شش سال تحصيل در حوزه، علاقه‌مند ادامه تحصيل همزمان در دانشگاه هم شدم به دليل اينكه زمينه ارتباط بیشتر با نسل جوان را برايم فراهم می‌کرد؛ لذا در سال ۶۷در کنکور سراسری شرکت کردم و با قبولی در کنکور در مجتمع آموزش عالي قم - پردیس دانشگاه تهران در قم - در رشته حقوق مشغول به تحصيل شدم؛ و سپس در سال ۷۳در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نمودم و با کسب رتبه ۳در هر ۴دانشگاه پذیرنده (تهران، شهيد بهشتي، شيراز و تربيت مدرس) قبول شدم ولي به دليل علاقه به تدریس دوره کارشناسی ارشد حقوق خصوصی را در دانشگاه تربيت مدرس گذراندم. از سال ۷۸ با پیشنهاد دوستان در آزمون ورودی جذب هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان شرکت نموده و به عنوان مدرس هیئت‌علمی در دانشگاه اصفهان شروع به کار نمودم. از سال ۸۰نیز در مقطع دکتری ادامه تحصیل دادم و دکترای حقوق خصوصی را از دانشگاه تربیت مدرس گرفتم.

 

-انگیزه خود را از حضور در انتخابات مجلس بیان فرمایید.چه کمیسیون‌هایی را برای حضور خود در مجلس در نظر دارید؟

***به نظر من بايد كساني در مجلس حضور يابند كه به درد کمیسیون‌ها بخورند و من به نظرم رسيد كه توانايي فعاليت در كميسيون حقوقي و قضايي مجلس را دارم؛ بنده قصد دارم با حضور در مجلس شورای اسلامی در کمسیون حقوقی مجلس حضوری فعاليت داشته و ایرادات و نقاط ضعفی که در مجلس فعلی در این بخش وجود دارد را رفع کنم. به عنوان مثال قانون حمايت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در فروردین‌ماه امسال به تصويب مجلس رسيده است و طبق ماده 24 اين قانون دولت ۳ماه فرصت داشته تا آئین‌نامه‌های اجرايي آن را آماده كند ولي اكنون باگذشت چندين سه ماه هيچ اقدامي و هیچ‌گونه كار جدي بر روي آن صورت نگرفته است؛ تعبیر بنده این است که نمایندگان محترم به دلایلی پیگیر اجرای قوانین نیستند و اگر نمایندگان وقت و فرصت کافی برای بررسی قانون و تدوین آئین‌نامه‌های آن ندارند از کارشناسان خبره و معتمد حقوقی کمک بگیرند که در نگارش آئین‌نامه‌ها توانمندند چرا که هر نماینده مجلسی می‌تواند از تعداد مورد نیازی کارشناس برای امور خود استفاده کند و کارها  را پیش ببرد ولی به نظر می‌رسد که نمایندگان از درصدی از توان خود استفاده می‌کنند یا ملاحظاتی دارند از جمله اینکه اگر جدی برخورد کنند ممکن است دوره بعد رأی نیاورند؛ بنده اعتقاد دارم اگر کسی به امور حقوقی آشنا باشد بهتر می‌تواند در مجلس پیگیری‌های لازم را انجام دهد، بنابراین بنده با توجه به آشنایی خودم با قانون و فقه احساس تکلیف کردم که می‌توانم اجرای قوانین را بهتر از برخی نمایندگان فعلی پیگیری کنم. به علاوه نظام اسلامی و جمهوری اسلامی برای حفظ اسلامیت خود به نماینده اسلام شناس و حقوقدان نیاز دارد تا بتواند از جمهوری اسلامی ایران حراست کند. بنده در انتخابات شورای شهر گذشته نیز شرکت نمودم که بيش از 28 هزار رأی آوردم که نزدیک به آرا نفر آخر بود؛ در آنجا هم از من درباره علت حضور سؤال شد که اعتقادم این بود که در هر جمعی که می‌خواهند کار اجرایی بکنند خوب است افرادی آشنا به احکام و قوانین اسلامی حضور داشته باشند و بنده با بیش از ۳۰سال تحصیل و تدریس در علوم حوزوی فکر می‌کنم یک آشنایی نسبی حداقل برایم ایجاد شده است؛ البته از پاره‌ای از علما و فقها گواهی اجتهاد هم دارم و از نظر رسمی و قانونی بی سواد تلقی نمی‌شویم؛ برخی از کتاب‌ها و مقالات بنده از طرف حوزه شایسته تقدیر شناخته شده است و حداقل می‌توانم ادعا کنم آشنای به اسلام هستم. کسی که درس‌های حوزه‌های علميه را خوب خوانده باشد هر مسئله حقوقی را که مطرح بکنید می‌تواند با مراجعه به قرآن و روایات در مدت‌زمان اندکی حکم ان را بسته به توان خود استنباط کند؛ مثلاً فقه معاملات را امروزه می‌گویند حقوق و اسلام ادعا دارد و به قول حضرت امام (ره) دین مجموعه‌ای است که پاسخگوی نیازهای انسان از تولد تا مرگ است؛ اگر کشور ما می‌خواهد با پسوند اسلامی اداره شود نیاز به یک مراقب دارد که بنده فکر می‌کنم که عرضه و توان مراقبت در عرصه قانون‌گذاری و اجرا را دارم و خودم را در معرض انتخاب قرار دادم تا اعلام کنم می‌توانم به دستگاه‌های اجرائی و نظارتی در این زمینه کمک دهم. به نظرم در کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و کمیسیون فرهنگی را نیز با توجه به آشنایی با فرهنگ اسلامی به نظرم می‌توانم حضور پیدا کنم.

alt

-آیا شما به عنوان یک اصولگرا وارد عرصه انتخابات شدید یا به صورت مستقل؟

***در فهرست پنج نفره اصولگرايان نيستم. ولي اگر اصولگراي به معنای اعتقاد عمیق به اصول دین و امام و انقلاب و ارزش‌های معرفی‌شده از سوی حضرت امام و رهبر فرزانه باشد، بنده خودم را یک اصولگرا می‌دانم ولی ورود بنده بیشتر به خاطر اصرار اساتید و دانشجویان دانشگاه بود. برخی از اساتید که درجات و مراتب بالای علمی را دارند به بنده اصرار کردند که در این عرصه حضور پیدا کنم.

 

-نظر شما در خصوص وضعیت اصولگرایان در استان و همچنین مجمع اصولگرایان که تشکیل شده است چیست؟

***به نظر من یک رشدی اتفاق افتاده که عده‌ای حواسشان جمع شده است که برای ایجاد وفاق دور هم بنشینند. اين حرکت يک حرکتی بسیار مبارکی است و حتی حرکت شما نیز خوب است که مثل برخی احزاب لائیک به دنبال قدرت‌طلبی نیستید. ما واقعاً به قصد قدرت‌طلبی وارد عرصه نشده‌ایم و این انقلاب شکوهمند را حرکت بسیار مبارکی می‌دانیم که ملت ایران به نعمت بزرگی دست یافته است و هر کس هر مقداری که می‌تواند باید برای نگهداری از آن تلاش کند و در کل گردآمدن به قصد جمع کردن نیروهای طرفدار انقلاب توسط هر گروهی بسیار مهم است و برای جامه‌ی عمل پوشاندن به اوامر مقام معظم رهبری لازم است چرا که حتی حضرت امیر علیه السلام نیز در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «لا رأی لِمَن لا یُطاع» یعنی اگر تبعیت از امام نکنیم و اشاره‌های امام را نگیریم و مسیر مدنظر ایشان را نرویم ولایت فقیه نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. چون امام بدون امت اقتدار ندارد مثل مولا علی که واقعاً امام بودند و کسی در امام بودن ایشان شکی ندارد ولی وقتی مردم پشت او قرار نگرفتند کاری نتوانست بکند و خانه‌نشین شد؛ از طرفی امت بدون امام هم خطر ندارد مثل مصر که بدون رهبری شایسته انقلاب کردند و به موفقیت نرسیدند. به‌سرعت شخصی را جایگزین طاغوت قبلی کردند ولی امت متصل به امام شکست ندارد؛ مانند آنچه در سال 1357 رخ داد و انقلاب بدون آنکه مردم سلاح آن‌چنانی در اختیار داشته باشند پیروز شدند.

الآن هم این گونه است اگر نیروها به هم متصل شوند و وحدت پيدا کنند می‌توانند هر کاری را که اراده کنند انجام دهند. لذا تشکل‌هایی که به عنوان افراد خردمند دور هم جمع می‌شوند و می‌اندیشند که چگونه وحدت ایجاد کنند و چگونه در مقابل بدخواهان بایستند مبارک است؛ البته هر حرکت اجتماعی را شاید می‌توان بهتر برگزار کرد؛ همین حرکت هم به نظرم اشکالاتی داشت در عین نکات مثبتی که داشت مانند آشنایی با تفکر افراد مختلف که در عرصه نمایندگی حاضر شده بودند؛ مهم‌ترین ایراد تعداد رأی دهندگان بود که به نظر من تعدادشان کم بود و نیز دخالت ندادن کاندیداها در انتخاب اشتباه بود. چون این‌ها خودشان اهل فکرند چون قدرت تشخیص این‌ها از اعضای غیر کاندیدای مجمع اگر بيشتر نباشد کمتر نيست؛ به نظرم در تجربه‌های بعدی بهتر است که این کار اصلاح شود و مثلاً اگر در این جلسه 100 نفر دعوت‌شده بودند در جلسه‌های آتی حدود 400 نفر دعوت شوند و مانند یک انتخابات برگزار شود و افراد بتوانند اهداف و افکار خود را طرح کنند که لازمه آن حضور همه اصولگرایان است. این‌ها راهکارهایی است که می‌شود به آن ها فکر کرد و اگر دست من باشد به نظرم این کار شدنی است. وقتی‌که اقبال به سمت شخصی باشد اشکالی ندارد که همه‌ی اصولگرایان به آن اقبال نشان دهند؛ و این بد است که ما مجموعه‌ای را به عنوان منتخبان مطرح کنیم تا مردم رأی دهند ولي مردم به این‌ها اقبال نداشته باشند اين سبب می‌شود که شخصیت بزرگان آسیب ببیند؛ باید کاری کنیم تا همه اصولگرایان به این جمع وارد شوند و به ديگران هم مشاوره دهند؛ و بعد از قطعی شدن نظر مجمع اصولگرایان نباید لیست‌های متفرقه منتشر شود چون آرا شکسته می‌شود و بهتر است قبل از حضور از همه تعهد بگیرند تا تنها یک لیست باقی بماند.

 

-احتمال دارد شما از ادامه رقابت انتخاباتی انصراف دهید؟

***هدف ما این است که نیروهای بهتری گزینش شوند اگر در این مجموعه نیروی بهتر نسبت به بنده وجود داشته باشد انصراف می‌دهم و هر تصمیمی را که اکثریت بر روی آن وفاق کنند بنده می‌پذیرم و اصراری بر ماندن در صحنه ندارم.

 

-ارزیابی شما در مورد مجلس نهم و ریاست آن چیست؟

***برخی در مورد آقای لاریجانی ارزيابي منفی و تند دارند که فکر نمی‌کنم صحيح باشد. شاید بنده از اطلاعات و اخبار پشت پرده خبری نداشته باشم ولی بر اساس شنیده‌ها، ایشان را جزء مجموعه اصولگرایان ارزیابی می‌کنم و ایشان را یک اصولگرای خردمند میدانم. البته عملکرد ایشان در برخی موارد مورد انتقاد بنده است. از جمله تعجیل در تصویب برجام و اجازه ندادن به نمایندگان براي بررسي دقيق، مورد انتقاد این‌جانب است. در مجموع و طبق بیانات رهبر فرزانه انقلاب در مجموع در مقایسه با مجالس ديگر از جمله مجلس ششم، جزء مجالس موفق ارزیابی می‌شود البته خود مجلس می‌توانسته موفق‌تر عمل کند مثلاً همین قانون و قوانین دیگر که خیلی می‌ماند و به‌سرعت عملیاتی نمی‌شود مثل قانون جمعیت و تعالی خانواده که مدت‌هاست توسط دولت اجرایی نشده و مجلس هم واکنشی نشان نداده است و به نظرم می‌توان بهتر از این عمل کرد؛ در برخی از نقدها فرد مقابل را له می‌کنند که من خیلی این‌طوری نیستم؛ باید کل سخنان یک شخص را کنار هم گذاشت و نمره داد و از این حیث ایشان خردمندانه تحلیل می‌کند و با بیان شیوا و ابتکار در به کارگیری واژگان و بیان رسا و گیرا در اعلان مواضع آقای لاریجانی مثل آقای دکتر حداد است؛ ولی آقای لاریجانی سیاسی‌تر و فلسفی‌تر عمل می‌کند و بن‌مایه‌های فلسفی در ایشان بیشتر است و از آقای حداد روان‌تر صحبت می‌کند.

alt

-به نظر شما علت تأخیر در اجرای قوانین چیست؛ به عبارتی این‌که مجری، قانون را باور ندارد و یا خودش را قانون‌گذار هم می‌داند نمی‌توان برای این مسئله فکری کرد؟

***نمایندگان از اختیارات خود از جمله سؤال از رئیس‌جمهور و وزرا و همچنین استیضاح به‌خوبی بهره نمی‌برند. البته اگر نماینده برای رضای خدا و با نترسیدن از موقعیت آتی کار کند بهتر از اختیارات خود بهره می‌برد. سؤال و استیضاح اختیارات بزرگی است که یک نماینده باید در این موارد بدون ترس و صرفاً برای رضای خدا از آن استفاده کند.

به نظر من نمایندگان مجلس از این اختیاراتی که در قانون برای آن ها پیش بینی شده به خوبي استفاده نمی‌کنند مثل اصل 88 قانون اساسی که بیان می‌دارد: «در هر مورد که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول، درباره یکی از وظایف آنان سؤال کنند، رئیس‌جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شود و به سؤال جواب دهد و این جواب نباید در مورد رئیس‌جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از 10 روز به تأخیر بیافتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی» و در اصل 89 هم مبحث استیضاح را بیان می‌کند؛ در واقع نمایندگان حق سؤال و استیضاح و نیز حق نظارت در همه امور دارند یعنی یک نماینده مجلس با یک فرد عادی مثل من در این مسئله متفاوت است. اگر بنده وارد یک اداره شوم به‌راحتی می‌توانند من را اخراج کنند ولی نماینده را نمی‌توانند و حتی می‌توانند گزارش بخواهند یا حتی از وزیر بخواهند یا حتی از وزیر سؤال کنند به عبارتی با این راهکارهایی که در قانون پیش بینی شده است می‌توان وزرا را احضار کرد و حتی رئیس‌جمهور را مورد سؤال قرار داد و فضا را به گونه‌ای کرد که ان ها به تقلا بیفتند؛ نماینده خیلی قدرت دارد ولی متأسفانه پاره‌ای از نمایندگان هم حتی در حرف زدن مثل برخی از عالمان دینی احتیاط می‌کنند مثلاً حضرت امام را با برخی علمای دیگر مقایسه کنید برخی فارغ از این‌که منبر و محراب را از دست بدهند یا ندهند صحبت می‌کنند و برخی دیگر خیر؛ بعضی از نمایندگان برای این‌که دوره بعد رأی بیاورند تلاش می‌کنند حرفی نزنند که کسی بدش بیاید وقتی این گونه باشد کارها پیش نمی‌رود و باید فرهنگ بشود که افراد قربتاً الی الله نماینده بشوند و حرف بزنند و مقاومت کنند. البته بر اساس خرد و با افراد عاقل مشورت بکنند تا تشخیص دهند که الآن وظیفه چیست. اگر همچنین روحیه‌ای حاکم بشود، تک‌تک تصمیماتی که افراد می‌خواهند بگیرند و یا در خصوص متن سخنرانی‌ها با دیگر نمایندگان مشورت کنند که در حدیث پیامبر می‌فرماید «شاوِر العُقَلا شارِکهُم فی عُقولِهِم» با خردمندان مشورت کنيد تا شريک و بهره مند از خرد آنها بشويد؛ ما متأسفانه چنین روحیه‌ای نداریم. در برخی کشورها حتی قضات با یکدیگر و با وکلا مشورت می‌کنند تا آراء دقیق‌تری صادر کنند.

 

-نظرتان در مورد عملکرد دولت یازدهم در حوزه‌های سیاست خارجه و نیز مباحث اقتصادی موفق می‌دانید یا خیر؟

***در خصوص کنترل تورم می‌شود این گونه ارزیابی کرد که همین که تا حدودی قیمت‌ها تثبیت‌شده است قابل‌تقدیر است ولی در برخورد با کشورهای دیگر در سیاست خارجه به نظرم اصلاً موفق نبوده‌اند؛ درعین‌حالی که باید بر اساس اصل صحت که رهبر انقلاب نیز بر همین اساس صحبت می‌کنند که امام صادق (ع) نیز در می‌فرمایند «ضع امر اخیک علی احسنه» یعنی کار برادر مؤمن خودت را به بهترین وجه ممکن حمل و تفسير کن و ما بر همین اساس از تلاش‌های دولت تشکر می‌کنیم و گمانمان این است که تمام تلاششان را کرده‌اند تا وضع را به نفع مردم بهتر بکنند ولی تشخیص من این است که انقلاب اسلامی یک هیمنه ای پیدا کرده است -البته میان جمهوری اسلامی که محدود است به مرزهای ایران است و انقلاب اسلامی که وسعت مرزهای آن تمام عالم و هر جایی است که مسلمانی زندگی می‌کند بايد فرق گذاشت و جمهوری اسلامي بخشی از انقلاب اسلامی است و بعد از انقلاب اسلامي، ایران رشد کرده است- و این مذاکرات هم قدرت ایران را به نمایش گذاشت و این‌ها محصول تلاش‌هایی بود که رزمندگان در جبهه‌های جنگ تحميلي و تلاش‌های رجال سیاسی در دوره‌های قبل مثل دکتر روحانی، دکتر جليلي و ديگران بوده است؛ مجموعه‌ای از نیروها سال‌ها تلاش کردند تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نیروی مقتدر توانمند و کاملاً مستقل از نظر سیاسی در جهان شناخته شود؛ زمانی ما هر سلاحی می‌خواستیم تحریم بودیم و به ما نمی‌دادند ولی الآن از ما وحشت دارند مانند موشک‌ها که قدرت ما را در مقابله با آن ها افزایش داده است. در نتیجه ما می‌توانستیم به صورت مقتدرتر بر سر میز مذاکره حاضر شویم. مثلاً نباید در موضع انفعال قرار بگیریم و از نسبت‌های ناروایی که به ما می‌دهند برائت بجوییم. به هر حال اکنون باید این واقعیت را پذیرفت که دو قدرت بزرگ سیاسی، اجتماعی و حقوقی در دنیا وجود دارد یکي نظام استکباری به سرکردگی آمریکا و ديگري نظام دینی به فرماندهی و محوریت جمهوری اسلامی ایران در دنیا شکل گرفته است. حتی کشورهای سنی مذهب هم نگاهشان به جمهوری اسلامی است و باید در گفتگو با کشورهای خارجی این جایگاه را در نظر بگیریم که در این صورت مقتدرانه تر عمل خواهیم کرد و به نظر من جنگی هم در این صورت رخ نمی‌دهد چون آن ها هم دارای عقل‌اند و اگر ما جدی باشیم آنها هم کوتاه می‌آیند و بیشتر حریم نگاه می‌دارند و نباید نقاط ضعف و گفتگوهای محرمانه را برای این‌که رقيب داخلي را زمین بزنیم به صورت علنی مطرح کنیم. بايد نقاط منفی را تلاش کنیم بین خودمان حل کنیم.

 

-نمایندگان اصفهان اعم از مجمع نمایندگان اصفهان که شامل 20 نفر هستند و چه 5 نماینده شهرستان اصفهان را چگونه می‌بینید؟

***من در جمع مثبت می‌بینم ولی احتیاط‌هایی دارند و به صورت صریح موضع‌گیری جدی نمی‌کنند و از حقی که قانون اساسی به آن ها داده است کم استفاده می‌کنند و این اهرم مهمی است که افراد اگر تشر بزنند بهتر می‌توانند تأثیر بگذارند.

 

-ارزیابی شما از عملکرد استانداری اصفهان در دو سال و نیم گذشته چگونه بوده است؟

***بنده عملکرد خاصی در استان حس نمی‌کنم و خیلی قوی ارزیابی نمی‌کنم ولی آقای استاندار در برخوردها و سخنرانی‌ها بسیار جذاب، متین و خوب صحبت می‌کنند و از این نظر بسیار جذاب و ارزشمند هستند ولی در عمل خیلی فعالیتی از ایشان دیده نشده و حرکت خیلی جدی مثلاً در مورد مترو و مسائل فرهنگی تغییر خاصی ندیدیم که حرکتی ابتکاری از خود نشان دهند چون استانداری در همه مجموعه‌های استان می‌توانند اثرگذار باشد. من دعاگويشان هستم و آرزوی موفقيت برايشان دارم.

شهرداران نیز همین گونه‌اند و از حیث اخلاق و برخورد با مردم خیلی خوب هستند ولی اینکه در عمل چه مقدار می‌توان کارکرد و بنده خیلی از ریز مسائل اطلاعاتی ندارم. خیلی از کاستی‌ها را به نبود بودجه نسبت می‌دهند بنابراین برای بهتر بودن می‌گویند باید به مردم فشار بیاید و عوارض و دریافتی‌های بيشتری داشت که به صلاح نیست. البته خدا را شاکرم که روحیه بسیجی و رعایت ادب اسلامی را دارند ولی این‌که می‌توان همه کاستی‌ها را به کاهش قیمت نفت نسبت داد نمی‌توان درست باشد.

اطلاع‌رسانی می‌تواند کمک کند که گردش کار در استان بهتر شود،آمارها اگر شفاف‌سازی شود مردم بهتر می‌توانند در خصوص مدیران اظهارنظر کنند و ارزیابی نمایند اگر اطلاعات و آمار دقیق وجود داشته باشد کمک می‌کند که کارها بهتر پیش برود.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.