پرونده انتخابات مجلس دهم، گفتگوی هجدهم،سیدمجتبی خیام نکویی؛
اصفهان را باید به جایگاه واقعی خودش برسانیم
چهارشنبه 05 اسفند 1394, 13:17

 

رویش نیوز- پرونده ویژه انتخابات مجلس دهم: مصاحبه‌های انتخاباتی رویش‌نیوز از شنبه سوم بهمن منتشر شده بود که با توجه به شکایت برخی نامزدها و شائبه تبلیغاتی بودن این مصاحبه‌ها و تذکر فرمانداری در پنجم بهمن ماه این مصاحبه‌ها از صفحه سایت حذف شد؛ حال با توجه به شروع زمان رسمی تبلیغات انتخاباتی از امروز مصاحبه‌های انتخاباتی نامزدهای مجلس دهم را در سایت درج می شود. البته پیشاپیش از مخاطبان عزیز رویش نیوز به خاطر ترافیکی که در انتشار مصاحبه ها با آن مواجه خواهند شد عذرخواهی می کنیم. امید است که این مصاحبه ها باعث افزایش مشارکت در انتخابات و انتخاب افرارد اصلح برای ورود به مجلس باشد.

دکتر سید مجتبی خیام نکویی دکترای کشاورزی بیوتکنولوژی دارد. وی در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس است. از دیگر سوابق وی معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری (1391-1392)، ریاست پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران (1384-1390) و بنیانگذاری پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه مرکزی کشور در اصفهان بوده است. خیام نکویی یکی از کاندیداهای مجمع اصولگرایان اصفهان می باشد.

هجدهمین مصاحبه انتخاباتی رویش نیوز با دکتر خیام نکویی را مشاهده می فرمایید:

alt

 

-شما دوره قبل هم از اصفهان نامزد شده بودید و با وجود رأی بالایی هم که آوردید ولی توفیق حضور در مجلس را نیافتید؛ انگیزه و دلایل شما در این دوره با توجه به اتفاقات دوره قبل چه بوده است؟

*** در فاصله چهار سال از دوره قبل تا حالا بنده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور مشغول شدم و این حوزه نگاه‌های کلان به حوزه‌های علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مؤلفه مهم اقتصاد مقاومتی را به من داد به گونه‌ای که در طی این مدت در معاونت علمی و فناوری، مدیریت کلان حوزه‌های ستادی فناوری‌هایی چون بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، هوافضا، علوم شناختی، آب و محیط‌زیست و کلیه حوزه‌های فناوری راهبردی تحت نظر ما بود. از طرفی مدیریت طرح­های ملی فناوری که طرح‌هایی است که می‌تواند تحول چشم‌گیری در دستیابی به یک دانش سطح بالا و نیز تولید حداقلی یک یا چند نمونه از محصولات که بخشی از مشکلات کشور را حل می­کند. همچنین بحث کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت که بیش از 30 کانون در حوزه‌های مختلف بودند و مدیریتش با ما بود و نیز حمایت از تجاری‌سازی طرح‌هایی که قابلیت تولید انبوه داشتند مثل طرح‌هایی که در پارک‌های علم و فناوری و بیرون آن از یک ایده به یک نمونه رسیده بود و حمایت از تولید انبوه کاری بود که ما می‌کردیم.

عملاً بحث حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع مشکلات و معضلات فراروی این شرکت‌ها که بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب، مهم‌ترین مؤلفه اقتصاد دانش‌بنیان، این شرکت‌ها هستند و خود اقتصاد دانش‌بنیان نیز مهم‌ترین مؤلفه اقتصاد مقاومتی است. همه این تجربیات کمک کرد که بنده امروز با یک نگاه وسیع‌تر و کلان‌تری به حوزه اقتصاد دانش‌بنیان نگاه کنم و چون محور اساسی اقتصاد دانش‌بنیان برخورداری از نیروها و سرمایه‌های انسانی فرهیخته و نخبه و با دانش و در حقیقت صاحب نظر هست، اصفهان ما هم بزرگ‌ترین سرمایه‌اش همین سرمایه است، من تصور می‌کنم می­توانیم اصفهان را به‌عنوان یک نمونه الگوی پیاده‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور معرفی کنیم و بیانات رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی را به صورت نمونه آزمایشی در اصفهان عمل کنیم.

به همین جهت در کنار تجربیات حوزه کشاورزی بنده که حدود هفت الی هشت سال رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران بوده­ام، این جنبه چندوجهی را به ما داد تا بتوانیم چند مشکلی که فراروی مردم هست و قانون‌گذاری برای آن‌ها و برخی موارد مقررات زدایی از آن‌ها بتواند زمینه اشتغال قابل توجهی در اصفهان و کشور را فراهم کند.

این مجموعه تجربیات چهارساله، به نظرم یک نگاه نسبتاً کلانی به بنده بخشیده است که به درد یک نماینده مجلس می­خورد، آن‌هم نماینده شهری که به اعتقاد من جایگاهش از آن جایگاه اصلی فرود آمده است. ما همیشه اصفهان را در جایگاهی می­دیدیم که نقش­آفرینی آن نقش­آفرینی ملی بوده و نه فقط برای استان خود، اما متأسفانه امروز معضلاتی فراروی اصفهان داریم که بسیار جدی است. از آلودگی‌های زیست‌محیطی و هوا گرفته تا مشکل بیکاری و عدم اشتغال لازم به ویژه برای فارغ‌التحصیلان. طبق آمارهای وزارت کار تقریباً 42 درصد بیکاران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می­دهند و اگر بحث اقتصاد دانش‌بنیان به شکل مناسبی عملیاتی شود بخش قابل توجهی از مشکلات قابل‌حل است.

 

-با توجه به این تجربیات اخیر باز هم کمیسیون کشاورزی مدنظر شماست یا نه؟

*** چهار سال پیش اگر ورود به مجلس می­کردم تمرکزم بر کمیسیون کشاورزی بود، ولی فکر می­کنم با توجه به تأکیدی که الآن برای تکمیل زنجیره علم تا تولید محصول و ثروت افزایی و شرکت‌های دانش‌بنیان هست، کمیسیون آموزش و تحقیقات می­تواند یکی از دو کمیسیون مورد علاقه من باشد و فکر می­کنم در هر دو کمیسیون بتوانم خدمت و نقش­آفرینی کنم.

 

-در مباحثتان به اقتصاد مقاومتی اشاره کردید؛ به نظر شما عملکرد دولت در حوزه اقتصاد چگونه بوده است؟ آیا توانسته با توجه به حضور شخصیت علمی قوی که بر مسند معاونت علمی تکیه زده است، در این حوزه موفق باشد یا خیر؟

***مهم­ترین رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراهم کردن زمینه تحقق اقتصاد دانش­بنیان است و چه بسا اگر در آینده بخواهیم عنوان مناسبی برای این معاونت انتخاب کنیم عنوان اقتصاد دانش­بنیان ارتباط بیش­تری را می­تواند معنا کند. نکته­ای که وجود دارد این است که با معاونت علمی تنها نمی­توان اقتصاد دانش­بنیان را محقق کرد بلکه باید كل بدنه درگير دولت در حوزه اقتصاد دانش­بنيان فعال شود. وزارتخانه­هاي صنعت و معدن و تجارت، جهاد كشاورزي، اقتصاد و چندين وزارتخانه ديگر اگر اهتمام به اقتصاد مقاومتي داشته باشند موفق خواهيم بود، در حالي كه وزن ورود ديگر نهادها چه بسا نقش­آفريني اول باشد و معاونت علمي صرفاً يك نقش هماهنگ­كننده داشته باشد.ظرفيت مجموعه دولت براي تحقق اقتصاد دانش‌بنیان بسيار بيش­تر از چيزي است كه اتفاق افتاده و به همين جهت تصورم اين است كه كم­تر در اين حوزه، دغدغه اصلي اقتصاد مقاومتي بوده است كه مقام معظم رهبري نيز در فرمايشاتشان به آن اشاره‌کرده‌اند.

 

-در خصوص فتنه 88 و تأكيدات اخير رهبري مبني بر خط قرمز بودن فتنه، آيا در دولت اين خط قرمز رعايت شده است و كساني كه در فتنه فعال بوده و نقش داشته‌اند از مسئوليت دادن به آن‌ها پرهيز کرده‌اند؟ و اگر چنين افرادي به هر نحوي اين افراد از فيلتر شوراي نگهبان عبور كرده و وارد مجلس شوند چه تبعاتي براي كشور به همراه خواهد داشت؟

***اعتقاد بنده بر اين است كه در خصوص مسئولين كلان، مجلس تلاش كرده است كه اين خطوط قرمز رعايت شود و به همين جهت هم بخش عمده­اي از اين استيضاح­ها و عدم رأي اعتمادها به همين دليل بوده است ولي شخصاً افرادي را مي­شناسم كه فعالين فتنه بوده­اند و اکنون در دولت و در رده مديريت­هاي مياني مسئوليت و حضور دارند و اين حساسيت وجود ندارد كه اگر داشت، قطعاً با شناختي كه از اين افراد و سوابقشان دارم، در دولت مسئوليت نداشتند. اگر دولت نگراني از اين بابت داشت بايد اقدامي مي­كرد ولي متأسفانه اين گونه نبوده است.

ما اميدواريم با وجود فيلتر شوراي نگهبان و بحث اعتبارنامه­ها چنين اتفاقي نيافتد ولي نگراني براي نفوذ در مجلس و اركان نظام جدي است و اگر ما در اين زمينه كوتاهي كنيم ولو يك نفر از كساني كه به فتنه­گران 88 باور داشته و به نوعي نقش­آفرين در آن جريانات بوده است، به نظرم يكي از ضايعه­هايي است كه به تعبير رهبر انقلاب مانند موريانه عمل خواهد كرد. تصور من اين است كه شوراي نگهبان تلاش خود را كرده است ولي اگر كوتاهي صورت بگيرد اين كار در بحث اعتبارنامه‌ها بايد تكميل شود.

 

alt

-مجمع اصولگرايي كه در اصفهان تشكيل شد و شما به‌عنوان فهرست  پنج‌نفره منتخب معرفي شديد. نظر شما در خصوص شاكله وحدت شکل‌گرفته چيست و شما اگر در اين فهرست نبوديد انصراف می‌دادید و يا به حضور خود ادامه می‌دادید؟

***من معتقدم كساني كه به امام و رهبري و ولايت فقيه و قانون اساسي اعتقاد و التزام دارند بايستي وحدت خود را حفظ كنند. همواره نشان داده‌شده که در هر جايي که در زمينه وحدت بين افراد معتقد به نظام و امام و رهبري كوتاهي كرده­ايم، ضرباتش را خورده­ايم و اين ضربات بعضاً به قدري بوده است كه در برخي از موارد هزینه‌های سنگيني هم براي نظام به همراه داشته است. به همين جهت بنده معتقدم هرگونه حركتي كه منجر به اين شود كه همه كساني كه نگرش اصولگرايي دارند در خانواده اصولگرايان با هم متحد شوند حركتي است شايسته و پسنديده و ما بايد از آن استقبال كنيم هرچند كه كار سختي باشد. به نظر من هر تعداد از كساني كه تفكر اصولگرايي دارند به اين خانواده متصل شوند، پدیده‌ای است مبارك و سبب تحكيم پایه‌های اصولگرايي در نظام خواهد شد.

در خصوص اين مجمع هم به نظرم بالاخره جاي خالي وحدت اصولگرايان در اصفهان در اين سال‌ها خالي بوده و حتي در چهار سال گذشته اين وحدت نياز بود ولي ما همواره عادت كرده­ايم وقتي احساس خطر می­كنيم پا به عرصه گذاشته و وارد ميدان شويم. لذا نبايد اين وحدت به‌عنوان يك مسئله مقطعي ديده شود و باید به‌عنوان يك مسئله جدي براي حل معضلات اصفهان و تأثيرگذاري ملي اصفهان در كشور در نظر گرفته شود. به نظرم اين تركيب مي­تواند در جهت كمك به مديريت استان و كمك به پيشرفت استان اصفهان تأثير گذاشته و نيز مانع از تشتت علاقمندان به نظام و انقلاب شود.

من در جمع دوستان اصولگرا گفتم که اگر در فهرست قرار نگیرم ترجيح مي­دهم كه انصراف بدهم چون هیچ‌گاه شخصاً متقاضي نبوده­ام. از طرف دیگر دوست داشتم اگر مجموعه‌ها احساس كردند كه اين كار از عهده من برمی‌آید و اين بار را بر روي دوش من گذاشتند از آن شانه خالي نكنم. چهار سال پيش جمعي از دوستان اصولگرا اين تشخيص را دادند و امروز جمع گسترده­تر و بيشتري تشخيص داده­اند و قطعاً اگر در چهار سال پيش هم اين اقبال نبود من به شكل مستقل ورود نمي­كردم. الآن هم ورود ما به جهت تشخيص جمع بزرگ و بسیار محترمی از اصولگرايان بوده است.

 

-نظر شما در خصوص سيستم انتخاب كانديداها در مجمع مانند فرصت سه دقیقه‌ای انتخاب و ... چيست؟

***به نظر من اگر بنا باشد از هر كاري ايرادي گرفته شود اين عملي است. خود بنده هم وقتي اعلام كردند در سه دقيقه بايد نظراتم را بيان كنم گفتم كار سختي است ولي وقتي متوجه شدم كه دوستان از قبل خلاصه سوابق را به اعضاي مجمع داده­اند، به ذهنم رسيد كه اگر افراد با مطالعه و آگاهي از اين سوابق کارکرده باشند شايد حضور آن‌ها بتواند با صحبت‌هایی كه مي­كنند تأثيرگذار باشد. به هر جهت ممكن بود با سخنراني مبسوط­تری بيان دیدگاه‌ها بهتر انجام شود.الگوی اين حركت بايد تقويت شود و اشكالات مسير نيز مرتفع شود تا اشكالات به حداقل برسد تا همه عزيزان احساس كنند تا خرد جمعي در اين مجموعه حاكم است.

 

-شائبه‌ای كه در خصوص منتخبين مجمع وجود دارد اين است که برخي از اين نامزدها بيشتر حضورشان در تهران است و تنها براي انتخابات به اصفهان آمده‌اند و در صورتي كه رأي نياورند مجدداً به تهران باز خواهند گشت؛ يكي از اين نامزدها شما هستيد؛ نظر شما در اين مورد چيست؟

***اين خيلي سؤال خوبي است چرا كه چند جاي ديگر نيز از من پرسيده شده است. بنده اعتقادي دارم كه هر كس در نظام ما مسئوليتي را پذيرفت بايد با تمام توان خود وقت و زندگي و هر چه كه دارد را مصروف آن كند. من از سال 84 كه در تهران هستم مسئوليت كلان كشوري دارم و فكر مي­كنم عقلانيت و خردمندي ايجاب مي­كند كه من همه توان خود را بر اين حوزه مسئوليت قرار دهم و لذا هيچ دليلي براي حضور در اصفهان به غير از خانواده­ام نداشتم. به نظرم اگر در جاهاي ديگر حضور مي­يافتم به اين معنا بود كه من بدون این که هيچ­گونه مسئوليتي در اصفهان داشته باشم، در كارهايي كه به من مربوط نيست دخالت مي­كنم.اگر من در اصفهان حضور پيدا مي­كردم بايد از من در اين خصوص سؤال مي­شد كه نبايد اينجا باشي.فكر مي­كنم بعد از الطاف الهی، مقدار زیادی از توفيقاتي كه پيدا كرده­ام مرهون تمركز و تلاش شبانه روزي بر روی كار خودم بوده است. انگیزه من از حضور در اصفهان در اين مدت تنها خانواده بوده است و طبيعتاً اگر به‌عنوان نماینده مردم عزیز و شریف اصفهان انتخاب شوم مأموريت و مسئوليتم متفاوت خواهد شد و نماینده مجلس در جايگاه نمايندگي بايد بتواند ارتباط لازم را با مردم براي بهتر انجام دادن بخشي از وظايفش داشته باشد و مشكلات حوزه انتخابیه را بهتر پيگيري کند که اين امر با حضور قابل قبول و معني دار محقق خواهد شد.

بنده معتقدم يكي از معضلاتي كه ما در بحث نمايندگان مجلس داريم این است که مردم، نخبگان و ... همه توان خود را معطوف به حضور نامزد مورد نظرشان در مجلس مي­كنند و پس از حضور او در مجلس اين ارتباطات قطع می‌شود. در مسئولین اجرایی استان نیز همین گونه است، روزی که مسئولیت اجرایی را بر عهده می­گیرند قدرت فکر کردن برای مدیریت کارشان کم می‌شود چرا که درگیر یک سری کار روزمره و اجرایی می­شوند. بنابراین هم برای تقویت مسئولین اجرایی استان و هم برای حمایت از نقطه نظرات کارشناسی نمایندگان مجلس، نیازمند یک عقبه فکری و مشاوره­ای هستیم که باید ماهیت نخبگی و کارشناسی داشته و از جنس حمایت از نماینده مجلس باشد. خوشبختانه با تشکیل بنیاد نصف جهان اتاق فکری برای این امور در استان به دور از گرایشات سیاسی شکل گرفته تا هر کسی که نظری در خصوص پیشرفت اصفهان دارد از آن استفاده کند و این را به مسئولین اجرایی و نمایندگان پیشنهاد کند. در این مدت بنده نیز با این بنیاد همکاری کرده­ام و برخی از نظراتی که الآن علاقه به اجرای آن دارم حاصل همان اتاق فکرهاست.

 

-عملکرد مجلس نهم را چگونه ارزیابی می‌کنید و نظر شما در خصوص مدیریت آقای لاریجانی چیست؟

***حقیقتاً اگر بخواهیم درباره عملکرد هر مجلسی نظر دهیم، قطعاً نقاط ضعف و قوتی دارند و مجلس نهم نیز از این قاعده مستثنا نیست و اشکالاتی دارد. یکی از این اشکالات که در دوره‌های مختلف مجلس بوده ولی شدت و ضعف داشته، فقدان نگرش کلان ملی و منطقه‌ای نسبت به مسائل و نیازها و چالش‌های کشورمان است که این حقیقتاً با فلسفه نمایندگی در تعارض است. به عبارتی این نگاه­های بخشی و منطقه­ای باعث شده برخی از چیزهایی که می­خواهد در جهت تقویت اصفهان محقق شود، در حالی که مأموریتی ملی است اما شاهد عکس‌العمل‌هایی از جانب برخی نمایندگان مناطق دیگر می­شویم. مثلاً به یاد دارم زمانی که تصمیم داشتند محل سالن اجلاس سران در اصفهان را انتخاب کنند باید رقمی در مجلس تصویب می­شد تا به پروژه اختصاص یابد که عکس­العمل­هایی را شاهد بودیم که در کمک مالی، دولت تنها 25 میلیارد کمک کرد و بعد رها شد. در حالی که اگر این حمایت‌ها اتفاق می‌افتاد و به چشم پروژه‌ای ملی به آن نگاه می‌شد قطعاً نتیجه‌اش متفاوت بود.

از دیگر مشکلات این مجلس فردگرایی و کمبود کارهای گروهی و کارشناسی بین نمایندگان بود که معتقدم در این زمینه ظرفیت مجلس اگر خوب عمل کند خیلی از مشکلات کشور حل خواهد شد ولی وقتی وارد جنبه‌های فردگرایی و عدم استفاده از خرد جمعی و کارشناسی شود کارایی‌اش به اندازه کارایی مورد نظر نیست.

یکی دیگر از مشکلات غفلت از ایفای صحیح و دقیق وظایف نظارتی نمایندگان است. در وظایف نمایندگی حدود 13 وظیفه ذکر شده است مانند قانون گذاری و نظارت و ...

کم توجهی به مسئله اشتغال و ازدواج جوانان و فارغ‌التحصیلان؛ درست است که این­ها مسئولیت دولت است ولی می‌شود با تهیه طرح‌های مناسبی کمکی در جهت رفع این معضلات انجام داد.

کم‌رنگ شدن نقش مجلس در جریان مذاکرات منتهی با برجام. درست است که این نقیصه با موارد 9 گانه رهبر انقلاب برای تضمین اجرای برجام رفع شد ولی به نظر می‌رسد در یک همچنین مواردی مجلس باید نقش خود را به نحو احسن و اکمل ایفا کند تا نیازمند ورود رهبر معظم انقلاب برای هزینه شدن در این مسئله نباشد. اگر قرار باشد این روند ادامه پیدا کند و مصوباتی بیاید که تأمین‌کننده نظرات کلی و مبنایی نظام و رهبری نباشد و رهبری مجبور شوند ورود کنند کار درستی نخواهد بود، چرا که ما آمده­ایم و بخشی از بار مجلس را بر دوش ولی‌فقیه و حضرت آقا گذاشته­ایم.

عدم اتحاد لازم و شایسته بین نمایندگان اصولگرا را از دیگر نقایص این مجلس می­دانم.

 

alt

-عملکرد مجمع نمایندگان استآن‌که از 20 نماینده تشکیل می‌شود و از نمایندگان شهرستان اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

***در طول ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی، به یاد ندارم که نمایندگان شهر اصفهان با هم به اندازه لازم متحد بوده باشند. علیرغم آن‌که در دوره‌های مختلف نمایندگان خوبی داشته­ایم ولی به جهت آن‌که از نظر فکری، اولویت‌هایشان یکسان نبوده و در برخی موارد در تعارض با هم بوده است، هم‌افزایی لازمی که باید رخ نداده است. در این دوره هم به‌صراحت هم‌عرض می­کنم که اگر این اتفاق بیافتد و فکر و ذهن پنج نماینده اصفهان در اولویت‌ها یکسان نباشد، مثلاً اقتصاد مقاومتی یا اشتغال یا رفع مشکلات زیست‌محیطی، هر کدام اولویت قرار گرفت همگی باید توان خود را مصروف کنند اما اگر برای هر نماینده­ای اولویت یک مسئله باشد، خیلی نباید انتظار جدی از نمایندگان این دوره هم نباید داشت.

در نمایندگان استان ‌هم بنده تحلیل و بررسی دقیقی در ادوار مختلف نداشته­ام اما می­توانم به‌عنوان فردی که خروجی کار را دارم مشاهده می­کنم، عملکرد مجمع نمایندگان ‌هم حالت هم‌افزایی نداشته است. چنان چه خیلی اوقات برای ریاست این‌ها نیز دچار مشکل می‌شده‌ایم. بنابراین در مقایسه با نمایندگان استان‌های آذربایجان و خوزستان و لرستان، مشاهده می­کنم که اگر حداقل آن تعصب را داشتیم و بر روی نقاط مشترکمان که پیشرفت اصفهان‌ هم‌راستا با منافع ملی بود تمرکز می­کردیم، اتفاقات بهتری رخ می­داد.

 

-به نظر شما چه کسی در استان از این اختلافات در مجمع نمایندگان استان سود می‌برد؟

***من فکر می­کنم اگر سؤال این گونه مطرح می‌شد که چه کسی از این اختلافات ضرر می­کند، بهتر بود. بیش­ترین ضرر را از این اختلافات مردم دیده­اند. در منظومه امام مردم نقش اول را ایفا می­کنند. در بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص اولویت‌های امام، اولین مورد از هفت مورد مردم بوده­اند. بنده در 22 بهمن اشک در چشمانم جمع شد که با چه عشق و علاقه­ای حاضر شدند و این سؤال در ذهنم شکل گرفت که واقعاً ما برای این مردم چه کرده­ایم؟ اما این مردم این قدر قدرت تشخیص دارند که بحث مشکلات را با نظام مخلوط نمی­کنند. حقیقتاً دشمنان ما و در رأس شان آمریکا از سال 89 تا 94 هرگونه فشاری به مردم وارد کرده­اند ولی بی‌تدبیری‌های ما هم در مسائل اقتصادی و معیشتی کم به افزایش این مشکلات کمک نکرده است.

مردم تحت فشار مشکلات معیشتی اند؛ در حالی که همه چیزشان را برای انقلاب و نظام گذاشته‌اند و قطعاً این مردم قابل ستایش‌اند و در 22بهمن از همه اقشار در راهپیمایی حاضر بودند و احساس می­کنند که با اصل نظام مشکلی ندارند ولی این نتیجه بی­تدبیری مسئولین است که این مشکلات افزایش یافته است. از طرفی این قابل مسئله هم قابل استمرار نیست که اجازه دهیم بی تدبیری­ها ادامه یابد. ما مردم نجیب و شریفی داریم که خدمت کردن به آن‌ها جزء افتخارات است و اگر نمایندگان دست در دست هم داشته باشند بار بیشتری از مشکلات را می­توانند از دوش مردم بردارند و در مقابل بیش­ترین کسی که از این اختلافات و مشکلات خوشحال می‌شود دشمنان نظام‌اند چرا که می‌خواهند مردم را در لباس نارضایتی ببینند و متأسفانه در بلندمدت تأثیر خود را خواهد گذاشت.

 

-اولویت‌های مجلس دهم را برای کشور و اصفهان چه مسائلی می‌بینید؟

***به نظر من مباحث فرهنگی به‌عنوان مباحث کلان جایگاه خودش را دارد که باید متخصصان این حوزه نقش جدی در این حوزه ایفا کنند. اما در کنار آن من چهار شاخص را برای این دوره در نظر دارم که باید در کنار سایر خصوصیات داشته باشد که در آن اولویت­ها مشخص می­شوند. مشخصه اول، مجلس باید تمام قد توان خود را در جهت اجرای سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه‌های مختلف مصروف کند؛ دوم آنکه در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان شجاعت داشته باشد؛ سوم آنکه در مقابل مشکل و پدیده نفوذ هوشمند باشد و چهارم آنکه همّ و غم آن پیگیری برای اجرای دقیق سیاست­های اقتصاد مقاومتی باشد که مهم­ترین مؤلفه­اش اقتصاد دانش­بنیان است. ولی اگر مجلس آینده این مشخصات را نداشته باشد دارای نقاط آسیب پذیر خواهد بود. بر این اساس معتقدم یکی از معضلاتی که نمایندگان اصفهان در مجلس آینده باید به آن بپردازند، مسئله اشتغال و پیگیری برای اقتصاد مقاومتی در سطح اصفهان است و معتقدم بحث اشتغال قابل‌حل است. اشتغال شامل دو بخش است یکی شامل بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی و دیگر افراد دیپلم به پایین. به نظرم برای رفع مشکل اشتغال افراد تحصیل­کرده حمایت از ایجاد شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان مهم­ترین راهکار برای اشتغال این عزیزان است.

دوم نیز حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بالغ شده که الآن در حال کار است ولی مشکل یافتن بازار برای محصولات خود دارند که دولت می­تواند با تقویت کشش بازار و تحریک تقاضا این موارد را برطرف کند و نیز بنگاه­های اقتصادی غیر دانش­بنیان را حمایت کنیم تا واحدهای تحقیق و توسعه آن تبدیل به شرکت‌های دانش­بنیان بشوند و امکان رسوخ دانش را در تولیدات آن بنگاه‌ها فراهم کنیم که با این کار ارزش‌افزوده دانش در این محصولات افزایش خواهد یافت؛ اساساً مقصود از اقتصاد دانش‌بنیان آن است که ارزش‌افزوده حاصل از دانش نسبت به سایر منابع مانند کار و نیروی انسانی و سرمایه رقم قابل توجهی باشد.

یکی دیگر از ظرفیت‌ها افزایش و توسعه گردشگری بر اساس ارزش‌ها در اصفهان است که به اعتقاد بنده یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده در اصفهان بحث گردشگری است. آماری که ما در سطح کشور داریم سه میلیون و سیصد هزار گردشگر در سال به طور متوسط با درآمد دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار داریم در حالی که طبق سند چشم انداز، باید در سال 1404 درآمد حاصل از گردشگری به 25 میلیارد دلار و تعداد گردشگر به 25 میلیون نفر برسد این بدان معناست که باید تا ده سال آینده حدود 5/6 برابر تعداد گردشگر افزایش یابد و به تبع آن حدود 9 برابر هم درآمد حاصل از آن‌که این درآمد معادل نصف درآمد نفت در شرایط خوب است! در دنیا از هر 11 شغل 1 شغل مرتبط با گردشگری است و با توجه به ظرفیت‌هایی که ما از لحاظ مذهبی، تاریخی، محله‌ای، فرهنگی و ... داریم می‌توانیم اصفهان را به یک مجموعه بی‌بدیل برای توسعه گردشگری تبدیل کنیم و به نظرم ذهنیت نادرستی که در بخشی از جامعه متدینین شکل گرفته که وقتی این بحث مطرح می‌شود جنبه‌های منفی آن در اذهان شکل می­گیرد، در حالی که ظرفیت گردشگری ما مبتنی بر ارزش‌ها به قدری بالاست که می‌توانیم تحولی چشم­گیر در این حوزه ایجاد کنیم. مثلاً پیشنهاد اول من در بحث گردشگری «گردشگری علمی» با توجه به ظرفیت سالن اجلاس سران و دیگر امکانات است تا همه همایش­ها و کنفرانس­های علمی که قرار است در کشور برگزار شود در اصفهان باشد که اگر آدم‌های فرهیخته در اصفهان نفوذ کنند، علاوه بر توسعه و رونقی که در اشتغال به وجود می­آید، با توجه به فرهیختگی مردم و دانشگاه‌های ما اتفاقاتی خوبی در اصفهان خواهد افتاد. در کنار آن می‌توان با توسعه گردشگری مذهبی و تاریخی هم در حوزه داخلی و هم خارجی این ظرفیت را ایجاد کرد که در کنار آن لازم است حمل و نقل ریلی و هوایی و زمینی توسعه یابد که خود به خود سبب پیشرفت می‌شود.

از دیگر اولویت‌ها آلودگی زیست‌محیطی و هوا که امروزه یک معضل کشوری و علی الخصوص منطقه­ای در اصفهان است. از دیگر مشکلات بحث سرمایه گریزی است؛ به‌علاوه در حوزه جوانان، نشاط و شادابی لازم را باید برای نسل جوان فراهم کنیم که ممکن است در زیرساخت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری باشد. نکته دیگر که باید اصفهان را یکی از مراکز هنری جهان بکنیم؛ حقیقتاً اصفهان ظرفیت آن را دارد که اگر هم و غم نمایندگان این مسئله باشد که اصفهان یک مرکز هنری و صنایع‌دستی در دنیا باشد.

از اولویت­های دیگر بحث آب و کشاورزی است که ما در شعار ائتلاف اصولگرایان، بحث نشاط را مطرح کرده­ایم که یکی از زیرمجموعه‌های آن بحث جوانان، ورزش و آب است که واقعاً زاینده‌رود به‌گونه‌ای شده است که افسردگی و شادابی مردم با این بحث گره‌خورده است که ما تعمداً به‌عنوان اولین شعار خود مطرح کردیم تا بدانیم همت اصلی­مان باید در این حوزه باشد که البته بحث نشاط روحی و معنوی نیز جزء آن قرار می­گیرد.

تلاش ما باید این باشد که اصفهان را به جایگاه واقعی خودش برسانیم. مقام معظم رهبری فرمودند: یک روزی اصفهان مرکز نورافشانی جهان اسلام بود ولی امروز این گونه نیست.

در زمان‌های گذشته انسان‌ها آرزو داشتند که چند روزی در اصفهان بهترین هوا را استشمام کند ولی امروز ...

یکی دیگر از اولویت‌های مهم دیگر بحث بانوان است که یکی از ظرفیت‌های مهم اصفهان ‌هم در انقلاب و نیز در استمرار انقلاب بوده و در حوزه‌های علمی، فناوری و هنری مصادیق زیادی دارد. برخی از آثاری که برای حرم­های مطهر ائمه انجام می‌شود توسط بانوان است؛ ما کم­تر توانسته‌ایم از ظرفیت بانوان در جهت معرفی اصفهان و رشد و تعالی اصفهان از آن بهره بگیریم.

 

-عملکرد استانداری اصفهان را چگونه ارزیابی می­کنید؟

***به همان دلیلی که گفتم به دلیل مسئولیت کشوری که در حال حاضر در شورای عالی انقلاب فرهنگی دارم و مسئولیت نظارت و ارزیابی در حوزه علم و فناوری ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور را دارم، در حوزه اجرائیات اصفهان ورود نکرده­ام که بخواهم تحلیلی داشته باشم، ولی در حد چند جلسه‌ای که در بنیاد نصف جهان تشکیل شد و استاندار و دیگر مسئولین بودند، احساس کردم که نقطه نظرات کارشناسی برای توسعه استان را می‌پذیرند. بنده خلاء اتاق فکر قوی برای استانداری و شهرداری را احساس می­کنم.

مردم عموماً ارزیابی‌شان از مسئولین استان بحث آب زاینده‌رود است که آن‌هم به شکلی که مدنظر مردم است محقق نشده است.

 

-نظر شما در خصوص استیضاح شهردار اصفهان که در اردیبهشت اتفاق افتاد چیست و تأثیر این استیضاح بر روند وحدت اصولگرایان به چه صورت بود؟

***بنده نگاهی شخصی دارم و آن این است که یک مسئول هشت سال که در مسئولیتی بود هر ایده‌ای که داشته است می‌توانسته که این ایده‌ها را عملیاتی بکند، ولی در ارتباط با این اتفاق در جریان جزئیات نبودم و بیشتر خبرها را هم از سایت رویش در تهران مشاهده می­کردم و به همین جهت هم تاکنون هیچ‌گاه با دکتر سقائیان نژاد صحبتی نداشتم ولی اعتقاد کلی بنده این است که مدیران ما معصوم نیستند و نقاط ضعف و قوت‌دارند و در همان زمانی که بحث مطرح شد بنده گفتم هر دو طرف باید ضعف‌های یکدیگر را بپذیرند. تجربه ما این گونه است در مسائلی از این دست حق به جانب یک طرف نیست ولی بنده این شیوه جدا شدن یک مدیر که سال‌ها تلاش کرده است را نمی‌پذیرم ولو آن‌که از عملکردش رضایت نباشد؛ چون خود بنده هم دولت فعلی از مسئولیت کنار گذاشتند و بدون تودیع بنده را تغییر دادند و شخصاً این‌طور برخورد با یک مدیر را نمی‌پسندم. بنده در حوزه فناوری تلاش کرده بودم و به یک‌باره با یک تماس تلفنی بنده را برداشتند؛ من به‌عنوان عضو دائمی کمیسیون پارک علم و فناوری کشور بودم، مشکلی با برداشته شدن خود نداشتم ولی یک جلسه نگذاشتند. تودیعی که برای دکتر سقائیان نژاد نگذاشتند، می‌شد به نحو دیگر و بهتری برگزار کرد.

اعتقاد بنده این است ایشان زحمات فراوانی برای شهر کشید و با وجود نقاط ضعفی هم که داشت هیچ‌کس هم نمی‌تواند ادعا کند که من نقطه‌ضعفی نداشتم؛ ولی اعتقادم این است که ما باید یک کاری بکنیم که حتی اگر تفکراتمان ‌هم با یکدیگر هم‌خوانی ندارد سعی کنیم مسیر استفاده از توان‌ها برای توسعه و پیشرفت اصفهان را برای افراد مسدود نکنیم. برای همین است که می‌گویم بنیاد نصف جهان تبدیل‌شده است به کانونی برای هر کسی با هر گرایشی که دارد فکر خود را عرضه کند؛ ما در آن جا کاری به مباحث سیاسی نداشته باشیم چون آنجا یک اتاق فکر است و کار کارشناسی بر روی آن انجام می‌شود؛ من فکر می‌کنم اگر شهرداری این نقش خود را پررنگ می‌کرد این اتفاقات رخ نمی­داد، ولی این که مجموعه توان استان را رفته‌رفته کاهش دهیم نمی‌پسندم ولی به یاد دارم در همان زمان ‌هم از بعضی افراد می‌پرسیدم مطرح می­شدند که اشکالاتی در شهرداری هست و منکر هم نمی‌شدند؛ ممکن است خود بنده هم در مسئولیت‌هایی که درگذشته داشته­ام علی‌رغم تلاش‌هایی که کرده­ام مشکلاتی داشته­ام و این که ما بیاییم و فقط مشکلات را ملاک قرار دهیم نمی‌پسندم. از طرفی اگر آن موقع از بنده سؤال می‌شد که اگر شما شهردار بودید بیش‌تر از 8 سال تمایل به ماندن داشتید بنده می‌گفتم دیگر نه؛ شاید اگر همان موقع ایشان دیگر مسئولیت را نمی‌پذیرفتند این اتفاقات نمی‌افتاد. نادیده گرفتن خدمات باعث می‌شود ما ظرفیت‌هایی را رفته‌رفته از بین ببریم؛ ممکن است فردا اتفاقی عکس این اتفاق رخ دهد و کسی از دیگری به نحوی دیگر خوشش نیاید. من کلاً این روش را نمی‌پسندم و معتقدم مسائل سیاسی و جایگاه در جای خود، ولی در مسائلی که به پیشرفت اصفهان منجر می‌شود باید از خرد جمعی استفاده کنیم.

کسی که دلش به حال پیشرفت اصفهان می‌سوزد باید فارغ از مسائل جناحی از همه ظرفیت‌ها استفاده کند، اما در مسائل سیاسی باید دیدگاه‌های خود را کامل داشته باشیم و پای آن بایستیم و جایی هم که احساس کنیم شخصی در تعارض با رهبری و نظام است خط قرمزهای خود را با قاطعیت مطرح کنیم. ولی اگر کسی در این محدوده ورود نمی­کند از ظرفیتش استفاده کنیم.

 

-صحبت پایانی.

***مهم‌تر از حضور یک شخص در مجلس، حضور مردم در عرصه انتخابات است که باید حضور حداکثری باشد و مقبولیت نظام ناشی از افزایش آرای مردم در انتخابات است و هر چه نگران مقبولیت نظام هستیم باید تلاش کنیم همه مردم در انتخابات حاضر شوند؛ رهبری می‌فرمایند: اگر کسی نسبت به نظام اعتقاد ندارد و من را هم قبول ندارد بیاید رأی دهد؛ این سؤال است که چرا ایشان این مسئله را مطرح می‌کنند، چون میزان مقبولیت نظام تقویت می‌شود. بنابراین از هر جناحی و با هر فکری باید مردم را ترغیب و تشویق به حضور در رقابت­ها کرد و این انتخابات را جدی بگیریم.

در کنار این وظیفه دوم روشنگری برای مردم است و ما نمی‌توانیم در خصوص سرنوشت کشور بی‌تفاوت باشیم. حضرت امام (ره) کوتاهی و مسامحه در این امر را از گناهان کبیره می­دانستند و حفظ نظام را از اوجب واجبات. اگر ما به مردم آگاهی بدهیم و روشنگری کنیم، در کنار تقویت حضور حداکثری که دارند سرنوشت آینده خود را رقم می‌زنند؛ و ان شاءالله من امیدوارم روز هفتم اسفند که مردم باقوت پای صندوق‌ها می­آیند، ضمن این که باعث ظهور یک حماسه پرشور و نشاط در کشور می­شوند، شاهد مجلسی باشیم که نسبت به نظام، انقلاب و ولایت، تعهد لازم و کافی را داشته باشد و بتواند در این برهه از تاریخ، مأموریت مجلس تراز انقلاب اسلامی را ایفا کند.

 

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.