گفتگو با دکتر حامد یزدیان، دکتری مدیرت و برنامه‌ریزی منابع آب؛
ايجاد هزينه 400ميلياردتوماني درهرسال بابت بهره‌برداري از سيستم پمپاژ در پروژه بهشت آباد
دوشنبه 26 بهمن 1394, 13:24

 

به گزارش رویش نیوز چند سالی است که مسئله آب برای اصفهان به یکی از معضلات این شهر تبدیل شده است و به خصوص در تابستان این مشکل به جد دیده می‌شود. از طرفی تعطیلی کشاورزی شرق اصفهان و خشکی زاینده رود، و از طرف دیگر مشکلات تأمین آب آشامیدنی در اصفهان به یکی از معضلات این کلان‌شهر تبدیل شده است.alt

به خاطر حل این مشکل عدیده، از چند سال قبل پروژه انتقال آب به وسیله تونل بهشت آباد آغاز به فعالیت کرده است. تونل بهشت آباد بارها در طول این چند سال با حاشیه روبرو شده است. اما ابتدای بهمن ماه حمید چیت چیان وزیر نیرو در گفتگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشته است: "تونل بهشت آباد مطلقاً اجرا نمی‌شود، کار متوقف‌شده و هیچ وقت هم اجرا نخواهد شد." البته وزیر نیرو پیش از این نیز با طرح انتقال آب به وسیله تونل انتقاد کرده بود و خواستار توقف این طرح‌شده بود.

رسول زرگر پور نیز در رابطه با صحبت های وزیر نیرو عنوان داشته بود: طبق این طرح پیش بینی شده بود که تونل 60 کیلومتری برای انتقال آب در نظر گرفته شود اماوزیر نیرو و کارشناسان وزارتخانه، به ترکیبی از تونل و خط لوله اعتقاد دارند، بنحوی که 11 کیلومتر توسط تونل کوتاه و مابقی بوسیله خط لوله پوشش داده شود.

در همین رابطه گفتگویی با با دکتر حامد یزدیان، دکتری مدیرت و برنامه‌ریزی منابع آب از دانشگاه تهران. دارای سابقه اجرایی و مشاوره‌ای و کارشناس پروژه‌های بزرگ منابع آب در سطح استانی و ملی پیرامون تفاوتهای اجرای طرح بهشت آباد با تونل و یا لوله داشته ایم. شرح کامل مصاحبه را در ادامه می توانید مشاهده کنید:

- استاندار اصفهان در هفته گذشته بیان داشته‌اند که: "هر تصمیمی که در مورد طرح بهشت‌آباد اتخاذ شود در کل طرح هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند و طرح را زیر سؤال نمی‌برد، زیرا فقط سامانه انتقال و روش آن ممکن است تغییر کند." نظر شما در این مورد چیست؟

*** تاكنون در کشور چندين طرح خط انتقال آب شرب احداث شده است كه بهره برداري از آن به واسطه هزينه‌هاي سنگين جاري شامل برق و تعمير و نگهداري استفاده از طرح را با مشكل جدی مواجه نموده است و به همين دليل براي تأمین هزینه‌ها يا از صنعت كمك گرفته‌شده است (انتقال آب به يزد) و يا اينكه هنوز از ردیف هزينه‌هاي اجرايي براي بهره برداري استفاده می‌شود.

انتقال آب بهشت‌آباد به روش پمپاز از نظر هزینه‌هاي بهره برداري چنان بار مالي براي دولت و مردم ايجاد خواهد كرد كه قطعاً لازم است قبل از اجرا بهره بردار طرح تعيين گردد و نحوه پرداخت هزینه بهره برداری آن مشخص گردد. مگر نه بهره برداری از این طرح با چالش جدی مواجه می‌شود.

 با توجه به بودجه‌های عمرانی سنواتی استان اصفهان و مشکلات مالی صنایع استان، با برق يارانه‌اي هر کیلووات 140 تومان، هزينه 110 ميليارد توماني ساليانه برق اين طرح چگونه و توسط چه كساني پرداخت خواهد شد؟ و اگر يارانه برق قطع گردد و اين هزينه به بالاي 400 ميليارد تومان در سال برسد، آيا كماكان بر اجراي اين طرح به روش پمپاژ اصرار ورزيده مي‌شود؟

- تفاوت سیستم انتقال آب مصوب قبلی یعنی تونل با سیستم پیشنهادی جدید وزارت نیرو در چیست؟ توضیح بفرمایید؟

***در گزينه تونل، مجموع آب انتقالي براي سه استان اصفهان، يزد و كرمان برابر 580 ميليون مترمكعب در سال بود و تونل براي دبي حدود 18 مترمكعب در ثانيه طراحي و متشكل از يك تونل به طول 60 تا 70 کیلومتر و قطر تمام‌شده حدود 5/5 متر بود كه آب را بدون هزینه بهره برداری و در سالیان سال به‌صورت ثقلي به پشت سد چم آسمان منتقل می‌نمود.

عمليات اجرايي تونل انتقال آب با رديف اجرايي مصوب در چندين جبهه شروع شده بود ولی متأسفانه شركت آب منطقه‌ای يزد موضوع برداشت آب از مخزن بهشت‌آباد و انتقال آن به روش پمپاژ و خط لوله را در مقابل طرح مصوب یعنی برداشت آب از خروجي تونل بهشت‌آباد مطرح نمود و علی‌رغم مطالعات انجام شده و مردود بودن انتقال آب به روش پمپاژ و خط لوله، روش پمپاژ براي تأمین آب استان‌هاي اصفهان، يزد، كرمان توسط وزارت نيرو ابلاغ و اجراي تونل متوقف شد.

در روش انتقال با پمپاژ، به‌جای احداث تونل از خط لوله و ایستگاه پمپاژ استفاده می‌شود. بين نقطه مبدأ (رودخانه بهشت‌آباد) و نقطه مقصد (رودخانه زاينده‌رود) منطقه كوهستاني و شرایط توپوگرافي مانند ارتفاعات سالدارون، سوخته، شهيدان، جهان‌بین، رخ و واقع شده‌اند.

در این روش انتقال 250 ميليون مترمكعب در سال به روش پمپاژ براي استان اصفهان در نظر گرفته‌شده که ابعاد تأسيسات مورد نياز شامل 4 ایستگاه پمپاژ و مجموع ارتفاع پمپاژ حدود 800 متر با لوله‌های به قطر 1800 تا 2000 میلی‌متر می‌باشد. برق مورد نیاز این سیستم حدود 135 مگاوات است که در مجموع مصرف سالیانه این سیستم حدود 780 هزار مگاوات –ساعت می‌شود.

- شاید دلیل رفتن به سمت سیستم پمپاژ هزینه‌های بالای احداث تونل باشد، اگر ممکن است از لحاظ هزینه‌های ساخت تفاوت‌های این دو روش را بیان کنید؟

*** هزینه‌ای که قبلاً برای گزینه احداث تونل مطرح بود و بنده در گزارش‌ها دیده‌ام و از مسئولین شنیده‌ام حدود 1000 میلیارد تومان است البته در مورد هزینه‌های روش پمپاژ با توجه به تغییراتی که انجام شده اطلاع دقیق و به روزی ندارم ولی بعید میدانم احداث 4 ایستگاه پمپاژ و حدود 200 کیلومتر خط لوله با قطر بالا و احداث حدود 8 کیلومتر تونل در این سیستم اگر بیشتر نباشد، عددی کمتر از احداث 60 تا 70 کیلومتر تونل باشد.

نکته مهم هزینه‌های بهره برداری بالای گزینه پمپاژاست یعنی سالانه حدود 110 میلیارد تومان آن‌هم با برق یارانه‌ای و البته از دیدگاه اقتصاد ملی یعنی سالی 400 میلیارد تومان. در صورتی که اگر در روش انتقال با تونل یک دوره اجرای حدود 6 تا 7 سال برای احداث این پروژه در نظر بگیریم با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های سالانه (تعدیل) یعنی حدوداً سالی 160 تا 180 میلیارد تومان باید هزینه شود که در برابر فقط هزینه‌های بهره برداری سیستم پمپاژ ارجحیت روش انتقال با تونل آشکار است. در ضمن سیستم پمپاژ طول عمر مفیدش حدود 20 درصد تونل است و بعد از حدود 20 سال باید بازسازی گردد.

اخبار مرتبط: 

هنوز هیچ اظهارنظری در ارتباط با طرح بهشت‌آباد نشده است

استاندار اصفهان: طرح انتقال آب 'بهشت آباد' به فلات مرکزی ایران طبق وعده دولت با جدیت در حال انجام است

مشکلات زیست‌محیطی تغییر طرح بهشت‌آباد

 

بی‌توجهی به ۱۰ سال کار کارشناسی در پروژه بهشت آباد

خط بطلان بانوی سبزپوش دولت بر آرزوی اهالی فلات مرکزی کشور/ تونل بهشت‌آباد مطلقاً اجرا نمی‌شود

در دومین همایش مردم برای احیا زاینده رود مطرح شد؛ ایراد زیست محیطی به "بهشت آباد" هیچ گاه به تائید سازمان محیط زیست نرسید

هزینه انتقال آب بهشت‌آباد با لوله 18 برابر انتقال آب با تونل است

بهشت‌آباد دارای مطالعات کارشناسی و ردیف بودجه است

بهشت آباد و استیضاح وزیر نیرو

 

نظرات

- علی
وقتی استان اصفهان هیچ نماینده ای توی کمیسیون متولی اب و نفت یعنی کمیسیون انرژی نداره معلومه وزیر نفت و نیرو سمت استانهای خوزستان و چهارمحال که چند دورست این کمیسیون دستشونه برن
متاسفانه انتخاب نماینده های غیر بومی توسط مردم اصفهان از همان دو استان فوق الذکر باعث این مشکلات شد.

سیاست و کمیسیونهای فزهنگ و اجتماعی و .. بدرد استان نمیخوره
فقط سه کمیسیون
انرژی
صنعت
بودجه
مهمه
ما از مهاجران مقیم اصفهان هم انتظار داریم خود را اصفهانی بدانند و از منافع استان فعلیشون که منافع خودشونه در همه جا دفاع کنن نه اینکه مثلا در موضوع اب علیه اصفهان باشند
وگرنه در ادامه این روال اصفهان مثل کرج میشه و به جای شایسته سالاری قوم و طایفه ملاک میشه
1394-11-27 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.