استاندار اصفهان؛
طرح انتقال آب 'بهشت آباد' به فلات مرکزی ایران طبق وعده دولت با جدیت در حال انجام است
یکشنبه 11 بهمن 1394, 09:59

 

به گزارش رویش نیوز چند سالی است که مسئله آب برای اصفهان به یکی از معضلات این شهر تبدیل شده است و به خصوص در تابستان این مشکل به جد دیده می‌شود. به خاطر حل این مشکل عدیده، از چند سال قبل پروژه انتقال آب به وسیله تونل بهشت آباد آغاز به فعالیت کرده است. تونل بهشت آباد بارها در طول این چند سال با حاشیه روبرو شده است. اما پنج‌شنبه هفته گذشته حمید چیت چیان وزیر نیرو در گفتگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشته است: "تونل بهشت آباد مطلقاً اجرا نمی‌شود، کار متوقف‌شده و هیچ وقت هم اجرا نخواهد شد." البته وزیر نیرو پیش از این نیز با طرح انتقال آب به وسیله تونل انتقاد کرده بود و خواستار توقف این طرح‌شده بود.

در همین رابطه نیز روز سه شنبه همین هفته با پیگیری های حسینعلی حاجی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه سوالی از وزیر نیرو با عنوان "علل عدم پیشرفت مناسب تونل طرح مصوب انتقال آب به فلات مرکزی موسوم به بهشت آباد چیست؟" در مجلس پرسیده شده است.

رویش نیوز از همان روز ابتدایی از استانداری اصفهان پیگیری هایی در رابطه با موضوع بهشت آباد داشت ولی امروز مصاحبه ای توسط ایرنا از استاندار اصفهان منتشر شد که خبر از عدم انصراف دولت از ادامه کار پروژه بهشت آباد می دهد و این طرح را از طرح های اولویت دار در دولت یازدهم می داند. البته لازم به ذکر است که با توجه به اهمیت موضوع آب برای اصفهانی ها انتظار موضع گیری سریعتری از استاندار وجود داشت ولی استاندار با تاخیر حدودا 10 روزه ایی در حالی که احساس می شد دیگر نباید منتظر موضع گیری از وی باشیم اقدام به انجام این مصاحبه کرد. در ادامه شرح مصاحبه دکتر زرگرپور که در رابطه با تونل بهشت آباد انجام شده است را می خوانید:

به گزارش رویش نیوز، رسول زرگرپور  ضمن اشاره به مذاکرات انجام شده خود با وزیر و معاون امور آب وزارت نیرو تصریح کرد: وزارت نیرو نه تنها از اجرای این طرح منصرف نشده، بلکه وزیر و معاون وی این طرح را جزو اولویت ها اعلام کرده اند.
استاندار اصفهان با تشریح طرح انتقال آب از بهشت آباد به فلات مرکزی ایران گقت: این طرح شامل سه بخش کاملا مجزا است، اول احداث سد 1.5 میلیارد متر مکعبی به ارتفاع 178 متر، دوم سامانه انتقال آب تا منطقه 'شلمزار' و سوم خطوط انتقال از سامانه انتقال آب از شلمزار به اصفهان، یزد و کرمان است .
شلمزار شهری در 35 کیلومتری جنوب شهرکرد و مرکز شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری در ایران است.
وی خاطرنشان کرد: هدف این طرح تأمین آب شرب بر اساس پیش بینی جمعیتی برای استان های اصفهان، کرمان و یزد است و بمنظور تأمین آب کشاورزی، صنعت و دیگر بخش ها نیست.
*** اختصاص 250 میلیون مترمکعب آب طرح بهشت آباد به اصفهان
زرگرپور تصریح کرد: حجم آب انتقالی این طرح ، در مجموع 580 میلیون متر مکعب خواهد بود که 250 میلیون مترمکعب آن برای اصفهان، 180 میلیون متر مکعب برای کرمان و 150 میلیون متر مکعب برای یزد اختصاص خواهد یافت و این ارقام بصورت مصوبه قانونی ابلاغ شده است.
استاندار اصفهان افزود: این که گفته می شود طرح برای انتقال یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب است و 150 میلیون از آن برای اصفهان در نظر گرفته شده، هیچ کدام درست نیست.

***اتمام طرح بهشت آباد حدود 5 میلیارد دلارهزینه دارد
زرگرپور با بیان اینکه طبق برآوردهای پیمانکار، اتمام این طرح بطور کلی با احتساب یزد و کرمان حدود پنج میلیارد دلاری هزینه دارد، اظهارکرد: آخرین برآوردهای پیمانکار بدون محاسبه خط انتقال یزد و کرمان حدود 750 میلیون دلار هزینه سد، حدود 300 میلیون دلار سامانه انتقال ، 470 میلیون دلار خط اوله انتقال از شلمزار به اصفهان حدود ، جمعا یک میلیارد و 520 میلیون دلار هزینه خواهد داشت.
زرگرپور اضافه کرد: در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید در خصوص سامانه انتقال یعنی از سد تا مخزن شلمزار نظرهای گوناگونی مطرح شد که طرح انتقال قبلی تغییر کند.
به گفته وی طبق این طرح پیش بینی شده بود که تونل 60 کیلومتری برای انتقال آب در نظر گرفته شود اما وزیر نیرو و کارشناسان وزارتخانه، به ترکیبی از تونل و خط لوله اعتقاد دارند، بنحوی که 11 کیلومتر توسط تونل کوتاه و مابقی بوسیله خط لوله پوشش داده شود.
استاندار اضافه کرد: البته طراحی این روش هنوز بطور کامل انجام نشده و تصمیم نهایی نیز گرفته نشده اما هر تصمیمی که اتخاذ شود در کل طرح هیچ تغییری ایجاد نمی کند و طرح را زیر سئوال نمی برد، زیرا فقط سامانه انتقال و روش آن ممکن است تغییر کند.
وی همچنین به امضای تفاهمنامه های 'شرکت آب نیروی' به عنوان مجری طرح با سرمایه گذارانی از کره جنوبی، چین، هند، فرانسه و بانک توسعه اسلامی اشاره کرد.
زرگرپور اضافه کرد: موضوع مهمتر اینکه وزیر نیرو قبل از سفر رئیس جمهور چین به ایران طی یک نامه به دکتر روحانی درخواست کرده که این طرح جزو فاینانس کشور چین قرار گیرد.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: این طرح بسیار هزینه بر است و تلاش بسیار زیادی برای تامین هزینه های آن از پنج منبع مختلف در حال انجام است که ظرف پنج یا شش سال آینده اجرایی شود.
استاندار اصفهان گفت: عملیات ژئوتکنیک سد، نقشه برداری دریاچه و طراحی برای روستای کاج داخل دریاچه نیز در حال انجام است و در بودجه امسال، ردیفی تحت عنوان انتقال آب به فلات مرکزی ایران در نظر گرفته شده است.
عملیات و داده های ژئوتکنیکی، آن دسته اطلاعات مربوط به زمین هستند که در برنامه ریزی، اکتشاف طراحی، ساخت و بهره برداری از سازه های مهندسی و پروژه های عمرانی و معدنی به کار رفته و ایمنی و کارایی موثر آنها را تضمین می کند.
این اطلاعات دامنه گسترده ای از داده ها را در زمینه های مکانیک خاک، مکانیک سنگ، منابع آب، لرزه خیزی، مهندسی عمران، زمین شناسی مهندسی و زیست محیطی، شامل می شود.
وی یادآورشد: تنها بخشی از طرح که در حال مطالعه است و تصمیم مرتبط با آن اتخاذ خواهد شد، سامانه انتقال است.
وی گفت: انتقال آب توسط تونل اقتصادی ترین و فنی ترین شیوه است و کارشناسان وزارت نیرو معتقدند که تونل و خط لوله اقتصادی ترین روش است و اختلاف نظر فنی روی این موضوع است نه در کل طرح و حجم آب و سد و غیره.
استاندار اصفهان افزود: یکی از دلایلی که اعتقاد داریم شیوه انتقال سد توسط تونل مناسب است، آب در تونل برای یکصد سال حرکت می کند و لوله برای 30 سال هر ساله 300 میلیارد تومان هزینه برای جابجایی آب به قیمت امروز نیاز دارد.
وی افزود: شش ماه قبل استانداران چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، یزد و کرمان طی نامه ای مشترک به وزیر نیرو خواستار تسریع در اجرای این طرح بمنظور جبران مافات شدند، زیرا معتقد بودند روند اجرایی باید زودتر آغاز می شد.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از لوله های خطوط انتقال نیز توسط پیمانکار خریداری شده و لوله گذاری مناطق یزد و کرمان نیز آغاز شده است، بنابراین این طرح نمی توان یک طرح متوقف شده از طرف دولت تلقی کرد.
زرگرپور خاطرنشان کرد: مفهوم این قضیه این حقیقت را نشان می دهد که دولت کاملا به تمام قول ها و وعده های خود پایبند است و این طرح از جمله طرحهای حوضه آبریز زاینده رود مطرح است با قوت پیشگیری می شود و این بحث خروج اصفهان از این طرح بطور کامل کذب است.
وی از رسانه ها خواست که در خصوص نحوه انتشار و صحت و سقم و دقت مطالب با حساسیت بیشتری عمل کنند
استاندار خاطرنشان کرد: برخی از رسانه های که با دولت زاویه دارند نباید با مشوش کردن اذهان عمومی و طرح یک سری موضوع ها از واقعیت فاصله بگیرند.
زرگرپور از گویندگان و منتشرکنندگان خبر خواست برخی موضوعات حساس نظیر آب را باید با درایت و بصور دقیق تر بررسی و مطرح کنند.
وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان نیز با ورود به موضوع بحث استیضاح وزیر را مطرح کردند، گفت: برخی اوقات برداشت نادرست از یک موضوع کوچک باعث بروز مشکلات و دیدگاه های متناقض می شود از نمایندگان مجلس نیز می خواهیم قبل از اظهارنظر در این خصوص با استاندار تماس بگیرند و از صحت و سقم موضوع خبر دار شوند.

 

اخبار مرتبط:

سؤال از وزیر نیرو با امضای 13 تن از نمایندگان استان اصفهان تقدیم مجلس شد

خط بطلان بانوی سبزپوش دولت بر آرزوی اهالی فلات مرکزی کشور/ تونل بهشت‌آباد مطلقاً اجرا نمی‌شود.

 

نظرات

- یونس
متاسفانه این دولت هم باری از روی دوش مشکلات آبی اصفهان برنداشت
1394-11-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- نسیم
استاندار به این موضع گیری های تاریخ گذشتهعادت دارد
رویش بیخودی خودت را خسته نکن
1394-11-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- هادي
فعلا كه دور دور مري خانومه. شما آقاي استاندار ايشون رو دريابيد
1394-11-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- محمود
آقای زرگرشماهم مانند دولت راست گویان تامیتونی دروغ سرهمکن.مابه این دروغ گویی ها عادت داریم.
1394-11-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.